لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۲ دلو ۱۳۹۹ کابل ۰۱:۰۰

تاجیکستان از روند صلح در افغانستان اعلام حمایت کرده است


عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان در حال دیدار با مقام‌های تاجیکستان

شورای عالی مصالحه ملی افغانستان می‌گوید هنوز هم برای برقراری صلح در این کشور به تقویت اجماع منطقه‌ای نیاز است.

قبل از آغاز مرحله دوم گفتگوهای صلح، در سفرهای مقامات خارجی به افغانستان و مقامات افغان به کشورهای منطقه، صلح و امنیت ملی در افغانستان محور اساسی گفتگوی آنان بوده است.

پس از برگشت عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی از تاجیکستان، منابع این شورا می‌گویند، هنوز هم نیاز است که برای صلح در افغانستان اجماع منطقه‌ای بیشتر تقویت شود.

فریدون خوزون، سخنگوی این شورا روز چهارشنبه به رادیوآزادی گفت که دولت تاجیکستان در جریان سفر آقای عبدالله به این کشور، حمایت کامل خود را از روند جاری صلح در افغانستان اعلام کرد.

او افزود: «ما نیاز داریم که برای صلح در افغانستان اجماع منطقه‌ای به‌خصوص میان همسایه‌های بیشتر تقویت شود. تمام کشورهای منطقه به‌خصوص همسایه‌های ما از صلح افغانستان حمایت کامل داشته باشند تا این پروسه موفق شود.»

آقای عبدالله در سفرش به تاجیکستان با امام‌علی رحمان رئیس جمهور و همچنین صدراعظم و وزیرخارجه آن کشور درباره روند صلح دیدار و گفتگو کرد.

شورای عالی مصالحه ملی در حالی بر ضرورت تقویت اجماع منطقه‌ای تاکید کرده که امریکا از افزایش خشونت روزافزون در افغانستان اظهار نگرانی کرده است.

در دیدار با محمداشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در سفری به کابل، بر برقراری آتش‌بس دایمی میان حکومت افغانستان و گروه طالبان تاکید کرد.

آقای میلر افزود که امریکا در مبارزه با تروریزم در کنار حکومت و مردم افغانستان قرار خواهد داشت.

محمداشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در دیدارش با کریستوفر میلر سرپرست وزارت دفاع امریکا
محمداشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در دیدارش با کریستوفر میلر سرپرست وزارت دفاع امریکا

از سوی دیگر، حمدالله محب مشاورامنیت ملی رئیس جمهوری افغانستان در سفری به آذربایجان و ایران با مقامات آن کشورها درباره روند صلح، امنیت ملی وهمکاری‌های مشترک گفتگو کرد.

رحمت‌الله اندر، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان به رادیو آزادی گفت که در این دیدارها، مقامات ایرانی از گفتگوهای صلح به رهبری افغانان حمایت کردند.

همچنین جمهوری آذربایجان برای آموزش نیروهای افغان و گشایش سفارتش در افغانستان تعهد کرده است.

او افزود: «این کشور تعداد محدود نیروهای اردو و پولیس را در اکادمی‌های نظامی‌شان آموزش می‌دهند. در بخش‌های تعلیمی برای محصلان بورسیه می‌فرستد و روی همکاری‌های استخباراتی هم تعهد صورت گرفت.»

مسئولان حکومت افغانستان درحالی ازهمکاری‌های منطقه‌ای برای صلح و امنیت در افغانستان سخن می‌گویند که انتظار می‌رود در شانزدهم جدی مرحله دوم گفتگوهای صلح آغاز شود.

در این مرحله هیئت‌های دولت افغانستان و گروه طالبان بیشتر درباره موضوعات محوری صلح گفتگو خواهند کرد.

آتش‌بس و چگونگی نظام آینده از موضو‌ع‌های اصلی خواهند بود.

XS
SM
MD
LG