لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۹ کابل ۱۲:۳۰

وزارت صحت: تجهیزات کافی برای تشخیص نوع جدید ویروس کرونا موجود نیست


لابراتوار تشخیص ویروس کرونا در ولایت بلخ

وزارت صحت عامه افغانستان در حالی که از تدابیر جدی برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا خبر داده، گفته که تجهیزات کافی برای تشخیص نوع جدید این ویروس ندارد.

معصومه جعفری معاون سخنگوی وزارت صحت عامه روز شنبه (۱۳ جدی) به رادیو آزادی گفت که نوع جدید ویروس کرونا به کشورهای همسایه افغانستان رسیده است: "حالا یک نوع جدید ویروس کرونا به جهان آمده است که تا کشورهای هند و پاکستان هم رسیده. بنابراین، خواهش ما از مردم این است که سفرها را کمتر کنند تا از انتقال نوع جدید این ویروس به کشور جلوگیری کنیم."

وزارت صحت عامه هشدار داده که در هفته‌های اخیر موج دوم شیوع ویروس کرونا و مرگ‌ومیر ناشی از آن افزایش یافته است، مردم باید توصیه‌های صحی را نادیده نگیرند.

این در حالی است که دولت افغانستان در مبارزه با ویروس کرونا عمدتاً متکی به کمک‌های خارجی است.

داکتران در شفاخانه اختصاصی معالجوی بیماری ویروس کرونا در هرات
داکتران در شفاخانه اختصاصی معالجوی بیماری ویروس کرونا در هرات

در داخل افغانتسان انتقادهایی مطرح شده که بیشتر این کمک‌ها به صورت درست مصرف نشده است. گزارش‌های رسمی منابع دولت افغانستان هم تا حدی این انتقادها را تأیید کرده است. محمداشرف غنی، رئیس جمهوری تا حال دست‌کم دو وزیر صحت و چند مقام صحی را برکنار کرده است.

داکتران با توجه به گسترش سریع این بیماری، از کمبود تجهیزات و چگونگی مدیریت این بیماری انتقاد کرده‌اند.

داکتر پرویز اقبال بر رعایت توصیه‌های بهداشتی تأکید دارد: "بدبختانه تا کنون کیت‌هایی که برای این نوع ایجاد شده است امکانات تشخیص نداریم. موج دوم کرونا زیاد خطرناک است. کسانی‌که موسفید هستند، امراض مزمن قلبی دارند، بیماری شکر دارند و بیماری‌های تنفسی مزمن دارند، تلاش کنند که همیشه از ماسک استفاده کنند، دست‌های خود را با آب و صابون بشویند و همیشه نظافت خود را مراعات کنند."

داکتران می‌گویند تجمع مردم در فضاهای بسته، بیماری‌های فصلی، ویروس انفلونزا وآلودگی هوا در بدترشدن وضعیت کمک می‌کند.

براساس آمار رسمی وزارت صحت عامه، از آغاز شیوع ویروس کرونا تا اکنون بیش از ۲۰۲ هزار فرد مشکوک به ابتلا به این ویروس در افغانستان آزمایش شده‌اند. از این میان ۵۲۷۰۶ مورد آن مثبت بوده، ۲۲۲۲ تن جان باخته و ۴۲۲۹۱ تن بهبود یافته‌اند. ممکن است آمار واقعی بیشتر از این باشد.

XS
SM
MD
LG