لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۴ دلو ۱۳۹۹ کابل ۰۶:۵۷

مسیر: دور دوم گفت‌وگوهای صلح دشوار و جنجالی خواهد بود


روزنامه‌های کابل

روزنامه‌های چاپ امروز کابل یک‌شنبه (۱۴ جدی) در آستانه برگزاری دور دوم مذاکرات صلح هیئت‌های مذاکره‌کننده دولت و گروه طالبان در قطر، به تحلیل و بررسی این موضوع و همچنین قتل‌های هدفمند خبرنگاران پرداخته‌اند.

  • مسیر


روزنامه مسیر در سرمقاله خود نوشته که دو طرف با فشارهای زیاد بر سر اصول و طرزالعمل مذاکرات توافق و درباره موضوع‌های مذاکرات به صورت مقدماتی گفتگو کردند. روزنامه پیش‌بینی کرده که دور دوم گفتگوها دشوار و جنجالی خواهد بود.

نویسنده مسیر تردیدهایی را در مورد "اراده و نیت" دو طرف گفتگوکننده برای آوردن صلح مطرح کرده است. روزنامه همچنین فاصله هر دو طرف برای رسیدن به صلح را "بسیار زیاد" دانسته است.

مسیر با اشاره به انتقال قدرت از دونالد ترمپ رئیس جمهوری امریکا به جو بایدن رئیس جمهوری منتخب این کشور، نوشته که هنوز موضع آقای بایدن در مورد روند صلح افغانستان مشخص نیست، در حالی دور دوم مذاکرات با انتقال قدرت در امریکا تقریباً همزمان خواهد بود.

به نظر سرمقاله‌نویس مسیر، در میان اردوگاه جمهوریت هم هنوز اختلاف وجود دارد.

روزنامه با اشاره به اظهارات دیروز حفیظ منصور، عضو هیئت گفتگوکننده دولت نوشته که طرح موضوع حکومت موقت "مشکل‌برانگیز" است و محمداشرف غنی رئیس جمهوری هم بارها آن را رد کرده است.

  • هشت صبح

هشت صبح در سرمقاله خود مشکل اصلی را در اختلاف‌های عمیق میان دولت و گروه طالبان بر سر توافق درباره صلح دانسته است. به نظر روزنامه، امیدواری برای رسیدن به نتیجه در آینده نزدیک وجود ندارد.

روزنامه تاکید کرده که گروه طالبان باید بداند که شرایط کنونی افغانستان در مقایسه با اوضاع ۲۰ سال گذشته متفاوت است و در میز مذاکرات باید روی حقایق تمرکز شود. هشت صبح مذاکرات صلح را دشوار دانسته و این احتمال را مطرح کرده که ممکن است جنگ هم شدت یابد.

سرمقاله‌نویس هشت صبح با تأکید بر مقاومت حکومت در برابر دشواری‌های مذاکرات و جنگ، افزوده که در هر حال مردم با تحمل همه مشکلات خواستار "صلح عادلانه" است. روزنامه اما در این مورد توضیحی ارائه نکرده است.

  • هیواد

و روزنامه دولتی هیواد در سرمقاله خود با اشاره قتل هدفمند خبرنگاران در هفته‌های اخیر نوشته که کشتن آن‌ها برای حکومت قابل قبول نیست؛ و به همین دلیل به این موضوع واکنش نشان داده است. روزنامه اما درباره چگونگی واکنش دولت توضیح نداده است.

این روزنامه دولتی درباره قتل خبرنگاران اظهار تأثر کرده و از نهادهای مدافع خبرنگاران انتقاد کرده که برای اعمال فشار بر دولت، خبرهای حکومتی را برای سه روز "تحریم" کردند.

به نوشته روزنامه، این در حالی است که شماری از عاملان قتل خبرنگاران بازداشت شده‌اند.

XS
SM
MD
LG