لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۶ دلو ۱۳۹۹ کابل ۰۲:۲۷

وزارت مالیه‌ در ۲ ماه بیش از ۳۰ هزار موتر بدون اسناد را ثبت کرده است


ازدحام موترها در شهر کابل

وزارت مالیه‌ افغانستان می‌گوید که در ۲ ماه گذشته بیش از ۳۰ هزار موتر بدون اسناد ثبت و راجستر شده است.

نخستین مهلت تعیین شده برای ثبت و محصول موترهای بدون اسناد یا یک کلید در افغانستان دیروز چهارشنبه پایان یافت.

دولت افغانستان دو ماه پیش همزمان با آغاز روند ثبت موترهای بدون اسناد اعلام کرد که این روند به منظور جلوگیری از استفادۀ غیرقانونی از این نوع موترها آغاز شده است.

اکنون وزارت مالیۀ افغانستان با پایان یافتن دو ماه زمان تعیین شده برای ثبت موترهای بدون اسناد دست افغانستان می‌گوید که در این مدت ۳۰ هزار و ۲۲۰ موتر بدون سند ثبت شده و از این میان حدود ۲۳ هزار عراده موتر محصول گمرکی شده است.

فرالدین معرفتی، مسئول اطلاعات این وزارت به رادیوی آزادی گفت که از محصول گمرکی این شمار موترها بیش از ۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون افغانی به عواید دولت افزوده شده است.

پولیس ترافیک در کابل
پولیس ترافیک در کابل

او افزود: "از زمان آغاز ثبت موترهای بدون اسناد گمرکی ترافیکی یا یک کلید تا به حال بیش از ۳۰ هزار موتر ثبت شده که تا اکنون حدود ۲۳ هزار موتر محصول شده که از آن ۱ میلیارد و ۴۲۵ میلیون افغانی به دست آمده است."

حکومت افغانستان در این مدت تنها موترهای مدل ۱۹۹۱ تا ۲۰۱۹ را ثبت و محصول کرده است.

مسئولان وزارت مالیه می‌گویند که کارمندان این وزارت تا به حال روزانه ۸۰۰ تا ۹۰۰ عراده موتر یک کلید را ثبت و محصول کرده اند.

مسئول اطلاعات این وزارت می‌گوید که روند ثبت موترهای بدون اسناد دست افغانستان تا یک ماه دیگر تمدید شده، اما پس از این مالکان موتر باید ۲ درصد جریمه نیز باید بپردازند.

پیش از این دولت افغانستان برای ثبت و محصول موترهای بدون اسناد تخفیف‌های ویژه‌ای در نظر گرفته بود.

برای محصول گمرکی موترهای مدل ۱۹۹۱ تا ۲۰۰۰ هشتاد و پنج درصد تخفیف، مدل ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰ هفتاد و پنج درصد تخفیف و مدل ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۹ سی و پنج درصد تخفیف در نظر گرفته شده بود.

پس از آغاز این روند امرالله صالح، معاون نخست ریاست جمهوری افغانستان در ادامۀ جلسات شش و نیم‌اش اعلام کرد که پس از موترهای بدون اسناد برخلاف دست افغانستان نیز سند امنیتی توزیع خواهد شد، اما مالکان این موترها باید به دولت مالیه بپردازند.

اکنون وزارت مالیه می‌گوید که تا به حال میکانیزم توزیع اسناد به این موترها نهایی نشده است و پس از نهایی شدن این طرح نیز تطبیق خواهد شد.

XS
SM
MD
LG