لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۶ دلو ۱۳۹۹ کابل ۰۲:۴۶

مسیر: افزایش تلفات غیرنظامیان "جنایت روشن و نابخشودنی" است


شماری از روزنامه‌های کابل

روزنامه‌های چاپ امروز کابل بیشتر به بررسی افزایش تلفات غیرنظامیان استخدام افراد جدید از طریق برنامه اصلاحات پرداخته‌اند.

  • مسیر

روزنامه مسیر در سرمقاله خود افزایش تلفات غیرنظامیان را بررسی کرده و آن را «جنایت روشن و نابخشودنی» دانسته است. روزنامه با اشاره به حمله هوایی به ولسوالی ارغنداب ولایت کندهار نوشته که در این حمله ۱۱ غیر نظامی شدند.

سرمقاله‌نویس مسیر افزوده که در ۱۹ سال گذشته تلفات سنگینی به غیر نظامیان وارد شده است. به نظر روزنامه، این امر نه تنها به بهبود امنیت کمک نکرده، بلکه فاصله میان مردم و حکومت را بیشتر کرده و به تقویت مواضع گروه طالبان انجامیده است.

مسیر همچنین معتقد است که حملات هوایی به مناطقی که جنگ نیست، راهکار ناکام و نادرستی است که نه تنها سودی ندارد، بلکه سبب کشته و زخمی شدن غیر نظامیان می‌شود. روزنامه اما توضیح بیشتری در این مورد ارائه نکرده است.

نویسنده مسیر از طرف‌های درگیر جنگ خواسته که اگر معتقد به حقوق مردم و سرزندگی آنها هستند و خود را نماینده مردم می‌دانند، نه تنها باعث تلفات غیرنظامیان نشوند، بلکه در راستای تأمین امنیت آنها بکوشند.

  • هیواد

روزنامه دولتی هیواد هم با اشاره به تلفات غیرنظامیان در سرمقاله حملات گروه طالبان را عامل تلفات غیرنظامیان دانسته است. روزنامه انفجار موتر بمبگذاری شده در ولسوالی ارغنداب ولایت کندهار را مثالی در این زمینه دانسته است. در این انفجار پل رود ارغنداب منفجر و ویران شد.

هیواد افزوده است که این پل ولسوالی ارغنداب را به شهر کندهار وصل می‌کرد و مردم از آن برای رفت و آمد به شهر قندهار استفاده و محصول زراعتی خود را به شهر قندهار منتقل می‌کردند. اما انفجار این پل، آسیب بزرگی به مردم وارد کرده است.

نویسنده هیواد تاکید کرده که مردم، حکومت، جامعه جهانی و سازمان ملل متحد مسئولیت دارند که جنگ جاری را به پایان برسانند. روزنامه تأکید کرده که مردم افغانستان مانند دیگر ملت‌های جهان حق دارند که در آرامی زندگی کنند.

  • هشت صبح

و روزنامه هشت صبح برکناری کارمندان ادارات دولتی را بررسی کرده و افزوده که این اقدام «به نام اصلاحات نگران‌کننده» است. روزنامه از جابه‌جایی کارمندان براساس سلیقه‌های شخصی انتقاد کرده است. روزنامه اما به مورد مشخصی در این مورد اشاره نکرده است.

سرمقاله‌نویس هشت صبح افزوده که با توجه به تجارب گذشته، این اصلاحات هیچ سودی نداشته و بیشتر هدف مقامها این بوده که افراد مورد نظر خود را بگمارند. هشت صبح چنین اقدامات را در زمانی که بیکاری رو به افزایش گذاشته، نگران‌کننده دانسته است.

سرمقاله‌نویس هشت صبح هشدار داد که اگر برکناری کارمندان ادارات دولتی به دنبال تعیین وزیران جدید در وزارتخانه‌ها ادامه یابد، این امر نه تنها به اصلاحات در این ادارات کمک نمی‌کند، بلکه زمینه فساد را بیشتر خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG