لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۳ دلو ۱۳۹۹ کابل ۰۸:۴۴

۱۱ سناتور جمهوریخواه در تلاش به چالش کشیدن پیروزی بایدن در انتخابات امریکا


جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب امریکا

گروهی از سناتوران حزب جمهوریخواه تلاش دارند تا تایید نهایی پیروزی جو بایدن رئیس جمهور منتخب امریکا را به چالش بکشند.

۱۱ سناتور جمهوریخواه به رهبری تد کروز سناتور از تگزاس می‌گویند، زمانی که نتایج کالج انتخاباتی هفته آینده در کانگرس امریکا اعلام شود، آن‌ها پیروزی جو بایدن رئیس جمهور منتخب این کشور را به چالش خواهند کشید.

این اقدام عمدتاً نمادین است و نمی‌تواند از ورود بایدن به قصر سفید به عنوان رئیس جمهور منتخب در ۲۰ جنوری جلوگیری کند، اما نمایان‌گر تلاشی بی سابقه برای تضعیف اراده رای دهندگان امریکایی خوانده شده.

تد کروز، سناتور جمهوریخواه در کانگرس امریکا
تد کروز، سناتور جمهوریخواه در کانگرس امریکا

تد کروز و ۱۰ سناتور دیگر جمهوریخواه در بیانیه‌ای گفته اند که به تایید آرای الکترال ایالت‌های که ستاد انتخاباتی دونالد ترمپ ادعای تقلب در آن‌ها را دارد، اعتراض خواهند کرد.

ستاد انتخاباتی ترمپ پس از اعلام نتایج انتخابات سوم نومبر امریکا ادعا کرد که در بسیاری از ایالت‌های که بایدن برنده شده، تقلب گسترده صورت گرفته.

۱۱ سناتور معترض گفته اند که کانگرس امریکا باید فوراً کمیسیونی را تشکیل دهد تا طی ده روز نتایج در ایالت‌های مورد اعتراض را به بررسی بگیرد.

با آن هم این سناتوران مشخصاً از کدام ایالت در بیانیه‌شان نام نبرده‌اند.

انتظار می‌رود کانگرس امریکا به روز چهارشنبه آینده نشستی را برای تایید آرای الکترال انتخابات ریاست جمهوری امریکا برگزار کند.

جوبایدن با ۳۰۶ رای الکترال در برابر ۲۳۲ رای الکترال دونالد ترمپ در انتخابات ریاست جمهوری امریکا به پیروزی رسید.

اعضای کالج انتخاباتی امریکا رسماً در ۱۴ دسمبر پیروزی بایدن را تایید کرده‌اند اما به عنوان بخشی از روند تایید انتخابات، کانگرس نیز باید نتیجه نهایی را تایید کند.

مایکل گوین سخنگوی بایدن این اقدام ۱۱ سناتور را یک بازی سیاسی عنوان کرده است.

آرشیف، انتخابات ریاست جمهوری امریکا
آرشیف، انتخابات ریاست جمهوری امریکا

او گفته که اعتراض این سناتوران واقعیت تحلیف رئیس جمهور منتخب را در ۲۰ جنوری تغییر نخواهد داد.

به گفـتۀ او، ادعاهای تقلب در انتخابات ریاست جمهوری امریکا بی اساس اند و قبلا هم از سوی ده‌ها محکمه و مقام‌های انتخاباتی رد شده‌اند.

دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا بارها ادعای تقلب را در انتخابات ریاست جمهوری سوم نومبر ۲۰۲۰ کشورش تکرار کرده و از پذیرش نتایج این انتخابات خود داری کرده است.

XS
SM
MD
LG