لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۲ دلو ۱۳۹۹ کابل ۰۲:۵۸

هشدار اتحادیه اروپا از غنی‌سازی ۲۰ درصدی یورانیم ایران


آرشیف، تاسیسات هسته‌یی ایران

اتحادیه اروپا هشدار داده که اقدام ایران برای آغاز ۲۰ درصدی یورانیم، انحراف قابل ملاحظه‌یی از تعهداتش در توافق هسته‌یی سال ۲۰۱۵ خواهد بود.

اتحادیه اروپا از اقدام ایران برای افزایش ۲۰ درصدی غنی سازی یورانیم ابراز نگرانی کرده و گفته است که چنین اقدام، منحرف شدن از تعهدات حدود ۶ سال پیش آن کشور است.

پیتر استانو سخنگوی اتحادیه اروپا روز دوشنبه (۴ جنوری) گفت که آن‌ها منتظر می‌مانند تا آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گزارشش را در مورد غنی سازی یورانیم ایران ارائه کند.

تاسیسات هسته‌یی ایران
تاسیسات هسته‌یی ایران

استانو می‌گوید: "اگر اعلام مقام‌های ایرانی در این مورد به اجرا گذاشته شود، انحراف ایران از تعهد بر اساس توافق برجام خواهد بود که با پیامدهای غیر هسته‌یی سازی جدی به همراه خواهد شد."

بر اساس توافقنامه سال ۲۰۱۵ ایران اجازه دارد تا ۳.۶۷ در صد یورانیمش را غنی سازد اما حالا این مقدار به ۴.۵ در صد رسیده.

علی ربیعی، سخنگوی حکومت ایران روز دوشنبه اعلام کرد که کشورش کار غنی‌سازی ۲۰ درصدی یورانیم را در تاسیسات هسته‌یی فردو آغاز کرده است.

توافق میان شش قدرت جهان یعنی ایالات متحده امریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و جرمنی در ماه جون سال ۲۰۱۵ با ایران امضا شد.

ایران تعهد سپرد که در بدل دریافت برخی امتیازها از جمله کاهش تحریم‌های اقتصادی، برنامه‌های هسته‌یی اش از جمله غنی‌سازی یورانیم را محدود می‌کند.

دونالد ترمپ، رئیس جمهور فعلی امریکا
دونالد ترمپ، رئیس جمهور فعلی امریکا

دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا در سال ۲۰۱۸ از این توافق بیرون شد و تحریم‌های شدید را بر ایران از سر گرفت.

اکنون جو بایدن رئیس جمهور منتخب امریکا گفته که اگر ایران اصول توافق را رعایت کند، برنامهٔ راکت‌های بالستیکش را پایان دهد و از حمایت گروه‌های شورشی در جنگ‌های نیابتی منطقه دست بردارد، ایالات متحده حاضر است تا بار دیگر به توافق برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) باز گردد.

XS
SM
MD
LG