لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۷ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۵۰

ملل متحد: افغانستان در سال ۲۰۱۹ در پائین‌ترین ردۀ توسعه بشری قرار داشته است


گزارش اداره توسعه‌یی ملل متحد نشان می‌دهد که در میان ۱۸۹ کشور جهان افغانستان از لحاظ توسعۀ انسانی در ردۀ ۱۶۹ قرار دارد.

گزارش توسعه‌ی بشری سال ۲۰۲۰ برنامه‌ی توسعه‌یی سازمان ملل متحد نشان می‌دهد که افغانستان در سال ۲۰۱۹ در پائین‌ترین ردۀ توسعۀ بشری قرار دارد.

با این وجود میزان توسعۀ بشری در افغانستان از سال ۱۹۹۰ که ۰.۳۰۲ بود به ۰.۵۱۱ افزایش یافته است که ۶۹.۲ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

این گزارش که به روز چهارشنبه به نشر رسید نشان می‌دهد که در میان ۱۸۹ کشور جهان افغانستان از لحاظ توسعۀ انسانی در ردۀ ۱۶۹ قرار دارد.

شاخص تعیین‌ کننده‌ توسعه‌ی بشری در این گزارش میان‌گین عمر، تحصیلات و میزان درآمد جمعیت یک کشور گفته شده است.

بر بنیاد این گزارش امید به زندگی در هنگام تولد در افغانستان ۱۴.۵سال افزایش یافته است.

گزارش می‌افزاید که درآمد سرانه ناخالص ملی افغانستان بین سال‌های ۱۹۹۰ و ۲۰۱۹ حدود ۱۰ درصد کاهش یافته است.

اما حد وسط سال‌های تحصیل (۲۵ ساله و بالاتر) ۲.۴ سال و سال‌های تحصیلات پیش‌بینی شده ۷.۶ سال افزایش یافته است.

کمبود آب آشامیدنی صحی یکی از مشکلات عمده در کابل
کمبود آب آشامیدنی صحی یکی از مشکلات عمده در کابل

تورکل ستیرنلوف، سفیر سویدن در افغانستان در جریان نشر این گزارش در کابل گفت که کشورهای توسعه ‌یافته‌ی جهان باید برای دسترسی به زندگی خوب و مناسب به افغانستان کمک کنند: "این گزارش پیام روشن دارد. تغییرات اقلیمی، ویروس کرونا، حقوق بشر، توسعه‌ی اجتماعی و دیگر چیزهایی که باید به آن توجه صورت گیرد."

بر اساس این گزارش ارزش شاخص تحول بشری خانم‌ها در افغانستان در سال ۲۰۱۹ برابر به ۰.۳۹۱ است در حالیکه برای مردان ۰.۵۹۳ است که تفاوت جنسیتی قابل توجهی دارد.

اما عبدالله الدرداری، رئیس برنامه‌ی توسعه‌یی سازمان ملل متحد در افغانستان کمک‌های جهانی به افغانستان را در راستای تامین زندگی خوب و مناسب، مهم می‌داند.

او افزود که افغانستان می‌خواهد به خودکفایی برسد و در این مورد نیاز است که از کمک‌های جهانی استفاده‌ی درست صورت گیرد.

در گزارش برنامه‌ی توسعه‌یی سازمان ملل هم بر تاثیرات طبیعت بر توسعه‌یی انسانی اشاره شده و تغییرات اقلیمی یک مشکل جدی خوانده شد.

در همین حال حسیب‌الله موحد، معاون اداره ملی احصائیه و معلومات افغانستان می‌گوید که تاثیرات تغییرات اقلیمی بر توسعه‌یی انسانی در این گزارش نگران کننده است: "تغییرات آب و هوا و تأثیر آن بر توسعه انسانی مسئله مهمی است. اگر توازن مناسبی بین توسعه انسانی و محیط برقرار نکنیم، شاید هر دو طرف تحت تأثیر قرار بگیرند و نتوانیم به توسعه برابر انسانی برسیم."

برنامه‌ی توسعه‌یی سازمان ملل متحد برای توسعه‌ی انسانی مناسب بر رعایت ارزش‌های اجتماعی و در نظر گرفتن راه حل‌ها بر اساس طبیعت تا‌کید می‌کند.

در گزارش این سازمان به منابع طبیعی نیز اشاره شده که می‌تواند منبع خوبی در راستای رشد اقتصادی اجتماعی افغانستان باشد.

XS
SM
MD
LG