لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۸ دلو ۱۳۹۹ کابل ۰۵:۴۷

خواست شماری از فعالان حقوق زن در تخار: طرف‌های درگیر آتش‌بس کنند


آرشیف، شماری از زنان در ولایت تخار

درشمال‌شرق افغانستان در ولایت تخار شماری از فعالان حقوق زن از طرف‌های درگیری خواسته‌اند، آتش‌بس فوری اعلام کنند، تا زمینه برای صلح سرتاسری در کشور مهیا گردد.

شماری از فعالانِ حقوق زن در ولایت تخار می‌گویند که دیگر زنان افغان از جنگ و خشونت خسته شده‌اند و درضمن از طرف‌های دیگر جنگ می‌خواهند که آتش‌بس عمومی اعلام کنند، تا راه برای رسیدن به صلح دائمی در کشور مساعد گردد.

مریم سعیدی از فعالان حقوق زن در ولایت نام‌بُرده در مورد افزایش خشونت‌ها در کشور ابراز نگرانی کرد و درضمن از گروه طالبان خواست که بخاطر پیروزی پروسۀ صلح از خشونت دست بکشند.

او افزود: "خواهش و آرزوی من البته همین است، منحیث یک مادر افغان که امروز صلح را ما به خوبی استقبال کنیم. البته از جنگ دست به کشند و دیگر نگذارند که مادر افغان بیوه شوند، دختران و پسران افغان یتیم و البته ضغیر شوند."

آرشیف، شماری از زنان در ولایت تخار
آرشیف، شماری از زنان در ولایت تخار

برخی از زنان در ولایت یاد شده در صحبت با رادیوآزادی گفتند، که بهای جنگ فعلی را زنان افغان می‌پردازند، زیرا هر روز اعضای خانواده‌های شان را از دست می‌دهند و درضمن شماری زیادی از مادران و اطفال با سرنوشت نامعلوم روبه‌رو می‌شوند.

شکیلا یکی از فعالان مدنی تخار گفت: "ما از جنگ خسته هستیم. ما دیگر خواهان تداوم جنگ نیستیم. ما دیگر آماده به دادن قربانی نیستیم. امیدوار هستیم که طالبان تفاهم بکنند و صلح را به پذیرند و درکنار حکومت یک‌جای به حکومت‌داری بپردازند و در بازسازی کشور سهم بگیرند."

نادره احمدی یکی دیگر از فعالان حقوق زن در ولایت تخار به این باور است، که زنان افغان علاوه از خشونت‌های خانواده‌گی و عدم دسترسی به تحصیلات از تداوم جنگ نیز رنج می‌برند.

او افزود: "هرروز جنگ و خونریزی است.هرروز یک مادر افغان به گلیم غم می‌نیشیند. ما به صلح زیاد نیاز داریم. مردم ما نان خوردن را ندارند. اقتصاد ما در رکود و سیاست ما در رکود از جنگ ما هیچ‌چیزی به دست نه آوردیم. اگر همین طالبان صلح بکنند ما باور داریم که افغانستان به جنت تبدیل می‌شود."

این فعالان حقوق زن، از حکومت افغانستان و جامعه جهان خواسته‌اند که در پروسه صلح به خواسته‌ها و دست آوردهای زنان توجه جدی نمایند.

XS
SM
MD
LG