لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۹ دلو ۱۳۹۹ کابل ۰۳:۳۳

وزارت صحت افغانستان: مورد مثبت ویروس جدید کرونا ثبت نشده است


لابراتوار تشخیص ویروس کرونا در شفاخانه افغان جاپان در کابل

کرونا، ویروس همه‌گیر و دردسرساز برای جهان.

اکنون گونه جدیدی از این ویروس در برخی کشورهای جهان شناسایی شده که نسبت به گونه اول آن سریعتر انتقال می‌کند اما خطرناک‌تر نیست.

وزارت صحت عامه می‌گوید تاکنون رویداد مثبتی از این گونه جدید در کشور ثبت نشده، اما اقدامات جدی برای جلوگیری از آن روی دست است.

نورالله تره‌کی، معاون سخنگوی این وزارت امروز یکشنبه (هفتم جدی) به رادیو آزادی گفت: "مورد مثبتی وجود ندارد، اما اقدامات جدی انجام شده است. به عنوان مثال، شفاخانه جناح در ۲۴ ساعت ۱۲۰۰ بالون اکسیژن تولید می‌کند، ما ۱۴۰۰۰ بستر فراهم کرده‌ایم، کیت‌ها به اندازه کافی برای آزمایش وجود دارد. ما ۱۲۰ دستگاه تنفس مصنوعی داریم. تعداد زیادی از داکتران آموزش دیده‌اند."

آرشیف، داکتران شفاخانه افغان در حال صحبت با فردیکه به ویروس کرونا مبتلا شده است.
آرشیف، داکتران شفاخانه افغان در حال صحبت با فردیکه به ویروس کرونا مبتلا شده است.

به گفته مقام‌های وزارت صحت عامه افغانستان، در ۵۲ هفته گذشته از شیوع ویروس کرونا در افغانستان، تا کنون ۵۲۰،۰۷ تن به آن متبلا شده‌اند که از این میان ۲،۱۷۰ تن جان باخته و بقیه بهبود یافته‌اند.

بربنیاد آخرین آمار این وزارت، ۱۶۰ رویداد مثبت ویروس کرونا در ۲۴ ساعت گذشته در شفاخانه‌های خصوصی و دولتی ثبت شده که از این میان ۱۲ تن جان باخته‌اند.

داکتران مردم را به رعایت توصیه‌های بهداشتی توصیه می‌کنند. به باور آنان، حفظ فاصله جسمی کمک می‌کند تا از ویروس کرونا جلوگیری شود.

حکیم‌الله صالح
حکیم‌الله صالح

داکتر حکیم‌الله صالح، رئیس پیشین شفاخانه افغان‌جاپان در باره جلوگیری از گونه جدید ویروس کرونا به رادیو آزادی گفت: "جهش هر ویروس یک مسئله عادی است. ویروس کرونا نیز چنین است. نوع جدید این ویروس بسیار سریع در حال گسترش است. سطح خطرش هنوز ناشناخته است. علائم ویروس جدید همانند قبل است. دولت باید مرز را ببندد. کسانی که به افغانستان می‌آیند باید مورد معاینه جدی قرار گیرند. هر شهروند باید اقدامات احتیاطی انجام دهد. دستان خود را بشوید، فاصله اجتماعی را رعایت کند."

گونه جدید کرونا ابتدا در بریتانیا شناسایی شد. همچنین در سویدن، اسپانیا، هنگ کنگ، سنگاپور، استرالیا، فرانسه و جاپان هم گزارش شده است.

به گفته کارشناسان بهداشت، گونه جدید ویروس کرونا بسیار سریع در حال گسترش است، اما خطر آن بیشتر از نوع قبلی آن نیست.

واکسین ضد ویروس کرونا در حال حاضر در کشورهای مختلف در حال اجرا است.

دانشگاه جان هاپکینز تخمین زده که شمار مرگ‌ومیر ناشی از ویروس کرونا در سراسر جهان از ۱ملیون و ۸۰۰ هزار تن گذشته است.

XS
SM
MD
LG