لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۹ کابل ۰۷:۳۷

معینیت تعلیمات اسلامی در ساختار وزارت معارف دوباره احیا می‌شود


وزارت معارف افغانستان

وزارت معارف افغانستان از احیای دوبارهٔ معینیت تعلیمات اسلامی در ساختار این وزارت خبر داده است.

پس از آن که ادغام معینیت تعلیمات اسلامی در ساختار جدید وزارت معارف بحث ‌برانگیز شد، این وزارت تصمیم گرفته که آن را دوباره «احیا» کند.

نجیبه آرین، سخنگوی وزارت معارف به رادیوی آزادی گفته که معینیت اسلامی به پیشنهاد سرپرست این وزارت و حکم ریاست جمهوری احیا شده است.

او افزود: "به اساس پیشنهاد وزارت معارف و منظوری مقام عالی ریاست جمهوری ساختار تشکیلاتی معینیت تعلیمات اسلامی دوباره در ساختار این وزارت احیا شد. طرح تشکیلاتی معینیت تعلیمات اسلامی طی دو گزینه از طرف ما به ولسی جرگه ارائه شد."

شاگردان مکتب در افغانستان
شاگردان مکتب در افغانستان

بانو آرین گفت که طرح تشکیل معینیت تعلیمات اسلامی به ولسی جرگه ارائه شده است.

این طرح شامل ایجاد شورای عالی اجرایی تعلیمات اسلامی با عضویت ۵ عالم از جمله یک زن و احیای دوباره‌ معینیت تعلیمات اسلامی می‌شود.

وزارت معارف دلیل احیای این معینیت را خواست اعضای ولسی جرگه، مشرانو جرگه، علمای دینی و شهروندان عنوان کرده است.

پیش از این وزارت معارف معینیت تعلیمات اسلامی و چند اداره دیگر از جمله تعلیمات عمومی، سوادآموزی و نصاب تعلیمی را با هم زیر عنوان معینیت تعلیم و تربیه ادغام کرد. این موضوع انتقاد اعضای شورای ملی و برخی از مردم را برانگیخت.

شماری آن را دلیل نگرفتن رای اعتماد رنگینه حمیدی نامزد وزارت معارف در ولسی جرگه دانستند.

این در حالی است که شماری از اعضای ولسی جرگه هفته پیش با امضا طوماری خواستار ابقای معینیت تعلیمات اسلامی در ساختار وزارت معارف شده بودند. آنان همچنین خواهان لغو تصمیم وزارت معارف مبنی بر انجام تدریس دانش‌آموزان صنوف اول تا سوم مکاتب در مساجد شده بودند.

XS
SM
MD
LG