لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۸ دلو ۱۳۹۹ کابل ۰۹:۱۲

افغانستان

کسانی که در پیوند با قتل داعی و ملاله بازداشت شده اند، اعضای طالبان و داعش اند

محمد الیاس داعی خبرنگار رادیو آزادی درهلمند

ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان می‌گوید فرد بازداشت شده به ارتباط قتل محمد الیاس داعی خبرنگار رادیو آزادی درهلمند، عضو جبهۀ شهری طالبان و یک فرد دیگری‌که به ارتباط قتل اخیر ملاله میوند خبرنگار تلویزیون انعکاس در جلال آباد بازداشت شد عضو گروه داعش اند.

مسئولان ریاست امنیت ملی این اظهارات را در گردهمایی مشترک دولت و رسانه‌ها که دیروز ازسوی سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور درکابل برگزار شد ابراز داشتند.

اعلامیه دفتر معاون دوم رئیس جمهور گفت که دراین گردهمایی قتل‌های هدف‌مند اخیر خبرنگاران وفعالان مدنی مورد بحث قرار گرفت.

مقامات ریاست عمومی امنیت ملی گفته اند که رحمت‌الله نیکزاد رئیس انجمن خبرنگاران در غزنی و فرشته کوهستانی فعال مدنی در پروان ازسوی طالبان کشته شده اند و عاملان قتل یوسف رشید رئیس بنیاد انتخابات آزاد و عادلانۀ افغانستان هنوز شناسایی نشده اند.

طالبان هنوز درمورد کدام تبصره نکرده اند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

شورای امنیت افغانستان: طالبان و القاعده روابط جدایی‌ناپذیر دارند

آرشیف، اعضای گروه طالبان

شورای امنیت ملی افغانستان می‌گوید، جنگجویان طالبان و شبکه القاعده روابط جدایی ناپذیری بین هم دارند.

رحمت‌الله اندر سخنگوی این شورا روز سه‌شنبه (۷ دلو) در یک پیام ویدیویی به رسانه‌ها گفت، طالبان در توافقنامه با امریکا تعهد سپرده‌اند که روابط‌شان با شبکه القاعده را قطع می‌کنند اما به گفتۀ او این تعهد عملی نشده.

وی‌می‌گوید: "در سه ماه گذشته ۱۱ عضو شبکه القاعده از سوی امنیت ملی (ریاست عمومی) از صفوف طالبان بازداشت و سه عضو ارشد این شبکه کشته شده‌اند."

اما ذبیح‌الله مجاهد یکی از سخنگویان گروه طالبان دیروز به رادیو آزادی گفت که طالبان با شبکه القاعده ارتباط ندارند.

پیش از این وزارت خزانه‌داری امریکا دیروز گفت که شبکه القاعده در افغانستان نیرومندتر شده و به حمایت طالبان فعالیت می‌کند.

۸ سازمان حقوق بشری در ایران افزایش حمله‌ها بر فعالان مدنی در افغانستان را محکوم کردند

آرشیف، انفجار در کابل

هشت سازمان حقوق بشری در ایران، افزایش حمله‌ها بر غیرنظامیان و فعالان مدنی در افغانستان را محکوم کردند.

این نهادها با نشر بیانیۀ مشترک، خواهان جلوگیری از حمله‌های هدفمند بر فعالان حقوق بشری، خبرنگاران و افراد ملکی در افغانستان شدند.

کمپاین حقوق بشر در ایران، سازمان عرصه سوم، سازمان اتحاد برای ایران، انجمن دفاع از حقوق بشر آذربایجانی‌ها در ایران و انجمن حقوق بشر کردستان در ایران از جمع امضا کننده‌های این بیانیۀ مشترک اند.

در سه ماه گذشته به شمول الیاس داعی خبرنگار رادیو آزادی در هلمند، حداقل پنج خبرنگار جان‌های‌شان را در حمله‌های هدفمند در افغانستان از دست داده‌اند.

درهمین حال مجیب خلوتگر رئیس اجرایی نی یا دیدبان حمایت از رسانه‌های آزاد افغانستان در صحبت با رادیو آزادی خواهان محکمه علنی افرادی شده که به اتهام دست داشتن در قتل خبرنگاران بازداشت شده‌اند.

خلوتگر گفت: "ما خواهان محکمه علنی آن‌های استیم که به اتهام کشتن خبرنگاران یا به اتهام خشونت علیه خبرنگاران بازداشت شده‌اند. خانواده رسانه‌ها و برخی مردم اعتماد شان را بر ارگان‌های عدلی قضایی از دست داده‌اند."

دفتر مطبوعاتی ستره محکمه افغانستان از تبصره در مورد محکمه علنی افراد بازداشت شده در پیوند به قتل و خشونت علیه خبرنگاران خودداری کرد.

وزارت خارجه افغانستان: از سفر هیئت طالبان به تهران اطلاع داریم

وزارت خارجه افغانستان

وزارت امور خارجه افغانستان می‌گوید، از سفر هیئت طالبان به ایران اطلاع دارد و تهران قبلاً در این مورد، اطلاعات را با آنها شریک ساخته است.

یک هیئت طالبان امروز وارد تهران شد.

محمد نعیم سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، امروز در یک پیام ارسالی به رسانه گفت: "امروز معاون سیاسی امارت اسلامی افغانستان و رئیس دفتر سیاسی محترم ملا برادر آخوند، با هیئت همراهش به دعوت رسمی جمهوری اسلامی ایران، وارد این کشور گردید."

وزارت خارجه افغانستان در اعلامیه‌ای گفت که هدف از این سفر طالبان به ایران، ترغیب این گروه به آتش‌بس فوری و تشویق آنها برای توافق صلح جامع در چارچوب نظام جمهوری، است.

شرکت هوایی آریانا: کالای تجارتی در ۲۵۲ پرواز، به کشورهای مختلف صادر شده است

ارسال کالای تجارتی از طریق دهلیز هوایی افغانستان

مسئولان شرکت هوایی آریانا افغان می‌گویند در سال مالی گذشته حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار کیلوگرام کالای تجاری از راه دهلیز هوایی با حدود ۲۰۰ پرواز به کشورهای مختلف جهان صادر شد.

عبدالمعروف سکندری، سرپرست این شرکت‌ دولتی در‌ برنامه حساب‌دهی دولت به ملت گفت که از کالاهای تجاری تنها ۶۰ هزار کیلوگرام آن در نه پرواز به هند انتقال یافته است: "در کل ۵۰۰ و ۶۰ هزار و ۴۴ کیلوگرام کالای تجارتی در ۲۵۲ پرواز، به کشورهای مختلف جهانی صادر شده است. از راه کارگو نیز هم صادرات و‌ هم‌ واردات داشتیم."

به اساس معلومات این شرکت، شرکت هوایی آریانا در سال گذشته میلادی تنها ۱۴ میلیون افغانی به دولت مالیات داده است.

این شرکت هم‌اکنون چهار طیاره فعال دارد که به کشورهای چین، هندوستان، ترکیه، امارات متحده عربی و شماری از کشورهای آسیای میانه پرواز دارد.

دافغانستان بانک: علاقه مردم به خدمات بانکی بیشتر شده است

مقام‌های دافغانستان بانک می‌گویند در سال مالی گذشته ۳۳ میلیارد افغانی پول جدید منتشر کرده است.

میر عزیز برکی رئیس بخش تادیات این بانک ‌در برنامه حساب‌دهی دولت به ملت گفت که با وجود شیوع ویروس کرونا در سال مالی گذشته علاقه مردم به بخش بانکداری زیاد بود: "علاقه مردم به سیستم بانکداری اسلامی و دیگر بانک‌ها افزایش یافته است. مردم تلاش می‌کنند تا تمام اشیای قیمتی‌شان را در بانک‌ها نگهداری کنند و شمار کسانی که امانت‌های‌شان را به‌بانک‌ها می‌سپارند، افزایش یافته است. به اساس معلومات ما، شمارشان به ۴.۳ میلیون رسیده است."

به گفته مسئولان بانک‌ مرکزی، دارایی‌های بخش بانکی در سال مالی گذشته ۱۳ میلیارد افغانی افزایش یافت.

