لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۳ دلو ۱۳۹۹ کابل ۰۰:۵۴

نیویارک تایمز: قتل‌های هدفمند افغان‌ها را وحشت‌زده کرده است


شماری از روزنامه های جهان
  • نیویارک تایمز

روزنامه نیویارک تایمز در شماره اخیرش به قتل‌های هدفمند اخیر در افغانستان پرداخته و نوشته که این قتل‌ها افغان‌ها را در حالی وحشت‌زده ساخته که کسی مسئولیت آنها را به عهده هم نمی‌گیرد.

روزنامه نوشته، بیشتر مقام‌های افغان بدین باور اند که طالبان در عقب حملات هدفمند در افغانستان قرار دارند اما برخی دیگر از این بابت هم نگران اند که ممکن جناح‌ها از این وضعیت برای امتیازگیری هم استفاده می‌کنند.

نیویارک تایمز در ادامه نوشته، در جمع کسانی که اخیراً در قتل‌های هدفمند جان‌های شانرا در افغانستان از دست دادند یک سارنوال نظامی بود که فکر می‌کرد حمایت از قانون بزرگ‌ترین افتخار زندگی‌اش است، یک داکتری هم بود که نجات جان دیگران برایش از همه با ارزش‌تر بود، یک خبرنگار هم در این میان بود که می‌خواست افراد مسئول را تحت بازخواست قرار دهد و یک فعال حقوق بشر هم در این جمع بود که می‌خواست در برابر بی عدالتی و فقر در زادگاهش مبارزه کند و این همه در چند هفته اخیر از سوی افراد مسلح ناشناس کشته شدند.

در جمع کسانی که اخیراً در قتل‌های هدفمند کشته شدند، الیاس داعی خبرنگار رادیو آزادی هم بود که در دوازدهم نومبر ۲۰۲۰ در نتیجه انفجار ماین مقناطیسی در موتر حاملش در شهر لشکرگاه هلمند کشته شد.

در ادامه می‌خوانیم که این قتل‌های نگران کننده حالی است که نیرو‌های امریکایی پس از نزدیک به دو دهه جنگ آماده خروج از افغانستان اند.

خروج احتمالی همۀ نیروهای امریکایی از افغانستان این نگرانی را هم به بار آورده که خشونت و بحران ممکن در افغانستان افزایش یابد.

نیویارک تایمز در ادامه نوشته به نظر می‌رسد که هدف از این قتل‌های هدفمند ایجاد وحشت در جامعه افغانستان است تا مردم برای تسلیم شدن در برابر هرگونه شرایطی مذاکرات؛ توافق صلح و یا هم جنگ داخلی آماده باشند و تن دهند.

  • میل آنلاین

نشریه میل آنلاین هم گزارشی را در مورد حملات هدفمند اخیر در افغانستان و مذاکرات صلح در قطر نشر کرده.

به نوشته نشریه، همزمان با آغاز دور تازه گفتگوهای صلح میان دولت افغانستان و گروه طالبان که قرار است سه‌شنبه پیشرو از سرگرفته شود، یک سلسله ترورهای هدفمند باعث ایجاد ترس و وحشت در سراسر افغانستان شده است.

میل آنلاین در ادامه نوشته، ماه‌ها بحث و گفتگو بین دو طرف تا کنون نتیجه چندانی نداشته اما با آن هم دو طرف پس از نزدیک به سه ماه بحث توانستند روی طرزالعمل کاری مذاکرات به توافق برسند که یک پیشرفت چشم‌گیر بود.

در ادامه می‌خوانیم که مذاکره کننده های دولت افغانستان در دور تازه گفتگوهای صلح روی برقراری آتش‌بس دایمی و حفظ نظام حاکم موجود پافشاری خواهند کرد.

میل آنلاین به نقل از غلام فاروق مجروح یکی از اعضای هئیت مذاکره کننده دولت افغانستان نوشته که گفته است، گفتگوها بسیار پیچیده و زمانگیر خواهد بود اما او گفته که امیدوار اند تا هرچه زودتر برای پایان جنگ که مردم را خسته ساخته به یک نتیجه برسند.

در ادامه به نقل از گزارش دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان می‌خوانیم که در ۹ ماه نخست سال ۲۰۲۰ در افغانستان دو هزار و ۱۷۷ غیرنظامی در این کشور کشته و سه هزار و ۸۲۲ تن دیگر زخمی شدند.

XS
SM
MD
LG