لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۶ دلو ۱۳۹۹ کابل ۰۵:۱۱

وزارت داخله: تلاش‌ها برای بازداشت عاملان قتل یوسف رشید ادامه دارد


یوسف رشید رئیس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا)

یوسف رشید رئیس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) صبح امروز در اثر حمله افراد مسلح ناشناس در شهر کابل کشته شد.

عبدالباقی رشید، برادر یوسف رشید به رادیو آزادی گفت که آقای رشید دقایقی پس از زخمی شدن در راه انتقال به شفاخانه جان باخت.

محمدنعیم اصغری مسئول برنامه‌های فیفا و همکار آقای رشید به رادیو آزادی گفت که پیش از این کسی یا گروهی آقای رشید را تهدید نکرده بود:

او افزود: "به‌یوسف رشید هیچ تهدید نشده بود. عصر دیروز با ما یک‌جا بود و با او گفتگو کردیم. او به ما چیزی درباره تهدید [امنیتی] نگفته بود. او هیچ مشکل شخصی هم نداشت."

یوسف رشید از چهار سال به این سو به عنوان رئیس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) کار کرد و قرار بود که امروز در افتتاحیه "ائتلاف دیدبان صلح" که او خود نیز عضو آن بود، شرکت کند.

طارق آرین، سخنگوی وزارت داخله افغانستان به رادیو آزادی گفته که تلاش‌ها برای بازداشت عاملان قتل یوسف رشید ادامه دارد.

د افغانستان د کورنیو چارو وزارت ویاند طارق ارین وايي کشفي ارګانونه په دې برخه کې کار کوي، څو د قضیې عاملین تثبت کړي
د افغانستان د کورنیو چارو وزارت ویاند طارق ارین وايي کشفي ارګانونه په دې برخه کې کار کوي، څو د قضیې عاملین تثبت کړي

آقای آرین افزود: "پولیس و نهادهای کشفی کار می‌کنند که عاملان قتل او را تثبیت کنند. این یک عمل غیرانسانی و ضد بشری است. ما بررسی‌ها را افزایش داده‌ایم تا عاملان قتل را بازداشت کنیم."

هنوز هیچ گروهی مسئولیت قتل یوسف رشید را برعهده نگرفته، اما این وریداد واکنش‌های گسترده‌ای را به دنبال داشته است.

ولسی جرگه از حکومت خواسته که رویداد قتل یوسف رشید را باید به گونه جدی و همه‌جانبه بررسی کند.

دفتر ریاست جمهوری، شورای عالی مصالحه ملی، سفارت امریکا در کابل و کمیسیون مستقل انتخابات قتل یوسف رشید را نکوهش کرده‌اند.

در اعلامیه کاخ ریاست جمهوری آمده است که به نیروهای امنیتی دستور داده شده که عاملان این رویداد را بازداشت و به چنگ قانون بسپارند.

ترور یوسف رشید تازه‌ترین مورد از قتل‌های هدفمندی است که اخیراً بیشتر فعالان مدنی و خبرنگاران را هدف قرار می‌دهد. مسئولیت چنین حملات را هیچ گروهی برعهده نمی‌گیرد. عدم شناسایی و بازداشت عاملان چنین رویدادها، انتقادها علیه دولت را بیشتر کرده است.

در تازه‌ترین مورد، خانواده یما سیاووش، که حدود دو ماه پیش در انفجاری در کابل کشته شد، به دلیل آنچه بی‌توجهی حکومت در مورد بررسی قتل او خوانده، به دفتر سازمان ملل متحد در کابل و شورای امنیت این سازمان شکایت کرده است.

در این دو ماه کابل تقریباً همه روزه شاهد انفجار و حمله‌های هدفمند بوده است. همین امروز غیر از آقای رشید، یک مأمور پولیس هم در اثر انفجار بمب مقناطیسی در حوزه نهم امنیتی کابل کشته شد.

XS
SM
MD
LG