لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۶ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۰۶

بانوان بایسکل‌ران ۶ ولایت ۲۰ کیلومتر را در کابل رکاب زدند


بانوان بایسکل‌ران در کابل

بانوان بایسکل‌ران در فضای آشفته پایتخت، به امید برقراری صلح رکاب زدند.

آنها از شش ولایت به کابل آمده‌اند و برای مسابقات جام ملالی و شناسایی چهره‌های برتر رکاب زدند.

سی بانوی بایسکل‌ران از کابل، بلخ، بامیان، دایکندی، فاریاب و غزنی بیست کیلومتر را از کمیته المپیک تا بند قرغه پیمودند.

فضل‌احمد فضلی رئیس فدراسیون بایسکل‌رانی دختران می‌گوید این مسابقات به هدف شناسایی استعدادهای برتر برای راهیابی به تیم ملی بایسکل‌رانی و آمادگی‌های بیشتر برای مسابقات بیرون مرزی برگزار شده است.

او گفت: "هدف دیگر ما این است که توانایی‌های زنان به نمایش گذاشته شود. در اسلام حقوق زن و مرد مساوی است و زنان نیز باید مانند مردان در تمام‌ فغالیت‌های جامعه بخصوص ورزش سهم داشته باشند."

بانوان بایسکل‌ران در کابل
بانوان بایسکل‌ران در کابل

رخسار حبیب‌زی مربی تیم ملی بانوان بایسکل‌ران می‌گوید که در این مسابقات دختران می‌توانند توانایی‌های‌شان را در ورزش نشان دهند: "اگر گفت‌وگوها به نفع طالبان هم تمام شود، ما جوانان آرام نخواهیم بود و از حق خود دفاع می‌کنیم. از دولت خواهش می‌کنیم که حضور زنان در مذاکرات صلح پُر رنگ باشد."

سمیرا که از فاریاب به این مسابقات شرکت کرده می‌گوید دو سال است که عضو تیم ملی بایسکل‌رانی زنان است و آرزو دارد که امنیت سراسری در کشور حاکم شود تا بتواند آزادانه در سراسر کشور رکاب بزند: "پروسه صلح در جریان است. می‌خواهیم دستاوردهایی که در این سال با دادن قربانی به دست آورده‌ایم، حفظ شود و امنیت نسبی به افغانستان بیاید."

مسابقات بایسکل‌رانی جام ملالی در حالی برگزار می‌شود که انتقادها از افزایش ناامنی‌ها در پایتخت افزایش یافته و هنوز سرنوشت گفت‌وگوهای صلح در قطر نامشخص است.

فریبا آرام

XS
SM
MD
LG