لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۹ جدی ۱۳۹۹ کابل ۰۵:۰۸

افزایش هشدارها درباره شیوع نوع جهش یافتهٔ کرونا در بریتانیا


چند کشور اروپایی سر از دیروز مسافرت به بریتانیا را به خاطر سرایت ویروس جهش یافته کووید-۱۹ محدود کرد

هشدار به خاطر شیوع نوع جهش یافته ویروس کرونا در بریتانیا افزایش یافته.

چند کشور اروپایی سر از دیروز (۲۳ دسمبر) مسافرت به بریتانیا را به خاطر سرایت ویروس جهش یافته کووید-۱۹ محدود کرده، اما مسافران در اروپا باید سند آزمایش منفی ویروس را داشته باشند.

در این حال بریتانیا دیروز چهارشنبه به خاطر جلوگیری از سرایت نوع جهش یافته دیگر ویروس کرونا بر رفت و آمد به افریقای جنوبی محدودیت وضع کرد.

وزیر صحت افریقای جنوبی می‌گوید، در حالی که همین اکنون ۲۶ درصد همه آزمایش‌ها مثبت گزارش شده، میزان نگران‌کنندهٔ از شیوع ویروس کرونا در این کشور وجود دارد.

آرشیف، کارمندان صحی در امریکا
آرشیف، کارمندان صحی در امریکا

مانند نوع جهش یافته ویروس کرونا در بریتانیا، هیچ شواهدی وجود ندارد که نوع تغییر یافته دیگر این ویروس در افریقای جنوبی تا چه حد کشنده‌تر است و در برابر واکسین تا چه حد مقاوم‌تر.

داکتر انتونی فووچی متخصص ارشد امریکا در امور بیماری‌های ساری دیروز به بلومبورگ گفت، تاکنون هیچ گونه سند و مدرکی وجود ندارد که نوع جهش یافته ویروس کرونا از بریتانیا به امریکا سرایت کرده باشد.

در ایالات متحده طی هفته گذشته به طور متوسط روزانه تقریباً ۲۲۰ هزار مورد جدید ویروس کرونا تائید شده، حدود ۱۱۹ هزار بیمار در حال حاضر در شفاخانه‌ها بستری اند و ویروس روزانه در امریکا جان بیش از ۲،۶۰۰ نفر را می‌گیرد.

بیش از یک میلیون نفر در ایالات متحده، نخستین دوز مورد نیاز واکسین را دریافت کرده اند.

اما ممکن است، شش ماه یا اضافه‌تر طول بکشد تا بیشتر امریکایی‌ها به این واکسین دسترسی پیدا کنند.

آرشیف، تطبیق واکسین کرونا
آرشیف، تطبیق واکسین کرونا

زیرا کمپاین واکسیناسیون در ماه‌های نخست سال ۲۰۲۱ گروه‌های از مردم مانند کارکنان مراقبت‌های صحی و افراد مسن را پوشش می‌دهد.

در این حال، مکسیکو و کوستاریکا هم امروز اولین دوز واکسین نوع فایزر -بیو ان‌تیک را تطبیق خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG