لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۹ دلو ۱۳۹۹ کابل ۰۶:۲۳

صبح کابل: حکومت تعهدش را در برابر حفظ آزادی بیان اثبات کند


آرشیف، شماری از روزنامه های کابل

روزنامه‌های چاپ امروز شنبه (۱۳ جدی) کابل بیشتر به بررسی قتل هدفمند خبرنگاران و آغاز دور دوم مذاکرات صلح میان هیئت‌های مذاکره‌کننده دولت و طالبان پرداخته‌اند.

  • صبح کابل

روزنامه صبح کابل قتل هدفمند خبرنگاران و فعالان مدنی را نگران‌کننده دانسته و بر جلوگیری از آن تاکید کرده است. روزنامه خبرنگاران را بازتاب‌دهنده دردها و واقعیت‌های زندگی مردم دانسته و هشدار داده که با کشتن آنها دستاوردهای چندین سال گذشته با خطر بزرگ مواجه می‌شود.

سرمقاله‌نویس صبح کابل با اشاره به گفتگوهای صلح میان دولت و گروه طالبان انتقاد کرده با صلحی که قربانی اولش خبرنگاران و قربانی دومش مردم عادی باشد، هستی و دارایی جامعه با خاک یک‌سان می‌شود.

نویسنده روزنامه از حکومت انتقاد کرده که تا اکنون برای جلوگیری از قتل زنجیره‌ای خبرنگاران اقدام عملی نکرده و تنها بر واژه جمهوریت تاکید کرده است. نویسنده از حکومت خواسته که تعهد خود را در برابر حفظ آزادی بیان اثبات کند.

  • مسیر

روزنامه مسیر در سرمقاله خود با عنوان "افزایش ناامنی و تعهدات تکراری حکومت" با اشاره به قتل هدفمند خبرنگاران نوشته که مقامات باز هم در مورد این رویدادها مانند گذشته بر تعهدات تکراری و فیسبوکی خود تأکید می‌کنند، اما وضعیت روز به روز به سوی بحران پیش می‌رود.

روزنامه از حکومت انتقاد کرده که نه تنها جلو جرایم جنایی مانند سرقت مسلحانه را گرفته نتوانسته، بلکه در مناطق و شهرهایی که تدابیر شدید امنیتی به اجرا گذاشته می‌شود نیز قتل هدفمند خبرنگاران و فعالان مدنی اتفاق می‌افتد و این امر به رویداد روزمره تبدیل شده است.

نویسنده مسیر افزوده که حکومت وضعیت جاری را صرفاً مشاهده می‌کند و اقدامات خود را به پخش اعلامیه و محکوم کردن، محدود کرده است. روزنامه همچنین تاکید کرده که وضعیت جاری برای هیچ‌کسی قابل قبول نیست و بهبود این وضعیت نیازمند اقدام عملی است.

  • هیواد

روزنامه دولتی هیواد آغاز سال ۲۰۲۱ را امیدوار کننده دانسته و افزوده است انتظار می‌رود که در پنجم ماه جنوری سال روان مذاکرات صلح میان هیئت‌های مذاکره‌کننده دولت و طالبان آغاز شود. به نظر روزنامه، هر دو طرف به از سرگیری مذاکرات توافق نظر دارند و امید است که مذاکرات صلح دستاوردهای خوبی داشته باشد.

روزنامه از مردم خواسته است که بخاطر صلح باعزت و تقویت نظام باید یک‌دست و متحد باشند، زیرا به نظر نویسنده، همین نظام جمهوری اسلامی است که این ملت را یک‌دست نگهداشته و بدون آن، نظام‌های تحمیل‌شده از سوی گروه‌ها و یا بیرون از افغانستان نظام موفق و پایدار نخواهد بود.

XS
SM
MD
LG