لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۵ دلو ۱۳۹۹ کابل ۰۷:۲۱

هشت صبح: پیشنهاد ادامه مذاکرات در داخل افغانستان سخن تازه‌ای نیست


روزنامه‌های کابل

روزنامه‌های چاپ امروز کابل سه‌شنبه (۲۵ قوس) بیشتر مطالب خبری و تحلیلی خود را به امکان ادامه گفتگوها در داخله کشور و ابهام در قتل‌های هدفمند اختصاص داده‌اند.

  • هشت صبح

روزنامه هشت صبح نوشته است که پیشنهاد ادامه مذاکرات صلح در داخل افغانستان سخن تازه‌ای نیست و حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین حدود هفت سال پیش نیز چنین پیشنهادی را مطرح کرده بود.

سرمقاله‌نویس روزنامه نوشته که حکومت افغانستان بار دیگر این درخواست را مطرح کرده تا از یک‌سو مصارف مذاکرات کاهش یابد و از طرف دیگر از مداخله خارجی در این روند جلوگیری شود.

اما روزنامه می‌نویسد که گروه طالبان از مذاکرات صلح در قطر بسیار سود برده‌اند، هم با کشورهای گوناگون جهان در ارتباط هستند و هم با مخالفان سیاسی حکومت روابط دارند.

به نظر هشت صبح، گروه طالبان هرگز حاضر نخواهد شد که مذاکرات صلح را در داخل افغانستان ادامه دهد.

  • ویسا

ویسا با اشاره به وقفه سه‌هفته‌ای مذاکرات صلح، انتقاد کرده که با گذشت سه ماه هنوز هیئت‌های مذاکره‌کننده دولت و گروه طالبان به نتیجه قاطعی دست نیافته‌اند.

روزنامه افزوده که به زودی دو طرف تحت فشار امریکا به توافق نهایی دست خواهند یافت، چون طالبان در وضعیت خوبی قرار ندارند.

سرمقاله‌نویس ویسا افزوده که گروه طالبان تمام مواد توافقنامه صلح با امریکا را به نفع خود می‌داند – چیزی که به نظر روزنامه، برداشت نادرستی است.

روزنامه افزوده که وقفه سه‌هفته‌ای مذاکرات صلح در حالی اعلان شد که در افغانستان همه روزه ده‌ها تن به دلیل انفجار، بمباران و درگیری کشته می‌شوند.

  • هیواد

و روزنامه دولتی هیواد برای جلوگیری از قتل‌های هدفمند بر تدوین طرح همه‌جانبه تاکید کرده است.

سرمقاله‌نویس روزنامه افزوده که حمله به خبرنگاران، سارنوال‌ها و کارمندان دولتی در شهر کابل افزایش یافته و این وضعیت باشنده‌های این شهر را سخت نگران کرده است.

به نظر هیواد، با آن‌که برای گرفتاری عاملان مظنون حمله بر خبرنگاران اقدام‌های صورت گرفته، اما مهم این است که به تامین امنیت آن‌ها توجه بیشتر شود.

روزنامه خواستار همکاری جامعه جهانی به ویژه ناتو شده و تأکید کرده است که همکاری استخباراتی این سازمان بسیار مهم است.

XS
SM
MD
LG