لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۸ دلو ۱۳۹۹ کابل ۰۷:۴۱

گزارشگران بدون‌ مرز: افغانستان از خطرناک‌ترین کشورها برای خبرنگاران است


موتر الیاس داعی خبرنگار رادیو آزادی در ولایت هلمند هدف انفجار ماین مقناطیسی قرار گرفت که در نتیجه خودش جان باخت و برادرش زخمی شد. Nov. 12, 2020

در گزارش سازمان گزارشگران بدون مرز که روز سه‌شنبه (۹ جدی) منتشر شد، آمده که افغانستان یکی از پنج کشور جهان است که در یک سال گذشته خبرنگاران بیشتری در آن کشته شدند.

در این گزارش آمده است که عاملان قتل پنج خبرنگار از آغاز سال ۲۰۲۰ میلادی تا کنون شناسایی نشدند.

به اساس گزارش این سازمان، مکسیکو، عراق، افغانستان، هندوستان و پاکستان پنج کشوری هستند که خبرنگاران در آن‌ها در معرض خطر بیشتری قرار دارند.

از سویی هم کمیته حمایت از خبرنگاران از هدف قراردادن و کشته شدن خبرنگاران در افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

نجیب شریفی، مسئول کمیته حمایت از خبرنگاران
نجیب شریفی، مسئول کمیته حمایت از خبرنگاران

نجیب شریفی، مسئول این کمیته به رادیو آزای گفت که با همکاری شماری دیگر از خبرنگاران و فعالان مدنی و اجتماعی، کارزاری تحت عنوان «خبرنگار را نکش» به راه انداخته است: "هدف این کمپاین فشار آوردن به کسانی است که روزنامه‌نگاران را می‌کشند. ما می‌بینیم که اخیراً کشتار روزنامه‌نگاران افزایش یافته است و ما از این بابت بسیار نگران هستیم."

آقای شریفی افزود از آنجایی که خبرنگاران و رسانه‌ها در جامعه نقش مهمی دارند، لازم است که همه اقشار جامعه برای به دست آوردن حقوق خود عدالت‌خواهی کنند.

به گزارش سازمان گزارشگران بدون مرز، در یک سال گذشته ۵۰ خبرنگار در سراسر جهان در جریان کار کشته شدند.

در این‌ گزارش همچنین آمده که در ده سال اخیر، ۹۳۷ خبرنگار در سراسر جهان کشته شدند که تهدید بزرگ برای خبرنگاران است.

در این گزارش به ویروس کرونا که جان صدها خبرنگار را گرفته نیز اشاره شده، اما این که چقدر خبرنگار به این بیماری مبتلا شده اند، چیزی گفته نشده است.

ملالی میوند خبرنگار رادیو تلویزیون انعکاس در ننگرهار در یک حمله هدفمند کشته شد
ملالی میوند خبرنگار رادیو تلویزیون انعکاس در ننگرهار در یک حمله هدفمند کشته شد

گزارشگران بدون مرز در گزارش سالانه خود به نگرانی‌ها از افزایش تهدیدها علیه خبرنگاران زن در افغانستان هم اشاره کرده. به باور نویسندگان گزارش، تهدیدها بر کار خبرنگاران زن در افغانستان اثر منفی گذاشته است.

حکومت افغانستان به تازگی در این باره چیزی نگفته، اما روز گذشته رئیس جمهور غنی در نشست کابینه گفت که قتل‌های هدفمند اخیر سبب بی‌ثباتی در کشور، بی‌باوری و ناامیدی در نسل جوان شده است.

آقای غنی از مسئولان امنیتی در این نشست خواست که عاملان قتل خبرنگاران و فعالان مدنی را شناسایی و مجازات کنند.

این در حالی است که در دو ماه اخیر یما سیاوش خبرنگار پیشین طلوع‌نیوز، الیاس داعی خبرنگار رادیو آزادی در هلمند، رحمت‌الله نیکزاد خبرنگار الجزیره در ولایت غزنی و ملالی میوند خبرنگار تلویزیون انعکاس در ولایت ننگرهار به گونه هدفمند کشته شدند.

XS
SM
MD
LG