لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۸ جدی ۱۳۹۹ کابل ۰۴:۰۰

خبر ها

در عملیات علیه طالبان در کندهار، تلفات جدی ای به آن‌ها وارد شده است

آرشیف، یک سرباز نیروهای امنیتی افغان

مقامات کندهار می‌گویند در عملیات علیه طالبان مسلح در سه ولسوالی این ولایت به مخالفلین تلفات جدی وارد کرده اند.

حیات‌الله حیات والی کندهار شب گذشته در یک پیام صوتی به رسانه‌ها در مورد این عملیات گفت: «در ۲۴ ساع گذشته در ولسوالی‌های پنجوایی، دند و ژیری، با استفاده از حملات هوایی و زمینی در عملیات ۱۸ طالب کشته و ۷ تن دیگرشان زخمی شده اند.»

آقای حیات افزود که در این عملیات به قوای افغان تلفات وارد نشده.

در یک اعلامیه نشر شده توسط دفتر والی کندهار آمده که در نتیجه این عملیات تصفیوی در این ولسوالی‌ها بسیار مناطق از تصرف طالبان بیرون شده و قوای امنیتی افغان درحال پیشرفت می‌باشند

طالبان مسلح تا حال در این مورد چیزی نگفته اند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

تیم‌های ریحانه آزادی و امیدبامیان قهرمان مسابقات بسکتبال شدند

آرشیف
مسابقات بسکتبال که به نام جام زمستانی در ولایت بامیان برگزار شده بود امروز یکشنبه به پایان رسید.
مجیب قاریزاده عضو مطبوعاتی کمیته ملی المپیک امروز به رادیو آزادی گفت این رقابت‌ها از تاریخ ۲۴ جدی تا امروز با حضور دو تیم بانوان و هشت تیم آقایان برگزار شدند.
به گفته او تیم‌های بانوان و آقایان ‌جداگانه با هم به رقابت پرداختند.
به گفته آقای قاریزاده در نتیجه صبح امروز تیم ریحانه آزادی کپ قهرمانی بسکتبال بانوان را گرفت و از تیم‌های آقایان هم امیدبامیان مقام نخست و تیم راشد حمیدی مقام دوم را بدست آورد.

مقام‌های افغان و سازمان نظارت از حقوق بشر قتل دو قاضی زن را محکوم کردند

آرشیف

مقام‌های افغان و برخی سازمان‌های حقوق بشری قتل قاضیان زن در کابل را محکوم کردند.

احمد قویم فهیم سخنگوی ستره محکمه امروز یکشنبه (۲۸ جدی) به رادیو آزادی گفت که این دو قاضی در تایمنی کابل به ضرب گلولۀ یک فرد مسلح ناشناش کشته شدند.

برخی گزارش‌ها می‌رسانند که دو قاضی زن دیگر در این رویداد زخمی شده اند.

هیدربار سرپرست بخش زنان در سازمان بین‌المللی نظارت حقوق بشر قتل این دو قاضی را کشتن یک فیصد زنان قاضی در افغانستان عنوان کرده است.

او در تویت خود نوشته که گفت‌وگوی صلح خشونت را افزایش داده است.

ستره محکمه در گزارش خود می‌گوید در سرتاسر کشور دو صد قاضی زن کار می‌کنند که از جمله این دو تن امروز کشته شدند.

اعلامیه ارگ ریاست جمهوری می‌گوید حملات طالبان یا تروریستان دیگر بالای افغانان بی دفاع مخالف ارشادات اسلامی و روحیۀ صلح است.

مسئولیت حملۀ امروز بر قاضیان زن در کابل را هنوز کسی یا کدام گروهی بدوش نگرفته است.

ولی حکومت افغانستان و نیروهای امریکایی طالبان را مسئول رشته حملات هدفمند اخیر در کشور می‌دانند.

بارسلونا و اتلاتیک در رقابت‌های نهایی سوپرکپ اسپانیا راه پیدا کردند

رقابت‌های سوپرکپ فوتبال اسپانیا

بارسلونا و اتلاتیک در رقابت‌های فاینل سوپرکپ فوتبال اسپانیا راه پیدا کردند.

این بازی شام امروز یکشنبه برگزار می‌شود.

پیش از این ندر رقابت‌های نیمه نهایی سوپرکپ فوتبال اسپانیا تیم‌های بارسلونا، ریال مادرید، ریال سوسیداد و اتلاتیک راه پیدا کرده بودند.

اولین بازی رقابت‌های نیمه نهایی شام روز چهارشنبه هفته گذشته میان تیم‌های بارسلونا و ریال سوسیداد راه اندازی شد که در این بازی هردو تیم در ابتدا یک یک مساوی شدند، اما بعد از گرفتن پینالتی بارسلونا برنده این رقابت شد.

دومین بازی این رقابت‌ها پنجشنبه هفته گذشته میان تیم‌های ریال مادرید و اتلاتیک برگزار شد که تیم اتلاتیک دو در برابر یک برنده شد.

رقابت‌های لیگ برتر فوتبال در ۱۵ زون مرکز آغاز

آرشیف: لیگ برتر فوتبال بانوان

آغاز رقابت های لیگ برتر فوتبال ۱۵ زون مرکز.

فیروز مشعوف سخنگوی فدراسیون فوتبال افغانستان امروز به رادیو آزادی گفت قرار است فردا رقابت‌های لیگ ۱۵ سال زون مرکز با اشتراک شش تیم مرکزی کشور - کابل، بامیان، لوگر،کاپیسا، پروان و پنجشیر - در کابل برگزار شود.

آقای مشعوف می‌گوید مراسم قرعه کشی این رقابت‌ها شام روز گذشته با حضور مسوولان فدراسیون فوتبال و نماینده‌گان تیم‌های اشتراک کننده برگزار شد.

این رقابت ها از فردا دوشنبه با انجام دو دیدار در غازی استیدیوم برگزار می‌شود که در نخستین دیدار تیم‌های پروان و بامیان با هم رقابت می‌کنند و در دومین دیدار همان روز تیم های لوگر و پنجشیر به مصاف هم خواهند رفت.

شرکت "کانال وادی ننگرهار" برای ۵۴ هزار تن زمینه کاری ایجاد کرده است

نمایی از شهر جلال آباد

شرکت کانال وادی ننگرهار برای ۵۴ هزار افراد بیکار زمینه کاری را مساعد ساخته است.

همایون غریبمل سخنگوی این شرکت امروز به رادیو آزادی گفت این شرکت در چهار فارم خود در بخش نگهداری درختان و ساختن جوی‌ها برنامه شش ماهه را آغاز کرده است که در آن ۵۴ هزار فرد بیکار مصروف کار شده اند.

به گفته غریبمل برای این افراد که به‌کار مصروف هستند، ۴ هزار تُن گندم توزیع می‌شود.

وی می‌گوید هدف از آغاز این برنامه پرورش بهتر زیتون و مساعد ساختن زمینه‌های کاری برای جوانان می‌باشد.

بار دیگر مقام نخست به زعفران افغانستان تعلق گرفت

یک کشاورز و کشتزار زعفران در ولایت هرات

زعفران افغانستان از سوی انستیتوت بین‌المللی ذایقه مقام نخست را بدست آورد.

فواد احمدی سخنگوی وزارت تجارت وصنعت افغانستان امروز به رادیو آزادی گفت زعفران افغانستان بنابر کیفیت عالی طبیعی از سوی این انستیتوت مقام سه ستاره طلایی را کسب کرد.

انستیتوت بین‌المللی ذایقه که یک انیستیتوت معتبر جهانی است در سال ۲۰۰۳ میلادی در بلجیم ایجاد شد و تا کنون خوراکه های مختلف جهان را از لحاظ ذایقه و کیفیت بررسی کرده است.

این بار نخست نیست که زعفران افغانستان به سطح جهان مقام نخست را بدست آورده بلکه از چندین سال بدینسو زعفران افغانستان به سطح جهان چنین مقام را کسب کرده است.

نگرانی اتحادیه اروپا از وضعیت پناهجویان در کمپ‌های بوسنیا هرزگوینا

پناهجویان در کمپ‌های بوسنیا هرزگوینا

اتحادیه اروپا از وضعیت پناهجویان در کمپ‌های بوسنیا هرزگوینا ابراز نگرانی کرده است.

سخنگوی اداره پالیسی خارجی این اتحادیه، روز شنبه (۱۶ جنوری) گفت، چنین وضعیت قابل پذیرش نیست و چالش‌ها در برابر پناهجویان باید حل شوند.

در کمپ‌های بوسنیا، هزاران پناهجو بسر می‌برند. در ۲۲ دسمبر سال گذشته، پس از آتش‌سوزی در کمپ لیپا، اضافه از ۹۰۰ پناهجو بی‌سرپناه شدند و چند شب و روز را در هوای سرد، زیر برف و باران سپری کردند.

مقام‌های بوسنیا پس از آتشسوزی در کمپ لیپا گفتند که پناهجویان را به محل دیگری منتقل می‌سازند، اما بنابر مخالفت باشنده‌های محلی، انتقال کمپ صورت نگرفت. سپس حکومت برای پناهجویان خیمه‌های نظامی را برپا کرد.

حدود ۹ هزار پناهجو که اکثریت‌شان شهروندان افغانستان، سوریه و پاکستان استند، به هدف رسیدن به اروپای غربی در حال حاضر در بوسنیا گیر مانده اند.

دو قاضی زن از سوی افراد مسلحِ ناشناس در کابل کشته شده اند

آرشیف

لوی سارنوالی افغانستان می‌گوید، دو قاضی زن در حمله مسلحانه صبح امروز در کابل کشته شده اند.

بر اساس گزارش‌ها، حمله ساعت ۸:۳۰ صبح امروز (۲۸ جدی) در منطقه قلعه فتح‌الله کابل رخ داد.

جمشید رسولی سخنگوی لوی سارنوالی افغانستان به خبرگزاری فرانس پریس گفته که هر دو قاضی با ستره محکمه افغانستان کار می‌کردند.

در گزارش‌ها گفته شده که دو قاضی زن هم در حملۀ امروز زخمی شده اند.

قتل‌های هدفمند در ماه‌های گذشته به نگرانی اکثریت از باشنده‌های کابل و سایر ولایت‌های افغانستان افزوده است.

تا اکنون مسئولیت حمله امروز در کابل را کس یا گروهی نپذیرفته.

بایدن برخی اقدام‌ها را در نخستین روز کاری‌اش به اجرا خواهد گذاشت

جو بایدن رییس جمهور منتخب امریکا

جو بایدن رییس جمهور منتخب امریکا برخی اقدام‌های اجرائی را در نخستین روز کاری‌اش در قصر سفید به اجرا خواهد گذاشت.

ران کلاین لوی درستیز بایدن روز شنبه (۱۶ جنوری) در یک یادداشت گفت: "یکی از مسایل مهم پس از مراسم تحلیف برای رئیس جمهور منتخب، آسان ساختن مسافرت شهروندان کشور‌های اسلامی جهان خواهد بود."

فرمان‌های اجرائی رئیس جمهور در امریکا، به تصویب کانگرس نیازی ندارد.
کلاین گفته که در برنامه‌های روز نخست کار جو بایدن، آغاز تلاش‌ها برای بازگشت امریکا به پیمان اقلیمی پاریس و پوشیدن ماسک در اداره‌های فدرال به منظور جلوگیری از همه‌گیری ویروس کرونا هم قرار دارند.

دونالد ترمپ رئیس جمهور فعلی در مراسم تحلیفش در سال ۲۰۱۷، سفر شهروندان برخی از کشور‌های اسلامی را به امریکا ممنوع کرد، حرکتی که به باور او برای امنیت ملی ایالات متحده به اجرا گذاشته شد.
ترمپ در همین سال از پیمان تغییر اقلیمی پاریس بیرون شد و در نهایت به پوشیدن ماسک در جریان همه‌گیری ویروس کرونا دستور جدی نداد.

فرانسه: امریکا و ایران باید به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ باز گردند

آرشیف، بیرق‌های امریکا و ایران

وزیر خارجه فرانسه می‌گوید، امریکا و ایران باید به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ باز گردند.

ژان لو دریان در گفتگو با یک روزنامه فرانسه یی که دیروز (۱۶ جنوری) نشر شد، همچنان از ایران خواسته تا غنی‌سازی ۲۰ در صدی یورانیم را متوقف سازد.

در خواست لو دریان در حالی صورت می‌گیرد که دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا در آستانه پایان دوره کاری‌اش قرار دارد. ترمپ در سال ۲۰۱۸ از توافق با ایران بیرون شد.

گفته می‌شود که اکنون جو بایدن رئیس جمهور منتخب امریکا، با چالش بزرگ در مورد توافق هسته‌ای و غنی‌سازی یورانیم ایران روبرو است.

تهران در آستانه آغاز کار بایدن گفته که یورانیم را تا ۲۰ در صد غنی خواهد ساخت.

​​​​​​​بایدن "ویندی شرمن" را به حیث فرد شماره ۲ وزارت خارجه‌اش تعیین کرد

ویندی شرمن مذاکره کنندۀ ارشد امریکا در مذاکرات هسته ای سال ۲۰۱۵ با ایران

جو بایدن رییس جمهور منتخب امریکا ویندی شرمن مذاکره کنندۀ ارشد امریکا در مذاکرات هسته ای سال ۲۰۱۵ با ایران را به حیث فرد شماره دوم وزارت خارجه امریکا تعیین کرده است.

بایدن همچنان ویکتوریا نیولند دیپلومات باتجربۀ متقاعد را به حیث فرد شماره سوم وزارت خارجه تعیین کرد. نیولند کسی است که از اعتراضات مردمی در اوکراین که منتج به برکناری رییس جمهور پیشین ویکتور یانوکویچ در سال ۲۰۱۴ شد حمایت کرده بود.

ویندی شرمن در زمان ریاست جمهوری بارک اوباما معاون وزارت خارجه در امور سیاسی بود و تیم مذاکراتی امریکا را در رسیدن به توافق هستوی با ایران رهبری می‌کرد.

قرار است کمیتۀ روابط خارجی سنای امریکا دو روز بعد جلسۀ را در مورد تاییدی انتونی بلینیکن به حیث وزیر خارجه امریکا دایر کند و اگر بلینکین وزیر خارجه شود، خانم شرمن و نیولند تحت مدیریت وی کار خواهند کرد.

نگرانی شورای اروپا از اقدام روسیه در باره انجمن مکاتب مطالعات سیاسی

ماریجا پیچینوویچ سکرترجنرال شورای اروپا

رییس شورای اروپا نگرانی جدی اش‌را بعد از آن ابراز داشت که انجمن مکاتب مطالعات سیاسی شورای اروپا شامل فهرست سازمانهای نامطلوب در روسیه شد.

در یک نامۀ شورای اروپا که به تاریخ چهاردهم جنوری نوشته شده و یک کاپی آن به دست رادیوی اروپای آزاد/ رادیو آزادی رسیده، ماریجا پیچینوویچ سکرترجنرال این شورا از مسکو خواسته است در مورد دلایلی که منتج به این تصمیم شد وضاحت دهد. وی این تصمیم مسکو را غیرقابل قبول خوانده است.

لوی سارنوالی روسیه در ماۀ دسمبر سال گذشته اعلام کرد انجمن مکاتب مطالعات سیاسی شورای اروپا را که در ستراتسبورگ فرانسه مستقر است، غیرمطلوب خوانده و از وزارت عدلیه خواست آنرا شامل لست سیاه سازد.

براساس یک قانون که در سال ۲۰۱۵ در روسیه نافذ شد لوی سارنوالی این‌کشور می‌تواند سازمانهای را که برای منافع ملی روسیه تهدید تلقی می‌شوند نامطلوب بخواند.
سازمانهای مدافع حقوق بشر، روسیه را متهم کرده اند که با استفاده از قوانین در مورد فعالیت سازمان‌ها تلاش دارد نظریات متفاوت از نظر مقامات روسی را خاموش ساخته و ماحول برای فعالیت‌های مدنی را محدود سازد.

زعفران افغانستان جایزۀ بهترین زعفران جهان را به دست آورد

کشتزار زعفران در ولایت هرات

زعفران افغانستان جایزۀ بهترین زعفران جهان را از سوی انستیتوت جهانی ذایقۀ اتحادیه اروپا به دست آورد.

این موضوع را وزارت صنعت و تجارت افغانستان در اعلامیه ای گفت و افزوده که این جایزۀ سه ستاره‌ای اعتبار جهانی دارد.

انستیتوت ذایقۀ اتحادیه اروپا در بروکسل مستقر است و در بخش تعیین کیفیت و ذایقۀ محصولات زراعتی جهان فعالیت می‌کند.

زعفران تولید شدۀ شرکت کیهان برندۀ این جایزه شده و به گفتۀ وزارت زراعت افغانستان این شرکت می‌تواند بعد از این در بستۀ تولیداتش نشان سه ستاره را درج کند.

وزارت مالیه: تأخیر در تصویب بودیجه سال مالی ۱۴۰۰ مشکل‌ساز است

وزارت مالیه افغانستان

وزارت مالیۀ افغانستان می‌گوید، تأخیر در تصویب بودیجه سال مالی ۱۴۰۰ در درازمدت مشکل‌ساز است.

شمعروز خان مسجدی سخنگوی این وزارت، این موضوع را دیروز در حالی به رادیو آزادی ابراز کرد که ولسی جرگه برای دومین بار طرح بودیجۀ سال آینده را رد کرد.

تا زمانی‌که بودیجه پاس نشود ما هیچ پروژه را آغاز کرده نمی‌توانیم و نه هم قرارداد پروژه‌ها مطالعه می‌شود. هر اندازه که به تأخیر بی‌افتند به همان اندازه تطبیق پروژه معطل می‌شود، یعنی به وقت و زمان معین تطبیق نمی‌شود و اگر وقت زیاد بگیرد مشکلات افزایش میابد.

وزارت مالیه می‌گوید طرح دیگری بودیجه را نیز به ولسی جرگه می‌فرستد ولی چنین گام وقت می‌گیرد زیرا نیاز به منظوری کابینه نیز دارد.

وزارت مالیه در طرح اخیرش که ولسی جرگه آنرا رد کرد ۴۷۳ میلیارد افغانی را برای سال ۱۴۰۰ تخصیص داده است.

غنی: اگر طفل ربوده‌شده در بلخ آزاد نشود، مسئولین برکنار می‌شوند

محمد‌اشرف غنی رییس جمهور افغانستان

محمد‌اشرف غنی رییس جمهور افغانستان می‌گوید، اگر طفل ۹ساله ای که در بلخ ربوده شده از چنگ رباینده گان آزاد نشود، تمام مسئولین بلندپایۀ این ولایت برکنار خواهند شد.

دواخان مینه پال معاون سخنگوی رییس جمهور به رادیو آزادی گفت: "رییس جمهور غنی این موضوع را دیشب در مکتوبی به شورای امنیت ملی گفته است."

هشدار رییس جمهور غنی به مسئولین محلی در بلخ بعد از آن داده شده که پدر کودک ربوده شده گفت، اگر حکومت در آزادی پسرش ناکام شود، از طالبان کمک خواهد خواست.

پدر و اقارب دیگر این کودک از چندی به این‌طرف خیمۀ اعتراضی را در مقابل ساختمان ولایت بلخ برپا کرده و در چند ولایت شمالی اعتراضاتی را به راه انداخته اند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG