لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۴ دلو ۱۳۹۹ کابل ۰۷:۳۸

راه‌پیمایی و تجمعات بخاطر سالروز کشته شدن سلیمانی و مهندس در عراق


عکس قاسم سلیمانی و ابو مهدی المهندس در دست یک خانم عراقی در بغداد. January 2, 2021

میدان تحریر بغداد پایتخت عراق شاهد جمع شدن صدها عراقی امروز یکشنبه سوم جنوری بود که به مناسبت نخستین سالروز ترور قوماندان نیروهای قدس ایران و معاون نیروهای حشد شعبی عراق دور هم جمع شدند.

قاسم سلیمانی و ابو مهدی المهندس همراه با هشت تن دیگر سال گذشته در حملات طیاره‌های بی‌پیلوت امریکایی در بغداد کشته شدند.

شب گذشته هم صدها عراقی در جاده منتهی به میدان هوایی بغداد جایی که حملات طیاره‌های بی‌پیلوت امریکایی سال گذشته انجام شده بود راه پیمایی کردند.

کشته شدن سلیمانی باعث اوج تنش‌ها میان ایران و امریکا شد و حتی امکان درگیری نظامی میان دو کشور را برانگیخته بود.

تنش‌ها میان این دو کشور در ۲۰۱۸ از زمان خروج اداره دونالد ترمپ از توافق‌نامه هسته‌ای ایران با قدرت‌های بزرگ جهان شدت گرفت که در آن امریکا از توافقنامه خارج شده و تحریم‌های اقتصادی بر تهران را از سر گرفت.

در زمان قتل قاسم سلیمانی، دونالد ترمپ در توییترش نوشته بود که "این ایرانی طی زمان طولانی هزاران امریکایی را کشته و یا هم به شدت زخمی کرده و قصد داشت تا بسیاری امریکایی‌های دیگر را هم بکشد."

ایران با پرتاب راکت‌ها بر پایگاه‌های عراق که میزبان نیروهای امریکایی اند، به این قتل پاسخ داد.

در آستانه نخستین سالروز کشته شدن سلیمانی و المهندس تدابیر امنیتی در عراق شدیدتر شد و نیروهای امنیتی بیشتر برای تامین امنیت در جاده‌های عراق مستقر شدند.

وزارت داخله عراق دیروز گفت که برای تامین امنیت راه پیمایی‌ها پلان‌های امنیتی را روی دست گرفته است.

تدابیر امنیتی در ساحه سبز عراق جایی که سفارت خانه‌های کشورها و دفاتر دولتی مستقر اند هم شدت یافت.

امریکا از چندین هفته به اینسو از احتمال حملات تلافی جویانه ایران و یا هم شبه نظامیان متحد عراقی در آستانه سالروز کشته شدن سلیمانی خبر داده.

اما جواد ظریف وزیر خارجه ایران دیروز به دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا هشدار داد که تا مراقب دام اسرائیل برای سوق دادن او به سوی رویارویی نظامی با ایران باشد.

ظریف در توییترش نوشت که اطلاعات جدید از عراق نشان می‌دهد که ماموران تحریک کننده اسرائیلی در حال نقشه کشی برای حمله به امریکایی‌ها اند تا به گفته او ترمپ را که در حال رفتن از قدرت است با بهانه‌یی کاذب به جنگ با ایران بکشاند.

او گفت که ترمپ باید مراقب این دام باشد و هرگونه آتش افروزی به شکل بدی نتیجه معکوس خواهد داد.

اسرائیل این اظهارات ظریف را رد کرد و آنرا بی‌اساس خوانده است.

XS
SM
MD
LG