لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱ دلو ۱۳۹۹ کابل ۱۱:۴۸

ثبت ۱۴۱ مورد مثبت ویروس کرونا در افغانستان


شفاخانه‌ درمان بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در کابل

وزارت صحت عامۀ افغانستان از ثبت ۱۴۱ مورد مثبت ابتلا به ویروس کرونا در ۲۴ ساعت گذشته در این کشور خبر داده است.

وزارت صحت عامۀ افغانستان می‌گوید که در ۲۴ ساعت گذشته ۱۴۳۱ مورد مشکوک ابتلا به ویروس کرونا در آزمایشگاه‌های این وزارت آزمایش شده که ۱۴۱ مورد آن مثبت بوده است.

براساس آمار این وزارت، در این مدت ۲۰ فرد مبتلا به ویروس کرونا جان باخته‌اند و ۳۵۹ فرد مبتلای دیگر بهبود یافته‌اند.

معصومه جعفری، معاون سخنگوی وزارت صحت عامه می‌گوید: "در ۲۴ ساعت گذشته از آزمایش ۱۴۳۱ مورد مشکوک به ویروس کرونا در لابراتوارهای خصوصی و دولتی در سراسر افغانستان ۱۴۱ مورد مثبت ثبت گردیده که تعداد مجموعی واقعات مثبت را به ۵۰۶۷۷ مورد رسانیده است."

شفاخانه‌ درمان بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در کابل
شفاخانه‌ درمان بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در کابل

با آغاز مرحلۀ دوم گسترش ویروس کرونا در افغانستان، وزارت صحت عامه بر ایجاد محدودیت‌های بیشتر و رعایت توصیه‌های صحی تأکید کرده است.

این وزارت طرحی برای کاهش شمار کارمندان دولتی در اداره‌ها به کابینه ارائه کرده است که بر اساس آن باید ۵۰ درصد کارمندان از خانه‌هایشان کار کنند.

اما کابینۀ دولت افغانستان تا به حال دربارۀ این طرح وزارت صحت عامه تصمیمی نگرفته است.

از سوی دیگر، وزارت حج و اوقاف افغانستان می‌گوید که برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا همه فاتحه‌خوانی‌ها را در مرکز و ولایت‌ها بسته است.

فضل کریم سراجی، رئیس اداره مساجد این وزارت به رادیوی آزادی گفت: "البته تا به حال مکتوب رسمی از وزارت صحت عامه به ما نرسیده، اما ما بر اساس هدایت وزیر صاحب به تمام امام‌های ما هم در مرکز و هم در ولایت‌ها هدایت دادیم که از برگزاری فاتحه‌خوانی دسته‌جمعی در مساجد خودداری کنند و انشاالله این تطبیق هم شده است."

از زمان شیوع ویروس کرونا در افغانستان تا به حال ۵۰ هزار ۶۷۷ مورد مثبت در این کشور به ثبت رسیده است که از این میان ۲۰۷۴ تن جان باخته‌اند و ۳۹ هزار و ۱۵۸ تن دیگر بهبود یافته‌اند.

از این میان بیشترین موارد مثبت این ویروس در کابل و هرات و کمترین آمار در ولایت‌های نورستان، ارزگان و سرپل به ثبت رسیده است.

XS
SM
MD
LG