لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۷ جدی ۱۳۹۹ کابل ۰۱:۲۳

آماده‌گی کمیسیون انتخابات‌ برای انتخابات پارلمانی غزنی در خزان آینده


آرشیف

کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرده که آماده برگزاری انتخابات‌های پارلمانی ولایت غزنی، شوراهای ولایتی و تعدادی ازشاروالی‌ها در خزان سال آینده است.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید برای برگزاری انتخابات پارلمانی ولایت غزنی، شوراهای ولایتی و شاروالی‌ها در خزان سال آینده از نظر فنی و عملیاتی آماده است.

حواعلم نورستانی رئیس این کمیسیون روزشنبه در یک نشست خبری گفت: "برگزاری انتخابات‌های مذکور در ماه میزان سال ۱۴۰۰ تنظیم شده است. کمیسیون مستقل انتخابات تمام آمادگی‌های تخنیکی و عملیاتی خویش را برای برگزاری انتخابات‌های ولسی جرگه ولایت غزنی، انتخابات شوراهای ولایتی و تعدادی از شاروالی‌ها برای خزان سال ۱۴۰۰ خورشیدی گرفته است."

حوا علم نورستانی
حوا علم نورستانی

خانم نورستانی گفت که برنامۀ عملیاتی این انتخابات‌ها با حکومت و نهادهای همکار بین‌المللی در میان گذاشته شده است.

حبیب‌الرحمن ننگ، رئیس دارلانشای این کمیسیون در این نشست گفت که براساس طرح اولیه برنامه برگزاری انتخابات، برای انتخابات ولسی جرگه غزنی ۱۹ میلیون دالر و برای انتخابات شوراهای ولایتی ۸۰ میلیون دالر در نظر گرفته شده است. اما گفت این رقم نهایی نیست.

این کمیسیون از حکومت خواست که بودجه این برنامه را فراهم و امنیت انتخابات را تأمین کند.

منابع حکومت تا حال در این مورد اظهار نظر نکرده‌اند.

در همین حال، شماری از نهادهای ناظر انتخابات به برگزاری انتخابات چندان خوشبین نیستند. یوسف رشید، رئیس بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) از عدم هماهنگی میان کمیسیون و حکومت سخن می‌گوید: "ما نشانه‌هایی از عدم همکاری میان کمیسیون و حکومت را در اعلامیه کمیسیون می‌بینیم؛ مثلا: در ابتدا کمیسیون اعلام آمادگی کرده است برای برگزاری انتخابات ولسوالی‌ها، شوراهای ولایتی، شاروالی‌ها و ولسی جرگه ولایت غزنی، اما مکتوبی که به حکومت فرستاده شده و کمیسیون جواب دریافت نکرده است. این نشان‌دهنده آن است که میان حکومت و کمیسیون رابطه همکاری وجود ندارد. مسأله بودجه یک مشکل بزرگ و مساله امنیت یک نگرانی جدی است."

در ولایت غزنی به دنبال جنجالی شدن انتخابات پارلمانی ۱۳۸۹، دیگر انتخابات پارلمانی برگزار نشده است. از سوی دیگر، انتخابات شهرداری‌ها و شوراهای ولسوالی‌ها در دو دهۀ اخیر هرگز برگزار نشده است.

کمیسیون انتخابات در حالی زمان برگزاری انتخابات‌های ولسی جرگه ولایت غزنی، شوراهای ولایتی و شاروالی‌ها اعلام کرده که ولسی جرگه چهارشنبه فرمان تقنینی محمداشرف غنی رئیس جمهوری درباره قانون انتخابات از برنامه کاری خود حذف کرد.

اگر مجلس بار دیگر این فرمان را در دستور کارش قرار ندهد و تصمیم به رد آن نگیرد، دست کمیسیون انتخابات برای برگزاری انتخابات براساس همین فرمان باز خواهد بود.

XS
SM
MD
LG