لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۸ جدی ۱۳۹۹ کابل ۰۴:۲۱

ویسا: واشنگتن بار دگر با پاکستان بر سر افغانستان معامله می‌کند


آرشیف، شماری از روزنامه های چاپ کابل

رونامه‌های چاپ امروز شنبه (۲۹ قوس) کابل بیشتر به بررسی و تحلیل سفر هیئت گروه طالبان به پاکستان پرداخته‌اند.

  • ویسا

روزنامه ویسا در سرمقاله خود با اشاره به سفر ملا عبدالغنی برادر معاون دفتر سیاسی گروه طالبان و هیئت مذاکره‌کننده این گروه در قطر به پاکستان نوشته است که «امریکا به این وقفه ۲۰ روزه نیاز داشت."

روزنامه یادآوری این نکته که این وقفه همزمان است با رخصتی‌های کریسمس در غرب، مدعی شده که این تعطیلات برای امریکا و پاکستان این موقع را مساعد می‌کند که در باره نظام سیاسی و ساختار حکومت و موقعیت آینده افغانستان در منطقه طرح‌های خود را نهایی کنند.

سرمقاله‌نویس ویسا سفرهای ملا برادر و زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان را به هم وابسته دانسته است. روزنامه بر اساس گزارش رسانه‌های پاکستانی نوشته است امریکا می‌خواهد پاکستان در این زمینه همکاری کند تا طالبان را برای آغاز مذاکره در پنجم ماه جنوری تشویق کند.

اما سرمقاله‌نویس تاکید می‌کند حالا واضح است که نقطه اصلی بحث هر دو کشور چگونگی تشکیل نظام آینده افغانستان است. نویسنده ویسا همچنین مدعی شده که حالا دیده می‌شود که واشنگتن بار دگر با پاکستان بر سر افغانستان معامله می‌کند.

  • هشت صبح

روزنامه هشت صبح با اشاره به نشست عمران خان صدراعظم پاکستان با ملا عبدالغنی برادر نوشته است هر دو طرف در مورد آخرین پیشرفت‌های روند صلح افغانستان صحبت کرده‌اند.

روزنامه به اعلامیه دفتر صدراعظم پاکستان اشاره کرده و افزوده است که عمران خان در ملاقات با هیئت گروه طالبان در مورد افزایش خشونت‌ها در افغانستان اظهار نگرانی کرده و از طرفین جنگ خواسته است که خشونت‌ها را کاهش دهند و راه را برای برقراری آتش‌بس باز کند.

سرمقاله‌نویس هشت صبح بر اساس این اعلامیه نوشته است که هر دو طرف جنگ باید فرصتی را به میان آورند که صلح در افغانستان تامین شود و نگذارند که این روند با مشکل مواجه شود.

  • هیواد

روزنامه دولتی هیواد در سرمقاله خود نوشته که از سفر هیئت مذاکره‌کننده گروه طالبان به ریاست ملا عبدالغنی برادر به پاکستان، تعبیرهای متفاوت می‌شود. به باور نویسنده، هنوز هیچ فردی نمی‌تواند بگوید که طالبان این خواست مردم و جامعه جهانی را چه زمانی می‌پذیرند.

نویسنده هیواد افزوده است که جنگ و حملات تروریستی در افغانستان برخلاف خواست مردم این کشور بیشتر شده است.

نویسنده تاکید کرده که در جریان سه ماه گفت‌وگوهای صلح در قطر، هنوز هم این مذاکرات پیشرفتی نداشته است. به نظر هیواد، کندی پیشرفت روند گفت‌وگوهای صلح به امیدواری‌ها به صلح و فرصت به میان آمده برای صلح آسیب می‌رساند.

این روزنامه دولتی هشدار داده که فرصت صلح کنوی برای برقراری صلح در افغانستان نباید از دست برود. روزنامه از گروه طالبان خواسته که باید به روند صلح بپیوندد.

XS
SM
MD
LG