لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۷ جدی ۱۳۹۹ کابل ۰۱:۰۴

هشت صبح: "برای کنترول قتل‌های هدفمند برنامه ای روی دست گرفته نشده"


بیشترین روزنامه‌های کابل

روزنامه‌های چاپ امروز کابل بیشتر به بررسی افزایش قتل‌های هدفمندانه و بمبگذاری در کابل و ولایات پرداخته‌اند.

  • ویسا

روزنامه ویسا در سرمقاله خود با اشاره به بمبگذاری و قتل‌های هدفمندانه در کابل و ولایات انتقاد کرده که همه روزه در اثر این انفجار بمب در شهرهای بزرگ افغانستان شمار زیادی از مردم بی‌سرپناه می‌شوند و کودکان یتیم در هوای سرد شب را صبح می‌کنند.

روزنامه سیاستمداران را مقصر دانسته و انتقاد کرده که بیشتر فرزندان آنها در خارج از کشور به سر می‌برند و خود آنها در کابل مانند مسافران در قصرها زندگی می‌کنند. ویسا از فرد خاصی در این مورد نام نبرده، اما پرسیده است که این مقامات چگونه دلسوز این وطن هستند.

سرمقاله‌نویس ویسا از حکومت خواسته که به این وضعیت پایان دهد و برای رفع «بحران» کنونی دست به کار شود.

  • هشت صبح

هشت صبح در سرمقاله خود قتل‌های هدفمند را بررسی کرده و نوشته است که هدف این قتل‌ها خبرنگاران، فعالان مدنی و چهره‌های مطرحی هستند، ولی تا کنون برای کنترول این وضعیت برنامه منظمی روی دست گرفته نشده است.

روزنامه واکنش حکومت به این قتل‌ها را تکراری و غیرمنطقی دانسته و افزوده است که دولت پس از هر رویدادی اعلامیه‌ای پخش کرده و آن را محکوم می‌کند. به نظر سرمقاله‌نویس هشت صبح، تا اکنون برای جلوگیری از این رویدادها هیچ اقدام عملی روی دست گرفته نشده است.

روزنامه تاکید کرده که دولت باید در برابر این رویدادها از ادبیات نیرومند استفاده کند، عاملان آن را شناسایی و از وقوع آن جلوگیری کند. هشت صبح هشدار داده که اگر دولت چنین نکند، وضعیت جاری به ضرر دولت هم تمام می‌شود.

  • هیواد

و روزنامه دولتی هیواد در سرمقاله خود افزایش قتل‌های هدفمند در کابل و ولایات مبهم دانسته و افزوده که تا اکنون هیچ فرد یا گروهی مسئولیت بیشتر این رویدادها برعهده نگرفته است.

روزنامه نگرانی‌های سازمان ملل متحد، جامعه جهانی، سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشری، نهادهای حمایت از رسانه‌ها و فعالان مدنی را هم بررسی کرده و نوشته است که آنان این قتل‌ها را جنایات بشری عنوان کرده‌اند.

هیواد همچنین با اشاره به نامه رادیو آزادی به محمداشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان که در آن از تهدید علیه مسئولان و کارمندان این رادیو سخن گفته شده، تهدیدها علیه خبرنگاران را بررسی کرده است.

نویسنده هیواد به برنامه جدید وزارت داخله برضد ترورهای هدفمند اشاره کرده و افزوده است که این برنامه باید به زودی عملی شود تا ضعف‌های قبلی در جلوگیری از ترورهای هدفمند جبران شود.

XS
SM
MD
LG