لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۵ دلو ۱۳۹۹ کابل ۱۱:۲۸

هشت صبح برگزاری دور دوم مذاکرات صلح در قطر را بررسی کرده است


روزنامه‌های کابل

روزنامه‌های چاپ امروز کابل دوشنبه (۱۵ جدی) بیشتر به بررسی برگزاری دور دوم مذاکرات صلح افغانستان در قطر پرداخته‌اند.

قرار است که دور دوم گفتگوهای صلح میان نمایندگان دولت افغانستان و گروه طالبان پس از وقفه سه‌هفته‌ای فردا‌ سه‌شنبه، (۱۶ جدی) در قطر از سر گرفته شود. این گفتگوها با بحث بر سر موضوع‌های گفتگوها آغاز خواهد شد.

  • هشت صبح

هشت صبح در سرمقاله خود تاکید کرده که در آستانه دور دوم مذاکرات صلح، نگرانی‌هایی به میان آمده که باید جدی گرفته شود.

به نظر روزنامه، در حالی‌که قرار است فردا دور دوم مذاکرات صلح آغاز شود، هنوز موارد اختلافی میان دو طرف همچنان پابرجاست.

نویسنده روزنامه تاکید کرده که نبود اجماع سیاسی در داخل دولت و هیئت مذاکره‌کننده سبب شده که کشورهای منطقه از این وضعیت استفاده نادرست کنند.

هشت صبح افزوده که پیش از همه ایجاد اجماع سیاسی برای صلح نیاز است، زیرا بدون آن تلاش‌های صلح نتیجه نخواهد داد.

  • مسیر

روزنامه مسیر از قول مایک پومپیو، وزیر خارجه امریکا نوشته که پس از توافق میان امریکا و طالبان در دوحه، یک سرباز امریکایی هم در افغانستان کشته نشده است.

مسیر افزوده که تأکید آقای پومپیو بر این که امریکا مصون است، افغانستان هم باید مصون باشد، برای مردم افغانستان دردناک است.

روزنامه افزوده که مذاکرات صلح افغانستان باید با جدیت به پیش برده شود و این گفتگوها باید زود به نتیجه برسد، زیرا هر نوع غفلت در این گفتگوها سبب ادامه قتل افغان‌ها می‌شود.

مسیر از هر دو طرف خواسته که راه را برای چنین توافقی به سرعت باز کنند تا تمام افغان‌ها مصون باشند.

  • هیواد

و روزنامه دولتی هیواد با اشاره به آغاز قریب‌الوقوع دور دوم مذاکرات صلح نمایندگان دولت با نمایندگان گروه طالبان نوشته که حکومت در حالی آماده آغاز دور دوم مذاکرات صلح شده که جنگ تحمیلی در این کشور و قتل‌های هدفمند نگرانی‌های زیادی را در سطح ملی و بین‌المللی بار آورده است.

نویسنده هیواد تاکید کرده که خواست ملت، جامعه جهانی و به‌خصوص امریکا و اتحادیه اروپا این است که در این روند، خشونت‌ها کاهش یابد تا زمینه برای آتش‌بس دایمی فراهم شود.

نویسنده افزوده است، برخی دست‌های بیرونی وجود دارد که به بهانه‌های مختلف روند صلح را با مشکل مواجه می‌کنند و به همین دلیل از جامعه جهانی، شریکان استراتیژیک و سازمان ملل متحد خواسته می‌شود که این «مغرضان» را تحت فشار قرار دهند که از ایجاد موانع سد راه صلح دست بردارند.

XS
SM
MD
LG