لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۹ جدی ۱۳۹۹ کابل ۰۵:۰۸

نیشن: جو بایدن به جنگ‌های دایمی امریکا نقطه پایان بگذارد


روزنامه‌های جهان
  • میل آنلاین

نشریۀ میل آنلاین گزارشی را نشر کرده که در آن آمده اردوی امریکا مسئولیت حمل‌های تروریستی و قتل‌های هدفمند را به دوش طالبان می‌گذارد.

درگزارش خبرگزاری فرانس‌پرس آمده، این اولین بار است که امریکا طالبان را به کشتار اخیر شماری از چهره‌های سرشناس افغان متهم می‌کند.

این اتهام در حالی وارد شده که قرار بود طالبان و نمایندگان حکومت افغانستان امروز سه‌شنبه (۵ جنوری، ۲۰۲۱) گفتگوهای‌شان را در قطر از سر گیرند.

سانی لگیت سخنگوی نیروهای امریکایی در افغانستان در توییترش نوشته که طالبان باید برای موفقیت مذاکرات صلح از حمله‌های دست بکشند که مسئولیتش را به دوش نمی‌گیرند و حمله بر مقام‌های حکومتی، خبرنگاران و فعالان مدنی را متوقف کنند.

در دو ماه گذشته حداقل پنج خبرنگار کشته شده‌اند. همچنان چهره‌های سرشناسی مثل فرشته کوهستانی فعال حقوق زن و یوسف رشید ناظر ارشد انتخاباتی در حمله‌های هدفمند جان باختند.

کشته شدن الیاس داعی خبرنگار رادیو آزادی در هلمند، قتل ملاله میوند مجری تلویزیون انعکاس در جلال‌آباد، کشته شدن رحمت‌الله نیکزاد رئیس انجمن خبرنگاران در غزنی و قتل بسم‌الله عادل رئیس یک رادیوی محلی در ولایت غور مثال‌های کشتارهای اخیر اند.

دولت طالبان را مسئول این حمله‌ها می‌داند ولی طالبان انکار می‌کنند. داعش مسئولیت بعضی حمله‌ها از حمله بر ملاله را پذیرفته.

  • نیشن

هفته‌نامه نیشن مقاله‌ای را در مورد فعالیت‌های نظامی امریکا در افغانستان و دیگر کشورها نوشته و گفته که جو بایدن رئیس جمهور منتخب باید به جنگ‌های دایمی نقطه پایان بگذارد.

قرار است آقای بایدن دو هفته بعد مراسم تحلیف را بجا آورده وظیفه‌اش را آغاز کند.

نشریۀ نیشن می‌نویسد، مردم امریکا که در حال حاضر از همه‌گیری کرونا و جنگ ۲۰ ساله در افغانستان خسته اند، ماجراجویی‌های نظامی طبق مزاج‌شان نیست.

نیشن همچنان می‌نویسد که نظرسنجی‌های سال‌های اخیر از مخالفت روزافزون مردم امریکا از استراتیژی ناکام جنگ علیه تروریزم حکایت می‌کند.

به گفتۀ مقاله، هشتمین ماه ریاست جمهوری بایدن مصادف خواهد بود با بیستمین سالگرد حمله‌های تروریستی یازدهم سپتمبر بر ایالات متحده و این که او نباید تا آن تاریخ منتظر شود.

سال ۲۰۲۱ برای او فرصت مناسبی خواهد بود که به فعالیت‌های نظامی کشورش در افغانستان و دیگر کشورهای اسلامی مانند لیبیا، عراق، سومالیا، پاکستان، سوریه و یمن نقطۀ پایان بگذارد.

نویسنده به این باور است که نسلی از امریکایی‌هایی که امروز حمله‌های یازدهم سپتمبر را درست به خاطر ندارند، در تلاشِ بی هدف برای انتقام از این حمله‌ها به جبهه گماشته شده اند.

XS
SM
MD
LG