لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۸ جدی ۱۳۹۹ کابل ۱۰:۲۱

خبر ها

انفجار در یک معدن زغال سنگ در بغلان، جان ۴معدنچی را گرفته است

موقعیت ولایت بغلان در نقشه افغانستان

دراثر انفجار دیروز در یک معدن زغال سنگ در ولسوالی تاله و برفک بغلان چهار معدنچی جان باختند.

ولسوال عبدالاحد برفکی به رادیو گفت که انفجار ناشی از گاز میتان بود.

او افزود: "چهارنفری را که در معدن گیرمانده بودند گاز گرفته بود، یک جسد بیرون آورده شده و تلاش‌های مسئولان برای خارج ساختن سه نفر دیگر ادامه دارد."

آقای برفکی می‌گوید که این معدن خصوصی در منطقۀ زیرتصرف طالبان موقعیت دارد.

خبرنگار رادیو آزادی درمنطقه می‌گوید که سه هفته قبل نیز دریک معدن خصوصی دیگر دراین منطقه انفجار مشابهی رخ داده بود که درنتیجه دو معدنچی جان باختند.

تقریباً ۱۲۰۰ نفر در دها معدن زغال سنگ در این ولسوالی که اکثر خصوصی اند کار می‌کنند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

فرانسه: امریکا و ایران باید به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ باز گردند

آرشیف، بیرق‌های امریکا و ایران

وزیر خارجه فرانسه می‌گوید، امریکا و ایران باید به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ باز گردند.

ژان لو دریان در گفتگو با یک روزنامه فرانسه یی که دیروز (۱۶ جنوری) نشر شد، همچنان از ایران خواسته تا غنی‌سازی ۲۰ در صدی یورانیم را متوقف سازد.

در خواست لو دریان در حالی صورت می‌گیرد که دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا در آستانه پایان دوره کاری‌اش قرار دارد. ترمپ در سال ۲۰۱۸ از توافق با ایران بیرون شد.

گفته می‌شود که اکنون جو بایدن رئیس جمهور منتخب امریکا، با چالش بزرگ در مورد توافق هسته‌ای و غنی‌سازی یورانیم ایران روبرو است.

تهران در آستانه آغاز کار بایدن گفته که یورانیم را تا ۲۰ در صد غنی خواهد ساخت.

​​​​​​​بایدن "ویندی شرمن" را به حیث فرد شماره ۲ وزارت خارجه‌اش تعیین کرد

ویندی شرمن مذاکره کنندۀ ارشد امریکا در مذاکرات هسته ای سال ۲۰۱۵ با ایران

جو بایدن رییس جمهور منتخب امریکا ویندی شرمن مذاکره کنندۀ ارشد امریکا در مذاکرات هسته ای سال ۲۰۱۵ با ایران را به حیث فرد شماره دوم وزارت خارجه امریکا تعیین کرده است.

بایدن همچنان ویکتوریا نیولند دیپلومات باتجربۀ متقاعد را به حیث فرد شماره سوم وزارت خارجه تعیین کرد. نیولند کسی است که از اعتراضات مردمی در اوکراین که منتج به برکناری رییس جمهور پیشین ویکتور یانوکویچ در سال ۲۰۱۴ شد حمایت کرده بود.

ویندی شرمن در زمان ریاست جمهوری بارک اوباما معاون وزارت خارجه در امور سیاسی بود و تیم مذاکراتی امریکا را در رسیدن به توافق هستوی با ایران رهبری می‌کرد.

قرار است کمیتۀ روابط خارجی سنای امریکا دو روز بعد جلسۀ را در مورد تاییدی انتونی بلینیکن به حیث وزیر خارجه امریکا دایر کند و اگر بلینکین وزیر خارجه شود، خانم شرمن و نیولند تحت مدیریت وی کار خواهند کرد.

نگرانی شورای اروپا از اقدام روسیه در باره انجمن مکاتب مطالعات سیاسی

ماریجا پیچینوویچ سکرترجنرال شورای اروپا

رییس شورای اروپا نگرانی جدی اش‌را بعد از آن ابراز داشت که انجمن مکاتب مطالعات سیاسی شورای اروپا شامل فهرست سازمانهای نامطلوب در روسیه شد.

در یک نامۀ شورای اروپا که به تاریخ چهاردهم جنوری نوشته شده و یک کاپی آن به دست رادیوی اروپای آزاد/ رادیو آزادی رسیده، ماریجا پیچینوویچ سکرترجنرال این شورا از مسکو خواسته است در مورد دلایلی که منتج به این تصمیم شد وضاحت دهد. وی این تصمیم مسکو را غیرقابل قبول خوانده است.

لوی سارنوالی روسیه در ماۀ دسمبر سال گذشته اعلام کرد انجمن مکاتب مطالعات سیاسی شورای اروپا را که در ستراتسبورگ فرانسه مستقر است، غیرمطلوب خوانده و از وزارت عدلیه خواست آنرا شامل لست سیاه سازد.

براساس یک قانون که در سال ۲۰۱۵ در روسیه نافذ شد لوی سارنوالی این‌کشور می‌تواند سازمانهای را که برای منافع ملی روسیه تهدید تلقی می‌شوند نامطلوب بخواند.
سازمانهای مدافع حقوق بشر، روسیه را متهم کرده اند که با استفاده از قوانین در مورد فعالیت سازمان‌ها تلاش دارد نظریات متفاوت از نظر مقامات روسی را خاموش ساخته و ماحول برای فعالیت‌های مدنی را محدود سازد.

زعفران افغانستان جایزۀ بهترین زعفران جهان را به دست آورد

کشتزار زعفران در ولایت هرات

زعفران افغانستان جایزۀ بهترین زعفران جهان را از سوی انستیتوت جهانی ذایقۀ اتحادیه اروپا به دست آورد.

این موضوع را وزارت صنعت و تجارت افغانستان در اعلامیه ای گفت و افزوده که این جایزۀ سه ستاره‌ای اعتبار جهانی دارد.

انستیتوت ذایقۀ اتحادیه اروپا در بروکسل مستقر است و در بخش تعیین کیفیت و ذایقۀ محصولات زراعتی جهان فعالیت می‌کند.

زعفران تولید شدۀ شرکت کیهان برندۀ این جایزه شده و به گفتۀ وزارت زراعت افغانستان این شرکت می‌تواند بعد از این در بستۀ تولیداتش نشان سه ستاره را درج کند.

وزارت مالیه: تأخیر در تصویب بودیجه سال مالی ۱۴۰۰ مشکل‌ساز است

وزارت مالیه افغانستان

وزارت مالیۀ افغانستان می‌گوید، تأخیر در تصویب بودیجه سال مالی ۱۴۰۰ در درازمدت مشکل‌ساز است.

شمعروز خان مسجدی سخنگوی این وزارت، این موضوع را دیروز در حالی به رادیو آزادی ابراز کرد که ولسی جرگه برای دومین بار طرح بودیجۀ سال آینده را رد کرد.

تا زمانی‌که بودیجه پاس نشود ما هیچ پروژه را آغاز کرده نمی‌توانیم و نه هم قرارداد پروژه‌ها مطالعه می‌شود. هر اندازه که به تأخیر بی‌افتند به همان اندازه تطبیق پروژه معطل می‌شود، یعنی به وقت و زمان معین تطبیق نمی‌شود و اگر وقت زیاد بگیرد مشکلات افزایش میابد.

وزارت مالیه می‌گوید طرح دیگری بودیجه را نیز به ولسی جرگه می‌فرستد ولی چنین گام وقت می‌گیرد زیرا نیاز به منظوری کابینه نیز دارد.

وزارت مالیه در طرح اخیرش که ولسی جرگه آنرا رد کرد ۴۷۳ میلیارد افغانی را برای سال ۱۴۰۰ تخصیص داده است.

غنی: اگر طفل ربوده‌شده در بلخ آزاد نشود، مسئولین برکنار می‌شوند

محمد‌اشرف غنی رییس جمهور افغانستان

محمد‌اشرف غنی رییس جمهور افغانستان می‌گوید، اگر طفل ۹ساله ای که در بلخ ربوده شده از چنگ رباینده گان آزاد نشود، تمام مسئولین بلندپایۀ این ولایت برکنار خواهند شد.

دواخان مینه پال معاون سخنگوی رییس جمهور به رادیو آزادی گفت: "رییس جمهور غنی این موضوع را دیشب در مکتوبی به شورای امنیت ملی گفته است."

هشدار رییس جمهور غنی به مسئولین محلی در بلخ بعد از آن داده شده که پدر کودک ربوده شده گفت، اگر حکومت در آزادی پسرش ناکام شود، از طالبان کمک خواهد خواست.

پدر و اقارب دیگر این کودک از چندی به این‌طرف خیمۀ اعتراضی را در مقابل ساختمان ولایت بلخ برپا کرده و در چند ولایت شمالی اعتراضاتی را به راه انداخته اند.

هشدار فرانسه، بریتانیا و جرمنی به ایران

آرشیف

قدرت‌های بزرگ اروپایی به ایران در مورد آغاز کار روی سوخت فلز اورانیوم برای یک ریکتور تحقیقاتی هشدار داده گفته اند، این حرکت در تخطی با توافق‌نامۀ هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی قرار دارد.

فرانسه، بریتانیا و جرمنی امروز (۱۶ جنوری) با صدور یک اعلامیه مشترک گفته اند، ایران "هیچ استفاده غیرنظامی و معتبر" از فلز اورانیوم ندارد.

در اعلامیه همچنان آمده که تولید فلز اورانیوم، دارای پیامدهای بالقوه نظامی است.

به اساس توافق‌نامۀ هسته‌ای ۲۰۱۵ میلادی، ایران متعهد شده كه برای مدت ۱۵ سال در تولید، تحقیقات و توسعۀ استخراج و ذوب اورانیوم اشتراک نكند.

بعد از خروج دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده در سال ۲۰۱۸ از توافق‌نامۀ هسته‌ای ۲۰۱۵ میلادی با ایران و اعلام دوبارۀ تحریم‌ها، تنش‌ها بین واشنگتن و تهران افزایش یافته.

جو بایدن رئیس جمهور منتخب امریکا گفته است، در صورتی‌که ایران به تعهداتش عمل کند، احتمال دارد که ایالات متحده به این توافق برگردد.

اصابت مرمی هاوان بر منزل مسکونی در هرات یک کشته و ۱۱ زخمی برجا گذاشت

موقعیت ولایت هرات در نقشه عمومی افغانستان

در اثر اصابت یک مرمی هاوان بر یک خانه مسکونی در منطقه قدوس آباد در مسیر شاهراه هرات - اسلام قلعه، یک زن کشته و یازده تن دیگر به شمول زنان و اطفال زخمی شده اند.

یک مقام پولیس که به خاطر حساسیت موضوع از افشای نامش خودداری کرده به رادیو آزادی گفت، این رویداد زمانی صورت گرفت که یک کاروان نیروهای امنیتی از این منطقه عبور می‌کرد.

محمد رفیق شیرزی سخنگوی ریاست صحت عامه هرات به رادیوآزادی گفت: "در پی حادثۀ که در مربوطات قدوس آباد صورت گرفت، یازده زخمی به شمول اطفال، زنان و مردان به شفاخانه حوزه وی هرات انتقال یافته و متاسفانه که یک خانم میان سال هم جان باخته است."

به گفتۀ آقای شیرزوی زخمی‌ها تحت پوشش درمانی قرار گرفته اند.

تا هنوز مسئولیت این رویداد را کسی یا گروهی به عهده نگرفته است.

سفارت عربستان سعودی دوباره در قطر باز می‌شود

بیرق‌های ملی عربستان سعودی و قطر

فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی امروز شنبه (۱۶ جنوری) در شهر ریاض پایتخت این کشور به خبرنگاران گفت، سفارت این کشور در قطر در روزهای آینده بازگشایی، خواهد شد.

عربستان سعودی، امارات متحدۀ عربی، بحرین و مصر در سال ۲۰۱۷ میلادی با متهم ساختن قطر به حمایت از تروریزم، روابط دیپلوماتیک‌شان را با این کشور قطع کردند.

قطر این اتهام را رد کرده گفته بود که این اقدام به خاطر تضعیف حاکمیت ملی این کشور صورت گرفته است.

ریاض به تاریخ ۵ جنوری اعلام کرد که در تلاش به خاطر تقویت اتحاد عرب، یک توافق مهم به حمایت ایالات متحده، برای ختم اختلافات با دوحه، صورت گرفته است.

عربستان سعودی و قطر حریم‌های هوایی شانرا بروی یکدیگر باز کرده اند و شماری پروازها نیز از سر گرفته شده است.

سپاه پاسداران ایران راکت‌های بالستیک را آزمایش کرد

آزمایش راکت‌های بالستیک از سوی سپاه پاسداران ایران

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در مرحله دوم و آخرین روز تمرینات نظامی، راکت‌های بالستیک را آزمایش کرد.

تلویزیون دولتی ایران گزارش داده که این راکت‌ها بر یک هدف فرضی در اقیانوس هند فیر شدند.

تصاویر نشان می‌دهند که دو راکت به یک هدف که تلویزیون دولتی ایران آنرا "کشتی‌های فرضی دشمن" توصیف کرده، در فاصلۀ ۱،۸۰۰ کیلومتری اصابت کرده اند.

تمرینات نظامی امروز (۱۶ جنوری) ایران در حالی صورت گرفته که تنش‌ها بین واشنگتن و تهران روی برنامۀ جنجال برانگیز هسته‌ای ایران و تشدید فشارهای امریکا بر این کشور، افزایش یافته است.

بعد خروج دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحدۀ از توافق‌نامۀ هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی ایران با قدرت‌های بزرگ جهان و اعلام تحریم‌ها بر این کشور، تنش‌ها بین واشنگتن و تهران افزایش یافت.

جو بایدن رئیس جمهور منتخب امریکا گفته در صورتی‌که ایران به تعهداتش عمل کند، احتمال دارد که ایالات متحده به این توافق برگردد.

آرمین لاشت رهبر حزب اتحادیه محافظه‌کار کریشن دموکرات انتخاب شد  

آرمین لاشت

حزب اتحادیه محافظه کار کریشن دموکرات جرمنی امروز (۱۶ جنوری) در یک رای‌گیری مهم، آرمین لاشت عملگراه را به حیث رهبر جدید این حزب انتخاب کرد.

سه تن برای پست رهبری این حزب نامزد شده بودند.

در این رای‌گیری که برای نخستین بار از طریق آنلاین دایر شد، آرمین لاشت با کسب ۵۲۲ رای به حیث رهبر حزب انتخاب گردید و جایگزین انگیلا مرکل خواهد شد.

انگیلا مرکل صدراعظم جرمنی بعد از ۱۶ سال رهبری حزب اتحادیه محافظه کار کریشن دموکرات، می‌خواهد از ریاست این حزب، تقاعد کند.

انتخاب حزب اتحادیه محافظه کار کریشن دموکرات جرمنی در آغاز یک سال حساس در سیاست این کشور صورت می‌گیرد، چون در ماه سپتمبر سالجاری انتخابات سرتاسری در جرمنی دایر خواهد شد.

مقام‌ها: چهار حمله کننده انتحاری در کندهار کشته شدند

آرشیف، نظامیان افغان در ولایت کندهار

آمر امنیت کندهار می‌گوید، در نتیجه حمله بر ورکشاپ ترمیم وسایط اداره امنیت ملی در ولسوالی دامان این ولایت، چهار حمله کنندۀ انتحاری کشته شدند.

جنرال فرید مشعل امروز شنبه ‌(۲۷ جدی) به رسانه ها گفت، در این رویداد که امروز صبح رخداد، دو تن از پرسونل نیروهای امنیتی نیز زخمی شده اند: "نیروهای خاص کماندو و امنیت ملی عملیات مشترک را آغاز کردند، حمله به ساعت ۹:۳۰ سرکوب شد، اجساد مهاجمان در محل باقی مانده، تیم تحقیقاتی مصروف خنثی ساختن ماین‌ها است و این کار وقت می‌گیرد."

قاری یوسف احمدی یکی از سخنگویان طالبان، مسئولیت این حمله را به عهده گرفته، ادعا کرده که در نتیجۀ آن ده‌ها عسکر کشته و زخمی شده اند.

"کاهش نیروهای امریکایی بر وضعیت جنگ افغانستان تاثیر منفی ندارد"

عملیات نظامی نیروهای افغان در یکی از ولایات افغانستان

شورای امنیت ملی افغانستان می‌گوید، کاهش نیروهای امریکایی تاثیری در وضعیت جنگ این کشور ندارد.

وزارت دفاع ایالات متحدۀ امریکا دیروز جمعه اعلام کرد که تعداد نیروهایش را در افغانستان به ۲،۵۰۰ تن کاهش داده است.

رحمت‌الله اندر، سخنگوی شورای امنیت ملی امروز شنبه (۲۷ جدی) در یک پیام ارسالی ویدیویی به رسانه‌ها گفت: "کاهش تعداد عساکر امریکایی در افغانستان تأثیر منفی زیاد بر وضعیت جنگ در افغانستان ندارد، زیرا در این اواخر ۹۶ درصد جنگ توسط نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان انجام می‌شود."

دونالد ترمپ، رئیس جمهور فعلی امریكا چند ماه پیش گفته بود، تعداد عساکر امریكایی را در افغانستان از ۴،۵۰۰ به ۲،۵۰۰ تن كاهش می‌دهد.

قول اردوی ۲۰۳ تندر: ۳جنگجوی طالب را در ولایت لوگر کشته ایم

آرشیف: نیروهای امنیتی افغان

قول اردوی ۲۰۳ تندر ادعا کرده که سه جنگجوی طالبان را در ولایت لوگر کشته است.

ایمل خان مهمند سخنگوی این قول اردو، صبح امروز به رسانه‌ها گفت که شب گذشته شماری از جنگجویان پلان حمله بر نیروهای امنیتی افغان در ولسوالی بره‌کی برک را داشتند.

آقای مهمند گفت: "به کمک نیروهای هوایی، این پلان طالبان خنثٰی و بر آنها حمله هوایی شد. در نتیجه سه جنگجوی طالبان کشته شدند، اسلحه و مهمات آنها از بین برده شد."

سخنگوی قول اردوی ۲۰۳ تندر در مورد تلفات نظامیان افغان معلومات ارائه نکرده، طالبان هم تا هنوز در مورد این ادعا چیزی نگفته اند.

دو محافظ امنیتی رئیس شورای ولایتی هلمند در اثر انفجار کشته شده اند

آرشیف: نیروهای امنیتی در هلمند

رئیس شورای ولایتی هلمند ادعا کرده که دو محافظ امنیتی افغان در اثر انفجار موتر بمب گذاری شده توسط طالبان کشته شده اند.

عطاالله جان افغان شب گذشته به رادیو آزادی گفت، این انفجار بر یک پوستۀ تلاشی پولیس در شاهراه ۶۰۱ صورت گرفته است.

آقای افغان گفت: "در نتیجه، دو محافظ امنیتی به شهادت رسیده و چهار تن دیگر زخمی شده اند."

مقامات امنیتی هلمند تا هنوز در این مورد توضیح نداده اند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG