لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۷ جدی ۱۳۹۹ کابل ۱۰:۰۲

جهان

بسیج گارد ملی امریکا برای کنترول تظاهرات در واشنگتن 

آرشیف، گارد ملی امریکا

شاروال واشنگتن برای کنترول تظاهرات در پایتخت امریکا، گارد ملی را بسیج کرده است.

این تظاهرات قرار است هنگام تایید پیروزی جو بایدن رئیس جمهور منتخب، ازسوی هواداران دونالد ترمپ رئیس جمهور فعلی صورت گیرد.

هواداران ترمپ قرار است بخاطر پشتیبانی از ادعای بی اساس وی مبنی بر تقلب در انتخابات امروز و فردا در پایتخت گردهم آیند.

اعلامیۀ گارد یا محافظان ملی در واشنگتن گفت که بیش از سه صد سرباز این نیرو برای کنترول گردهمایی و کمک با خدمات نجات و فرونشاندن آتشسوزی آماده می‌باشند.

انتظار می‌رود کانگرس فردا چهارشنبه (۶ جنوری) پیروزی جوبایدن در انتخابات اخیر ریاست جمهوری امریکا را تایید کند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

هشدار فرانسه، بریتانیا و جرمنی به ایران

آرشیف

قدرت‌های بزرگ اروپایی به ایران در مورد آغاز کار روی سوخت فلز اورانیوم برای یک ریکتور تحقیقاتی هشدار داده گفته اند، این حرکت در تخطی با توافق‌نامۀ هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی قرار دارد.

فرانسه، بریتانیا و جرمنی امروز (۱۶ جنوری) با صدور یک اعلامیه مشترک گفته اند، ایران "هیچ استفاده غیرنظامی و معتبر" از فلز اورانیوم ندارد.

در اعلامیه همچنان آمده که تولید فلز اورانیوم، دارای پیامدهای بالقوه نظامی است.

به اساس توافق‌نامۀ هسته‌ای ۲۰۱۵ میلادی، ایران متعهد شده كه برای مدت ۱۵ سال در تولید، تحقیقات و توسعۀ استخراج و ذوب اورانیوم اشتراک نكند.

بعد از خروج دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده در سال ۲۰۱۸ از توافق‌نامۀ هسته‌ای ۲۰۱۵ میلادی با ایران و اعلام دوبارۀ تحریم‌ها، تنش‌ها بین واشنگتن و تهران افزایش یافته.

جو بایدن رئیس جمهور منتخب امریکا گفته است، در صورتی‌که ایران به تعهداتش عمل کند، احتمال دارد که ایالات متحده به این توافق برگردد.

سفارت عربستان سعودی دوباره در قطر باز می‌شود

بیرق‌های ملی عربستان سعودی و قطر

فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی امروز شنبه (۱۶ جنوری) در شهر ریاض پایتخت این کشور به خبرنگاران گفت، سفارت این کشور در قطر در روزهای آینده بازگشایی، خواهد شد.

عربستان سعودی، امارات متحدۀ عربی، بحرین و مصر در سال ۲۰۱۷ میلادی با متهم ساختن قطر به حمایت از تروریزم، روابط دیپلوماتیک‌شان را با این کشور قطع کردند.

قطر این اتهام را رد کرده گفته بود که این اقدام به خاطر تضعیف حاکمیت ملی این کشور صورت گرفته است.

ریاض به تاریخ ۵ جنوری اعلام کرد که در تلاش به خاطر تقویت اتحاد عرب، یک توافق مهم به حمایت ایالات متحده، برای ختم اختلافات با دوحه، صورت گرفته است.

عربستان سعودی و قطر حریم‌های هوایی شانرا بروی یکدیگر باز کرده اند و شماری پروازها نیز از سر گرفته شده است.

سپاه پاسداران ایران راکت‌های بالستیک را آزمایش کرد

آزمایش راکت‌های بالستیک از سوی سپاه پاسداران ایران

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در مرحله دوم و آخرین روز تمرینات نظامی، راکت‌های بالستیک را آزمایش کرد.

تلویزیون دولتی ایران گزارش داده که این راکت‌ها بر یک هدف فرضی در اقیانوس هند فیر شدند.

تصاویر نشان می‌دهند که دو راکت به یک هدف که تلویزیون دولتی ایران آنرا "کشتی‌های فرضی دشمن" توصیف کرده، در فاصلۀ ۱،۸۰۰ کیلومتری اصابت کرده اند.

تمرینات نظامی امروز (۱۶ جنوری) ایران در حالی صورت گرفته که تنش‌ها بین واشنگتن و تهران روی برنامۀ جنجال برانگیز هسته‌ای ایران و تشدید فشارهای امریکا بر این کشور، افزایش یافته است.

بعد خروج دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحدۀ از توافق‌نامۀ هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی ایران با قدرت‌های بزرگ جهان و اعلام تحریم‌ها بر این کشور، تنش‌ها بین واشنگتن و تهران افزایش یافت.

جو بایدن رئیس جمهور منتخب امریکا گفته در صورتی‌که ایران به تعهداتش عمل کند، احتمال دارد که ایالات متحده به این توافق برگردد.

