لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۴ دلو ۱۳۹۹ کابل ۰۵:۴۸

بیجا شده‌های داخلی در کندز: صلح می‌خواهیم تا به خانه‌های خود برگردیم


بیجا شده ها داخلی در ولایت کندز

هوای سرد زمستان، آواره‌گی و تنگ‌دستی، این سه مورد از مشکلات اند که یک‌جا دامن‌گیر بی‌جا شدگان داخلی در کندز شده است.

این بی‌جا شد‌گان می‌گویند تا حال هیچ‌کسی به نیازمندی‌های‌شان رسید‌گی نکرده است.

شماری از این بی‌جاشد‌گان انتظار دارند که طرف‌های منازعه، آتش‌بس فوری اعلام کنند، تا زمینه برگشت به مناطق مسکونی‌شان فراهم شود.

حبیب الرحمان ۴۰ ساله، که از اثر جنگ‌های اخیر از ولسوالی خان‏آباد کندز بی‌جا شده است می‌گوید که با فرارسیدن زمستان فضای زندگی بر خانواده‌های آواره تنگ شده: "ما صلح می‌خواهیم، ما از جنگ خسته شدیم. ما در همین جنگ مو سفید شدیم. در به‌ در و آواره شدیم. ما تا به کی این قسم خاک‌ برسر بگردیم. برادران دیگر جنگ نکنید، صلح کنید. تا به کی ما خانه به خانه و کوچه به کوچه در به در بگردیم."

غلام حیدر ۵۰ ساله، از منطقه باغ‌شرکت شهر کندز بی‌جا شده است. وی که بخاطر سردی هوا خود را با پتو پی‌چانیده و به چوب دست داشته‌اش تکیه کرده می‌گوید یگانه آروزیش پایان یافتن جنگ و تأمین صلح دائمی در کشور است: "در این جنگ جوانان کشته شده می‌روند. از ۱۸ به بالا همه تلف شده‌اند، تابوت می‌شود می‌آید. ریش ما در همین انقلاب سفید شد، یک روز هم روی آرامی را ندیدیم. اگر نان باشد، آب نیست، اگر چای باشد، نمک نیست از کجا پیدا کنیم."

آرشیف، بیجا شده های داخلی در ولایت کندز
آرشیف، بیجا شده های داخلی در ولایت کندز

گلشن از ولسوالی امام‌صاحب بی‌جاشده است. این خانم ۳۵ ساله می‌گوید از اثر جنگ‌ها رنج بی‌شمار کشیده و از طرف‌های دیگر می‌خواهد که دیگر از جنگ و خونریزی دست بکشند: "در خانه‌های ما طالبان جای گرفته‌اند. ما از خانه بیرون هستیم و هیچ چیزی را با خود نیاوردیم. ما در به در آواره در کوچه چرم‌گری زندگی می‌کنیم. از دولت خود می‌خواهیم که صلح بیاورد، آرامی شود و کل مردم به خانه‌های خودشان بروند. همه در به در است. زمستان است اولادهای ما از درس مانده‌اند."

مسئولان دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر در زون شمال‌شرق، نیز در مورد وضعیت بی‏جا شدگان اظهار نگرانی کرده ‌و درضمن از طرف‌های منازعه خواسته‌اند که در ساحاتی مسکونی از جنگ خود داری کنند، تا سبب بی‌جا شدن افراد ملکی نشود.

سیدحفیظ ‌الله فطرت رئیس این اداره به رادیوآزادی گفت: "در اثر جنگ‌های متوالی یک سال اخیر هزاران خانواده از مکان‌شان و از جای اصلی‌شان بی‌جا شده‌اند. در اثر این بی‌جای‌ها متأسفانه اینها با بسیار مشکلات بزرگ مواجه هستند. بخصوص با فقر و تنگ‌دستی و ناداری."

براساس گفته‌های مسئولان حکومتی، در سال روان در ولایت کندز از اثر جنگ‌ها بیش از ۲۰ هزار خانواده از منازل‌شان بی‌جا شده‌اند و هم اکنون در ساحات مختلف کندز به سر می‌برند و با مشکلات زیادی سردچار هستند.

XS
SM
MD
LG