لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱ دلو ۱۳۹۹ کابل ۰۹:۰۰

مسیر: بازداشت ۳ عضو مشرانو جرگه هنگام رشوه گرفتن اقدامی نیک است


شماری از روزنامه‌های چاپ کابل

روزنامه‌های چاپ امروز کابل عمدتاً به بررسی بازداشت سه سناتور و نگرانی‌های از ترور خبرنگاران در افغانستان پرداخته‌اند.

  • مسیر

روزنامه مسیر بازداشت سه عضو مشرانو جرگه هنگام رشوه گرفتن در بندر حیرتان را اقدامی نیک دانسته و افزوده است که پیش از این هم برخی مقامات به اتهاد دست داشتن به فساد بازداشت شده بودند، ولی مجازات نشدند.

نویسنده مسیر مبارزه با فساد را "شعار و کمپاین" حکومت دانسته و انتقاد کرده که هنوز هم به شمول برخی اعضای شورای ملی و شماری از مقامات برحال حکومت در موارد بزرگ فساد دخیل هستند، اما به گفته حکومت در این مورد برخورد نمی‌کند.

به نظر روزنامه، برخورد حکومت با فساد "دوگانه" است. استدلال نویسنده این است که حکومت برای کاهش فشارهای بین‌المللی و جلب کمک‌های حامیان خارجی خود، دوسیه‌های این سناتوران را رسانه‌ای کرده است. نویسنده تأکید کرده که حکومت باید گامهای عملی بردارد و تنها به اعلام تعهد اکتفا نکند.

  • هشت صبح

روزنامه هشت صبح در سرمقاله خود با اشاره به بازداشت سه سناتور متهم به فساد نوشته است که در کُد جزای افغانستان رشوه‌دهنده و رشوه‌گیرنده، هر دو مجرم شناخته شده‌اند و برای هر دو جزا تعیین شده است.

به نظر روزنامه اما در مورد بازداشت سه عضو مجلس سنا، نامهای افرادی که به آنها پیشنهاد 40 هزار رشوه کردند گرفته نشده است. سرمقاله‌نویس روزنامه تاکید کرده که لازم است افرادی که همکاری کرده و زمینه را برای این سناتوران مساعد ساختند هم به ارگان‌های عدلی و قضایی معرفی شوند.

  • روزنامه دولتی

و روزنامه دولتی هیواد با اشاره به نگرانی‌های ملی و بین‌المللی در مورد قتل‌های هدفمندانه در افغانستان نوشته است که قتل‌های هدفمندانه اخیر در افغانستان نه تنها پروسه صلح را تحت تأثیر قرار داده بلکه حوزه کاری رسانه‌ها، جامعه مدنی و حقوق بشری را هم محدود کرده است.

سرمقاله‌نویس هیواد به اشاره به اظهارات اخیر نماینده‌های اتحادیه اروپا و امریکا مبنی بر محاکمه عاملان حمله بر خبرنگاران، تاکید کرده تا زمانی‌که جامعه جهانی از اهرم‌های فشار کار نگیرد و بخاطر از بین بردن پناهگاه‌های تروریستان و حامیان مالی آنان اقدام نکند، هراس آن وجود دارد که این وضعیت به تهدیدی جهان و منطقه‌ای تبدیل شود.

XS
SM
MD
LG