به گفته آنها، مردم برای پس‌انداز پول خود در بانک‌ها هجوم آوردند و علاقه بیشتری به خدمات بانکی پیدا کردند.

جو بایدن: عملکرد روسیه با معترضان و در افغانستان نگران کننده است

جو بایدن رئیس جمهور امریکا

جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحدۀ امریکا بخاطر دستگیری الکسی ناوالنی رهبر اپوزیسیون روسیه، سرکوب تظاهرات و کشتن عساکر امریکایی در افغانستان، ابراز نگرانی کرده است.

جوبایدن دیروز (۲۶ جنوری) در قصر سفید به خبرنگاران گفت: "من دریافته‌ام که ما می‌توانیم برای نیل به اهداف دو جانبه کشورهای خود روی توافق ستارت جدید کار کرده، برای روسیه روشن بسازیم که ما به خاطر عملکرد آنها، خواه در مورد ناوالنی باشد و یا در مورد بادهای خورشیدی و یا هم گزارش‌های پرداخت انعام در برابر قتل عساکر امریکایی در افغانستان، بسیار نگران هستیم."

روزنامۀ نیویارک تایمز در سال گذشته در گزارشی گفته بود که روسیه در سال ۲۰۱۹ برای کشتن عساکر امریکایی در افغانستان پول پرداخته است

روسیه این اتهام را رد کرده است.

اعتراضات ضد حکومت روسیه بعد از آن آغاز شد که الکسی ناوالنی رهبر اپوزیسیون آن کشور، یک هفته قبل هنگام بازگشت از جرمنی در مسکو دستگیر شد. او بعد از مسموم شدن بخاطر تداوی به برلین رفته بود.

در جریان تظاهرات سراسری روز یکشنبه در روسیه بیش از ۳،۷۰۰ تن دستگیر شده‌اند.

اتحادیه اروپا نیز سرکوب تظاهرات در روسیه را محکوم کرده است.

نیروهای افغان ۲۲ تن را از یک زندان طالبان در لوگر خبر آزاد کردند

آرشیف، زندانیان رها شده توسط نیروهای افغان

نیروهای افغان از آزادی ۲۲ تن از یک زندان طالبان در ولایت لوگر خبر داده‌اند.

شاهپور احمدزی سخنگوی قوماندانی امنیۀ لوگر به رادیو آزادی گفت: "نیروهای امنیتی افغان، شب گذشته طی عملیات خاص در ولسوالی چرخ ولایت لوگر، هفت کارمند امنیتی و ۱۵ فرد ملکی را از یک زندان طالبان آزاد ساختند".

به گفتۀ آقای احمدزی، در این عملیات سه جنگجوی طالبان هم دستگیر شده‌اند.

طالبان تا هنوز در مورد این ادعا چیزی نگفته اند.

معاون شورای ولایتی کندز امروز در یک انفجار زخم برداشت

موقعیت کندز در نقشه افغانستان

معاون شورای ولایتی کندز، امروز سه‌شنبه (۷ دلو) در اثر یک انفجار زخمی شد.

یک منبع که به خاطر حساسیت موضوع از افشای نامش خودداری کرده به رادیو آزادی گفت، حوالی ساعت ۹:۳۰ صبح امروز در نزدیک منزل صفی‌الله امیری معاون شورای ولایتی کندز انفجار صورت گرفت که در نتیجه دو محافظ او نیز زخمی شده‌اند.

به گفتۀ منبع، مواد انفجاری در یک بایسکل جاسازی شده بود.

تا هنوز مسئولیت این رویداد را کسی یا گروهی به عهده نگرفته است.

هند ۵۰۰ هزار دوز واکسین کرونا را در اختیار افغانستان قرار می‌دهد

آرشیف، واکسین ضد ویروس کرونا

هند ۵۰۰ هزار دوز واکسین کرونا را در اختیار افغانستان قرار می‌دهد.

طاهر قادری، سرپرست سفارت افغانستان در هند، از طریق تویتر نوشته که این واکسین‌ها به زودی به افغانستان ارسال می‌شود و از آن در جلوگیری از همه‌گیری ویروس کرونا و در موارد عاجل استفاده خواهد شد.

