لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۶ دلو ۱۳۹۹ کابل ۰۴:۵۴

اتمر: جامعه جهانی برای حمایت از روند صلح افغانستان شرایطی دارد


بیرق های کشورهای جهان در مقابل دفتر سازمان ملل متحد در ژنو

وزیر خارجه افغانستان گفته که جامعه جهانی از روند صلح این کشور حمایت می‌کند اما شرایطی برای حمایت دارد.

محمدحنیف اتمر روز دوشنبه هنگام توضیح نشست بین‌المللی ژنو در ولسی جرگه گفت که نزدیک به ۹۰ کشور و سازمانی که در این نشست شرکت کرده بودند، کمک‌های خود را وابسته به صلح دانستند و گفتند در صورتی به افغانستان کمک‌های می‌کنند که دموکراسی در آن حقوق بشر، آزادی بیان و حقوق زنان تأمین شده باشد.

او گفت: "دنیا از صلحی حمایت می‌کند که نتیجه آن آزادی و اراده مردم افغانستان باشد. آینده افغانستان را که تعیین می‌کند؟ مذاکره‌ای که بر اساس اراده آزاد مردم باشد. دنیا اعلام کرد که اراده آزاد مردم افغانستان نتیجه صلح را تعیین می‌کند. دیگر قوت‌ها حق این را ندارد که نتیجه آن را تعیین کند."

آقای اتمر گفت که شرکت ‌کنندگان نشست ژنو گفتند که تصمیم صلح به دست مردم افغانستان است، اما جامعه جهانی از هر تصمیمی حمایت نمی‌کند. به گفته او، برای جامعه جهانی نه تنها خود صلح بلکه نتایج آن هم اهمیت دارد.

محمد حنیف اتمر وزیر خارجه افغانستان
محمد حنیف اتمر وزیر خارجه افغانستان

شرکت‌کنندگان نشست ژنو در سوم و چهارم دسامبر کمک ۱۳ میلیاردی را برای چهار سال آینده به افغانستان اعلام کردند.

ولسی جرگه افغانستان امروز در نشست عمومی خود وزیران خارجه و مالیه را برای توضی درباره این کنفرانس فراخواند.

عبدالهادی ارغندیوال، وزیر مالیه، گفت که شرکت‌کنندگان نشست ژنو از نظام جمهوری اسلامی در افغانستان حمایت کردند.

عبدالهادی ارغندیوال وزیر مالیه افغانستان
عبدالهادی ارغندیوال وزیر مالیه افغانستان

آقای ارغنده‌وال همچنین گفت که جامعه جهانی در گفتگوهای صلح بر حفظ دستاوردهای ۱۹ سال گذشته از جمله دموکراسی، حاکمیت قانون، آزادی بیان، حقوق بشر و حقوق زنان تاکید کرد.

"بدون اختلاف، همه کسانی که صحبت کردند، از نظام جمهوری افغانستان حمایت کردند، نظامی که در آینده در افغانستان قرار است باشد، نظام جمهوری اسلامی افغانستان خواهد بود."

در حالی که دو وزیر کابینه در حالی این موضوع را در مجلس مطرح کردند که قرار است هیئت مذاکره‌کننده دولت فردا از قطر به کابل برگردد و جزئیات گفتگوهای خود با طالبان را با مجلس هم در میان بگذارد.

XS
SM
MD
LG