لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۴ دلو ۱۳۹۹ کابل ۰۶:۵۹

میل آنلاین از افزایش خشونت‌ها در افغانستان و مذاکره‌ صلح نوشته است


شماری از روزنامه‌های جهان

شماری از نشریه‌های جهان در بارهٔ افزایش خشونت‌ها در افغانستان و نگرانی مقام‌های حکومت افغانستان در این زمینه ابراز نگرانی کرده اند.

  • میل آنلاین

نشریۀ میل آنلاین، گزارشی خبرگزاری اسوشیتد پرس در بارهٔ افزایش خشونت‌ها در افغانستان را نشر کرده و نوشته که مقام‌های افغان در این زمینه ابراز نگرانی کرده اند.

نشریه در آغاز این گزارش به حمله موتربمب روز گذشته در کابل اشاره کرده که به گفتهٔ وزارت داخله در نتیجهٔ آن حداقل ۹ نفر کشته شده اند.

هنوز فرد یا گروهی مسئولیت رویداد را نپذیرفته.

اما به تازگی مسئولیت برخی از حملات به‌شمول حمله بر نهادهای تحصیلی را گروه تندرو دولت اسلامی معروف به داعش به عهده گرفته که در نتیجه آن ۵۰ نفر که بیشتر آنها شاگردان و محصلان بودند،کشته شده اند.

نشریه میل آنلاین در ادامه گزارش می نویسد، خشونت‌ها در زمانی در افغانستان افزایش یافته که مذاکره‌کنندگان دولت افغانستان و طالبان در دوحهٔ قطر برای رسیدن به توافق به هدف پایان جنگ سرگرم گفتگو اند.

میل آنلاین در گزارش به سخنان مارک میلی لوی در ستیز نیروهای مسلح امریکا اشاره کرده،گفته که در ملاقات با رهبران طالبان در قطر در بارهٔ بخش‌های نظامی موافقتنامه میان ایالات متحده و طالبان نیز بحث کرده.

در کنار مقام‌های حکومت افغانستان، رهبران برخی کشورها و روسای سازمانهای بین‌المللی هم به‌تکرار از طالبان خواستار کاهش خشونت‌ها در این‌کشور شده اند.

  • بزنس انسایدر

نشریه بزنس انسایدر در مقالهٔ در بارهٔ شیوع ویروس کرونا در افغانستان نوشته.

در مطلب می‌خوانیم که اکثر مردم در کابل بدون ماسک گشت‌وگذار می‌کنند، در رستورانت‌ها، برای صرف غذا، نوشیدن چای و یا چلم دود کردن در کنار هم می‌نشینند و در سالون‌های عروسی بیش از هزار نفر گردهم می‌آیند.

بزنس انسایدر در این مطلب می‌نویسد، در کشوریکه شدیداً به کمک های خارجی متکی است، برای مردم مهم است تا وظایف شان را حفظ کنند.

ارقام رسمی ثبت موارد مثبت ویروس کرونا در افغانستان تا روز شنبه ۱۹ ماه دسمبر از حد ۵۰ هزار گذشته، اما تخمین زده می‌شود که ارقام واقعی از این تعداد خیلی زیاد باشد.

XS
SM
MD
LG