لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۳ دلو ۱۳۹۹ کابل ۱۰:۲۷

هیواد: پاکستان درمورد صلح افغانستان صادق نیست


روزنامه‌های کابل

رونامه‌های چاپ امروز کابل یک‌شنبه (۳۰ قوس) بیشتر به بررسی سفر هیئت طالبان به پاکستان و ساختن مکتب‌های جدید در مناطق زیر نفوذ طالبان پرداخته اند.

  • هشت صبح

روزنامه هشت صبح در مورد سفر هیئت طالبان به پاکستان و معامله‌یی که در این جریان صورت گرفته ابراز نگرانی کرده و نوشته است که در این معامله پاکستان سود بیشتر بدست می‌آورد.
روزنامه درباره چگونگی این معامله وضاحت نداده است.

در سرمقاله آمده است، پاکستان در بدل کاهش خشونت‌ها با حکومت افغانستان چنین تفاهم می‌کند که از یک‌سو زندانیان‌شان را را از بند رها می‌کند از طرف دیگر اعتماد امریکا را جلب می‌کند.

به باور نویسنده، کاهش خشونت‌ها یک طرح مشروط است زیرا حکومت افغانستان مجبور است تا خواست پاکستان را بپذیرد.

به اساس معلومات نویسنده در طرح میان افغانستان و پاکستان شرایط پاکستان این خواهد بود که زندانیان خطرناک آن‌ها رها شوند و روابط حکومت افغانستان با هند تغییر کند.

  • هیواد

روزنامه دولتی هیواد هم در سرمقاله‌اش تاکید کرده است که پاکستان درمورد صلح افغانستان صادق نیست.

در سرمقاله ادعا شده است که پاکستان با مهارت زیاد تلاش می‌کند تا مسوولیت گسترش دامنه قتل‌ها، ناامنی‌ها و جلوگیری از پیشرفت‌های اقتصادی و توسعه‌ای و نیز قتل‌های هدفمند و کشتار افغانان را از سوی طالبان به‌ دوش هندوستان بیاندازد.

نویسنده هیواد نوشته است، با این مساله پاکستان یک بار دیگر در مورد صلح افغانستان نیت نادرست خود را آشکار می‌کند.

در سرمقاله به سخنان اخیر شاه محمود قریشی وزیرخارجه پاکستان اشاره شده است که گفته است، ممکن مسوولیت برخی موانع سد راه صلح افغانستان بدوش هندوستان باشد.

نویسنده نوشته است، هدف از چنین اظهارات پاکستان این هم است که به همین بهانه حکومت افغانستان را با هند مواجه کند.

اما به باور نویسنده مساله اصلی این است که نیت پاکستان معلوم است که جنگ در افغانستان را برای تامین منافع خود می‌خواهد و باز هم برای صلح افغانستان صادق نیست.

  • مسیر

و روزنامه مسیر به آن تفاهمنامه سازمان ملل و طالبان اشاره کرده که در مناطق زیر ادارهٔ طالبان ۴ هزار مکتب غیر رسمی ساخته است.

نویسنده مسیر نوشته است، نگرانی مهم و جدی روابط خارجی‌ها و سازمان ملل متحد با هر دو طرف در افغانستان است.

نویسنده تاکید می‌کند، این هراس وجود دارد که چنین روابط و برنامه‌ها در یک زمان در افغانستان زمینه ایجاد دو حکومت قبول شده را مساعد کند.

XS
SM
MD
LG