بر اساس ارقام رسمی، تاکنون ۵۴ هزار و ۷۵۰ تن به ویروس کرونا در افغانستان مبتلا شده‌اند و مرگ و میر ناشی از آنهم ۲،۳۸۹ تن گزارش داده شده است.

اما منتقدان تعداد افراد مبتلا به ویروس کرونا و تلفات ناشی از آن را در افغانستان، خیلی بیشتر از این می‌دانند.

۱۹۲ سبزخانه در ننگرهار به بهره‌برداری سپرده شد

آرشیف، سبزخانه در افغانستان

۱۹۲ سبزخانه در ولایت ننگرهار به بهره‌برداری سپرده شد.

اکبر رستمی، سخنگوی وزارت زراعت و مالداری افغانستان امروز سه‌شنبه (۷ دلو) به رادیو آزادی گفت، این سبزخانه‌ها به ارزش ۱۰۰ میلیون افغانی ساخته شده است.

آقای رستمی می‌گوید، ۸۵ در صد هزینه این سبزخانه‌ها را وزارت زراعت و ۱۵ در صد دیگر را مردم پرداخته‌اند.

وزارت زراعت و مالداری امسال در ولایت ننگرهار ۷۵۸ میلیون افغانی در زمینه‌های زراعت، مالداری، آبرسانی و باغداری هزینه کرد.

وزارت زراعت در ولایت ننگرهار کمپاین نهال‌شانی را نیز آغاز کرده است.

آقای رستمی می‌گوید این وزارت در نظر دارد که در سال مالی ۱۴۰۰ باغ‌های میوه مختلف را در ۲ هزار جریب زمین در ولایت ننگرهار احداث کند.

ارزش مجموعی احداث این باغ‌ها به ۷۷ میلیون افغانی خواهد بود.

وزارت مالیه: رشد اقتصادی افغانستان در سال ۱۴۰۰ به سه درصد می‌رسد

وزارت مالیه افغانستان

وزارت مالیه افغانستان می‌گوید میزان رشد اقتصادی این کشور در سال مالی ۱۴۰۰ خورشیدی به سه در صد خواهد رسید.

صبور نریمان، سخنگوی این وزارت امروز سه‌شنبه (۷ دلو) به رادیو آزادی گفت که رشد اقتصادی افغانستان در سال مالی ۱۳۹۹ از ۱.۱ درصد به ۲.۲ رسید و در سال آینده به سه در صد افزایش خواهد یافت.

سخنگوی وزارت مالیه می‌گوید برای کاهش فقر نیز این وزارت برنامه‌های را روی دست دارد.

به گفته او، در سال جاری خورشیدی ۴۵۵ پروژه در بخش‌های مختلف در سراسر افغانستان اجرا شده است که سه میلیون نفر از آن‌ها به گونه مستقیم بهره‌مند شده‌اند.

مقام‌ها: ۱۴ طالب در ولایت‌های بلخ و کندز کشته شدند

آرشیف، نیروهای امنیتی افغانستان

نظامیان افغان در شمال کشور می‌گویند که در حملۀ هوایی در بلخ ۹ تن از طالبان کشته و چهار تن دیگر زخمی شده‌اند.

اعلامیه قول اردوی ۲۰۹ شاهین می‌گوید، این حمله ظهر دیروز (۶ دلو) بر یک مرکز تجمع طالبان در قریۀ خان آباد ولسوالی چاربولک صورت گرفته است.

اعلامیه می‌افزاید که طالبان بخاطر حمله بالای نیروهای دولتی در این مرکز گردهم آمده بودند.

ازسوی دیگر قول اردوی پامیر از کشته شدن ۵ نفر و جراحت دو تن دیگر از طالبان در حمله‌های هوایی در کندز خبر می‌دهد.

اعلامیه می‌افزاید که این طالبان که پلان حمله بر نیروهای دولتی را داشتند در حمله‌های هوایی عصر دیروز در مربوطات ولسوالی دشت ارچی هدف قرار گرفتند.

طالبان هنوز درمورد چیزی نگفته اند.

