لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۷ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۲۱

موافقتنامۀ تجاری پس از بریگزیت میان بریتانیا و اتحادیۀ اروپا نافذ شد


موافقتنامۀ تجاری پس از بریگزیت میان بریتانیا و اتحادیۀ اروپا نافذ شد.

موافقتنامۀ تجاری پس از بریگزیت میان بریتانیا و اتحادیۀ اروپا از نیمه های دیشب نافذ شد.

بوریس جانسون صدراعظم بریتانیا در تازه‌ترین اظهاراتش از توافق جدید تجاری میان آن کشور واتحادیۀ اروپا به عنوان توافق باز، سخاوتمند، بین‌الملل گرا و تجارت آزاد یاد کرده است.

این توافق از نیمه‌های دیشب به اجرا گذاشته شد.

جانسون در پیامش به مناسبت سال نو میلادی گفت که این یک لحظۀ شگفت انگیز به کشورش است.

بوریس جانسون صدراعظم بریتانیا
بوریس جانسون صدراعظم بریتانیا

او پیشتر گفته بود که ساعت ۱۱ شب ۳۱ دسمبر آغاز جدید در تاریخ بریتانیا و رابطۀ نو با اتحادیۀ اروپا به‌عنوان بزرگترین متحد شان خواهد بود.

در این حال منتقدان می‌گویند که وضعیت بریتانیا نسبت به وضعیتش که در اتحادیۀ اروپا بود هنوز بدتر خواهد بود.

بریگزیت یعنی خروج بریتانیا از اتحادیۀ اروپا در ۳۱ جنوری به دنبال همه پرسی سال ۲۰۱۶ رخداد اما آن کشور تاکنون به قوانین تجارت اتحادیۀ اروپا ادامه داده است.

موافقتنامۀ تجارت و همکاری در ۱۲۴۶ صفحه، روابط جدید تجاری و امنیتی را بین بریتانیا و بزرگترین شریک تجاریش تعیین کرده است.

این سند را پیش از تصویب پارلمان بریتانیا، ۲۷ کشور عضو اتحادیۀ اروپا تصویب کردند و سپس توسط اورسولا فون در لاین رئیس کمیسیون اروپایی و چارلز میشل رئیس شورای اروپایی در بروکسل امضا شد.

پس از آن موافقتنامه با یک طیاره قوای هوایی سلطنتی بریتانیا به لندن برده شد تا آن را بوریس جانسون صدراعظم این کشور هم امضا کند.

پارلمان اروپا تا اواخر ماه فبروری فرصت دارد که آن را تصوب کند.

از سوی دیگر اسپانیا و بریتانیا به روز پنجشنبه (۳۱ دسمبر) به توافق رسیدند تا مرز قلمرو خارج از بریتانیا، جبل الطارق باز نگهداشته شود.

شرایط این قلمرو در جنوب اسپانیا و در ورودی بحیرۀ مدیترانه، شامل توافق تجاری پس از بریگزیت نبود.

وزیر خارجه اسپانیا گفت که جبل الطارق به عنوان بخشی از توافق نامه های اتحادیۀ اروپا مانند حوزۀ شینگن مرز آزاد باقی خواهد ماند که در بارۀ آن در یک دوره ای گذار شش ماهه اقدام می‌شود.

بدون این توافق تازه، ده‌ها هزار اسپانیایی و باشندگان جبل الطارق شاید مجبور بودند که روزانه پس از چک و مُهر پاسپورت از مسیر عبور کنند.

XS
SM
MD
LG