لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۹ دلو ۱۳۹۹ کابل ۰۸:۴۶

اداره جو بایدن: گروه طالبان مواد توافق‌نامه را باید در عمل ثابت کند


جک سولیوان مشاور امنیت ملی اداره جو بایدن رئیس جمهور منتخب امریکا

جک سولیوان مشاور امنیت ملی اداره جو بایدن، رئیس جمهور منتخب امریکا روز گذشته در مصاحبه‌ای با تلویزیون سی‌ان‌ان گفت که گروه طالبان باید تمام روابط خود با دیگر گروه‌های هراس‌افگن را قطع کند و این را نه به گفتار بلکه در عمل‌ثابت کند.

آقای سولیون گفته طالبان باید به اساس توافقی که با امریکا امضا کرده‌اند، خشونت‌ها را کاهش دهند.

او درباره مبارزه با خشونت‌ها در افغانستان گفت: "رئيس جمهور بايدن از ديپلوماسی پشتیبانی خواهد کرد و مطمین خواهد ساخت که افغانستان هیچ‌گاهی بار دیگر به پناه‌گاه امن هراس افگنان مبدل نشود. ما نیاز داریم با حکومت افغانستان و اعضای هیئت صلح گفتگو کنیم."

امضای توافق‌نامه میان امریکا و گروه طالبان در قطر
امضای توافق‌نامه میان امریکا و گروه طالبان در قطر

به گفته آقای سولیوان، طالبان اکنون باید از طریق مذاکره با دولت افغانستان به توافق برسند و از این فرصت استفاده کنند.

مشاور امنیت ملی جو بایدن گفته که امریکا با حکومت افغانستان و‌ طرف‌های دیگر نیز گفتگو می‌کند.

با این حال، دولت افغانستان تروریزم را هنوز هم تهدیدی در برابر امنیت جهان می‌داند و می‌گوید برای مبارزه با این تهدید تلاش می‌کند.

دواخان مینه‌پال معاون سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان روز‌ دوشنبه (۱۵ جدی) به رادیو آزادی گفت: "ما و ایالات متحده امریکا به عنوان شرکای مشترک در تلاش برای مقابله با تهدیدات موجود هستیم. این تهدیدها هر از چندگاهی بیشتر می‌شود. تاکنون این تهدیدها برطرف نشده است و ما به شدت با آن مبارزه خواهیم کرد."

دواخان مینه پال معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان
دواخان مینه پال معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان

طالبان تا کنون در این باره چیزی نگفته‌اند.

این اظهارات در حالی است که امریکا در گذشته به دلیل عدم‌ توجه به خواست‌های دولت افغانستان در توافق‌نامه دوحه با طالبان مورد انتقاد قرار گرفته است، اما امریکا بار دیگر تأکید کرده که پیشرفت‌های حاصل شده در افغانستان برای این کشور نیز مهم است و همچنان به تعهدات خود در قبال افغانستان پایبند است.

XS
SM
MD
LG