عبدالهادی ارغندیوال اتهام‌های وارده بر خود را بی‌اساس خواند

عبدالهادی ارغندیوال، وزیر مالیهٔ برکنار شده

عبدالهادی ارغندیوال وزیر برکنار شده مالیه می‌گوید که اتهام‌های وارد شده بر او بی ‌بنیاد اند.

او دوشنبه (ششم دلو) در یک نشست خبری در کابل گفت که در کنار رئیس جمهور افغانستان حلقۀ فعالیت می‌کند که هر گاه منافع‌‌اش با خطر روبرو شود، دسیسه می‌‌سازد.

وی می‌گوید: "در بین اجتماع هم مردم حالی به این واقعیت پی برده و می‌فهمند که منافع حلقات خاصی که متاسفانه در بسیار موارد رئیس جمهور هم از او آگاهی ندارد، وقتی منافع‌شان با خطر روبرو شود، هر نوع توطئه ممکن را به راه می‌اندازند."

تا اکنون ریاست جمهوری در این‌ مورد چیزی نگفته‌ است.

رئیس جمهور غنی روز شنبه، (۴ دلو) عبدالهادی ارغندیوال وزیر مالیه را که چندی پیش از ولسی جرگه رای گرفته بود، به دلیل آنچه ضعف مدیریت، مقرری‌‌ها و فعالیت‌‌های غیرقانونی عنوان کرد، برکنار ساخت.

پس از این اقدام، خالد پاینده به عنوان سرپرست وزارت مالیه افغانستان گماشته شد.

وزیران خارجه افغانستان و پاکستان روی روند صلح و تجارت دو جانبه گفتگو کردند

وزیران خارجه افغانستان (چپ) و پاکستان

وزیران خارجه افغانستان و پاکستان روی پروسۀ صلح افغانستان و تجارت دو جانبه از طریق تیلفون گفتگو کرده‌اند.

وزارت خارجه افغانستان با نشر خبرنامه شام گذشته (۶ دلو) گفت که محمد حنیف اتمر و همتای پاکستانی‌اش شاه محمود قریشی در مورد ادامه همکاری‌ها برای ثبات منطقه گفتگو کرده است.

این مکالمه تیلفونی در حالی صورت می‌گیرد که وزارت خارجه افغانستان، از اظهارات تازه شاه محمود قریشی شدیداً انتقاد کرد.

قریشی هفته گذشته در یک مصاحبه گفته بود، حکومت پاکستان انتظار دارد تا اداره جدید امریکا، پروسه صلح افغانستان و خروج نیروها از این کشور را به همین شکل ادامه دهد.

وزارت خارجه افغانستان در واکنش گفت، حکومت پاکستان باید طالبان را ترغیب کند تا تعهدشان را برای کاهش خشونت‌ها عملی کنند و به آتش‌بس سرتاسری تن دهند.

عبدالهادی ارغندیوال اتهامات وارد شده بر خودش را رد کرد

عبدالهادی ارغندیوال وزیر پیشین مالیه افغانستان

عبدالهادی ارغندیوال وزیر برکنار شده مالیه می‌گوید که اتهامات وارد شده به او بی‌بنیاد است.

او امروز دوشنبه (۶ دلو) در یک نشست خبری در کابل گفت که در کنار رئیس جمهوری افغانستان حلقه‌ای فعالیت می‌کند که هرگاه منافع‌شان در خطر بیفتد، دسیسه می‌سازند: "در بین اجتماع هم مردم حالی به این واقعیت پی برده و می‌فهمند که منافع حلقات خاصی که متاسفانه در بسیار موارد رئیس صاحب جمهور هم از او آگاهی ندارد، منافع آنها وقتی‌که در خطر شود هر نوع توطئه‌ای را ممکن به راه بیندازد."

اما ریاست‌جمهوری در این‌ مورد چیزی نگفته‌است.

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان دو روز پیش عبدالهادی ارغندیوال وزیر مالیه را که چندی پیش رای اعتماد ولسی جرگه را گرفته بود، به دلیل ضعف مدیریت، مقرری‌ها و فعالیت‌های غیرقانونی برکنار و پاینده محمد را به سرپرستی این‌ وزارت تعیین کرد.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG