لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۲ دلو ۱۳۹۹ کابل ۰۴:۵۴

انتی وار: آیا جو بایدن می‌تواند جلو تروریستان را بگیرد؟


شماری از روزنامه های جهان
  • انتی وار

نشریۀ «انتی وار» در مورد این که آیا جو بایدن، رئیس جمهور منتخب ایالات متحده جلو تروریستان را گرفته خواهد توانست، مطلبی نوشته.

به نوشتۀ نشریه، این موضوع بخاطری در ایالات متحده زیاد مطرح است که دونالد ترمپ، رئیس جمهور کنونی این کشور می‌خواهد پیش از سوگند وفاداری بایدن در میانۀ ماه جنوری، هزاران نیروی امریکایی را از افغانستان و عراق بیرون کند.

او گفته است، دو نیم هزار سرباز امریکایی در افغانستان و دونیم هزار سرباز دیگر در عراق خواهند ماند.

نشریه می‌نویسد، به دنبال این تصمیم شماری از اعضای کانگرس و تحلیل‌گران نظامی و سیاسی نگران هستند که ممکن است حمله‌های مشابه یازدهم ماه سپتمبر سال ۲۰۰۱ بار دیگر در افغانستان طرح‌ریزی شوند.

به نوشتۀ نشریه، جو بایدن در حالی رئیس جمهور می‌شود که کشورش بیشتر سرگرم مبارزه علیه ویروس کرونا است تا جنگ‌ها.

نشریه می‌نویسد، سیاست بایدن برای مبارزه علیه هراس افگنان، بیشتر به حمله‌های هوایی، استفاده از طیاره‌های بی‌پیلوت، عملیات ویژه و نیروهای خاص یا نیابتی متکی است.

«انتی وار» می‌نویسد، بایدن در سال ۲۰۰۹ با تصمیم بارک اوباما، رئیس جمهور پیشین ایالات متحده برای اعزام نیروهای اضافی به افغانستان مخالف بود و می‌گفت بر حمله‌های هوایی اتکا شود.

به نوشتۀ نشریه، بایدن به تقویت و آموزش نیروهای افغان بیشتر توجه خواهد کرد تا آن‌ها جنگ علیه تروریزم را پیش ببرند و منطقه را از حضور آن‌ها پاک کنند.

  • گلوب نیوز وایر

نشریۀ «کانادا گلوب نیوز وایر» به نقل از میلاد الحق احمدزی، رئیس اجرایی یک شرکت تکنولوژی گفته است، در مورد طرحی نو کار می‌کنند تا در زمینۀ نجات مردم افغانستان از خطر‌ ماین‌ها این کشور را یاری رسانند.

آقای احمدزی به نشریه گفته است، انسان‌ها ماین‌ها را در افغانستان خنثی می‌کنند، اما این کار بسیار خطرناک است.

نشریه به نقل از او می‌نویسد، می‌خواهند ماین‌ها با استفاده از روبات‌ها جمع آوری شود.

در ادامه آمده است، احمدزی باور دارد که اگر از این تکنولوژی در افغانستان کار گرفته شود، نظامیان و غیرنظامیان از خطر انفجار ماین‌ها در امان خواهند بود.

XS
SM
MD
LG