لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۷ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۳۸

کمیسیون حقوق بشر افغانستان: آتش‌بس و حقوق قربانیان جنگ اجندای دور تازه گفتگوها باشد


آرشیف، مذاکرات میان افغانان در قطر

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می‌خواهد که آتش‌بس دایمی و حقوق قربانیان و مدافعان حقوق‌بشری در آجندای مرحله تازۀ گفتگو‌های قطر میان دولت افغانستان و طالبان شامل باشد.

شهرزاد اکبر رئیس کمیسیون شام دوشنبه (۱۵ جدی) به رادیو آزادی گفت که آن‌ها هفته گذشته این خواست را با ارسال نامه به هیئت‌های مذاکره کننده‌ای دو جانب شریک کرده‌اند.

بانو اکبر می‌گوید: "خواست اول همین است که توافق هرچی زودتر روی آتش‌بس شود تا از قربانی شدن غیرنظامیان در افغانستان جلوگیری شود. در کنار آتش‌بس روی انواع مختلف خشونت که برای مردم ملکی آسیب می‌رساند، مانند قتل‌های هدفمند، باید تحقیق مشترک در مورد انجام بدهند. خواست دومی را که مطرح کردیم این است که روند باید قربانی محور باشد و صدای قربانیان جنگ به صورت مستقیم از هر دو طرف شنیده شود."

شهرزاد اکبر، رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان
شهرزاد اکبر، رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

این خواست رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در حالی مطرح می‌شود که انتظار می‌رود امروز (سه‌شنبه، ۱۶ جدی) مرحله تازه گفتگوها میان هیئت دولت افغانستان و طالبان پس از وقفه سه هفته‌یی آغاز شود.

سفر هیئت دولت دیروز به تعویق افتاد که علت آن ظاهراً نا مساعد بودن هوا و شرایط پرواز عنوان شده.

هیئت مذاکره کننده دولت می‌گوید، آن‌ها در مراحل بعدی روی آتش‌بس دایمی، چگونگی نظام و ارزش‌های حقوق بشری با طالبان بحث خواهند کرد.

محمد نعیم سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر به رادیو آزادی گفته است، آجندای بحث مذاکرات با توافق هر دو جانب مشخص می‌شود.

از جانب دیگر راس ویلسن شارژدافیر و سرپرست سفارت امریکا در کابل گفته که با سه تن از زنان که در ترکیب هیئت مذاکره کننده دولت افغانستان شامل اند، روز دوشنبه دیدار کرد.

راس ویلسن، شارژدافیر سفارت امریکا در کابل
راس ویلسن، شارژدافیر سفارت امریکا در کابل

ویلسن در تویترش نوشته که از تلاش‌های این سه زن برای افغانستان دموکرات، همه‌شمول و صلح‌آمیز ستایش کرده است.

مرحله نخست مذاکرات بین افغانان در دوازدهم سپتمبر در دوحه پایتخت قطر آغاز شد. با گذشت سه ماه دو جانب تنها توانستند روی کار شیوه مذاکرات توافق کنند تا بتوانند گفتگوهای اصلی و رسمی را آغاز کنند.

میدان‌های جنگ هم در ماه‌های گذشته داغ‌تر شده و حمله‌های هدفمند نیز افزایش یافته است.

چندین خبرنگار، فعال مدنی، داکتر و مقام‌های غیرنظامی حکومت در حمله‌های دو ماه گذشته در مناطق مختلف افغانستان کشته شده‌اند.

XS
SM
MD
LG