آرمین لاشت رهبر حزب اتحادیه محافظه‌کار کریشن دموکرات انتخاب شد  

آرمین لاشت

حزب اتحادیه محافظه کار کریشن دموکرات جرمنی امروز (۱۶ جنوری) در یک رای‌گیری مهم، آرمین لاشت عملگراه را به حیث رهبر جدید این حزب انتخاب کرد.

سه تن برای پست رهبری این حزب نامزد شده بودند.

در این رای‌گیری که برای نخستین بار از طریق آنلاین دایر شد، آرمین لاشت با کسب ۵۲۲ رای به حیث رهبر حزب انتخاب گردید و جایگزین انگیلا مرکل خواهد شد.

انگیلا مرکل صدراعظم جرمنی بعد از ۱۶ سال رهبری حزب اتحادیه محافظه کار کریشن دموکرات، می‌خواهد از ریاست این حزب، تقاعد کند.

انتخاب حزب اتحادیه محافظه کار کریشن دموکرات جرمنی در آغاز یک سال حساس در سیاست این کشور صورت می‌گیرد، چون در ماه سپتمبر سالجاری انتخابات سرتاسری در جرمنی دایر خواهد شد.

"آخرین اعدام" زیر ادارۀ رئیس جمهور ترمپ، در امریکا به اجرا درآمد

دونالد ترمپ

دولت ایالات متحدۀ امریکا امروز(شانزدهم جنوری) سیزدهمین و آخرین اعدام فدرال را تحت ادارۀ رئیس جمهور دونالد ترمپ، انجام داد.

این اعدام درست چند روز قبل از اجرای مراسم تحلیف جو بایدن رئیس جمهور منتخب صورت گرفت.

انتظار می‌رود بایدن اعدام‌های فدرال را متوقف کند.

داستین هیگز که در قتل سه زن در سال ۱۹۹۶ میلادی، مجرم شناخته شده بود سومین تنی بود که در این هفته با تزریق مواد کشنده در زندان اعدام شد.

لیزا مونتگومری اولین زنی بود که در حدود ۷۰ سال گذشته به تاریخ سیزدهم جنوری در امریکا اعدام شد.

اعدام‌های فدرال در ایالات متحده برای مدت ۱۷ سال متوقف شده بود. اما دونالد ترمپ در سال گذشته، دستور از سرگیری آنها را صادر کرد.

"یک حزب محافظه‌کار جرمنی" امروز رهبر جدیدش را انتخاب می‌کند

نامزد‌های رهبری حزب اتحادیه محافظه کار کریشن دموکرات جرمنی.

حزب اتحادیه محافظه کار کریشن دموکرات جرمنی (یو‌سی‌دی) امروز (۱۶ جنوری) در یک رای‌گیری مهم، رهبر جدید این حزب را انتخاب می‌کند.

سه تن برای پست رهبری این حزب نامزد شده اند که برندۀ انتخابات، جایگزین انگیلا مرکل خواهند شد.

انگیلا مرکل صدراعظم جرمنی بعد از ۱۶ سال رهبری حزب اتحادیه محافظه کار کریشن دموکرات آلمان، می‌خواهد از ریاست این حزب، تقاعد کند.

انتخاب حزب اتحادیه محافظه کار کریشن دموکرات جرمنی در آغاز یک سال حساس در سیاست این کشور صورت می گیرد، چون در ماه سپتمبر سال‌جاری انتخابات سرتاسری در جرمنی برگزار خواهد شد.

بخش‌هایی از مرکز واشنگتن برای "مراسم حلف وفاداری" مسدود شده است

بخش‌هایی از مرکز شهر واشنگتن را قبل از حلف وفاداری رییس جمهور منتخب مسدود شده اند.

با افزایش نگرانی‌ها در مورد مظاهرات خشونت‌بار، اداره خدمات ملی پارک‌ها در امریکا بخش‌هایی از مرکز شهر واشنگتن را قبل از حلف وفاداری رییس جمهور منتخب مسدود کرده است.

رییس جمهور منتخب روز ۲۰ ماه جنوری حلف وفاداری یاد می‌کند.

این اقدام از ۱۵ تا ۲۱ جنوری دوام خواهد کرد و فروشگاه بزرگ ملی نیشنل مال و همچنان پارک ملی که مرکز تجمع مردم در وقت حلف وفاداری رییس جمهور در دامنه بنای کانگرس می‌باشد، مسدود شده اند.

مناطق اطراف قصر سفید و پُل‌ها بالای دریایی که وریجنیا را از واشنگتن دی‌سی جدا می‌کند همه بسته خواهند بود.

هجوم مظاهره کننده‌گان طرفداران رییس جمهور ترمپ به بنای کانگرس روز ششم جنوری که درآن پنج نفر به شمول یک پولیس کشته شد، مردم امریکا را تکان داد و حالا مقامات می‌گویند ۲۰ هزار گارد ملی در مراسم تحلیف رییس جمهور منتخب در تامین امنیت شریک خواهند بود.

جرمنی جواز ساخت "پایپلاین نورد ستریم دو" را امضا کرد

پایپلاین نورد ستریم دو در جرمنی

جرمنی جواز ساخت ‌و ساز پایپلاین نورد ستریم دو را در‌آبهای خود امضا کرد.

این پایپلاین، گاز روسیه را بدون طی کردن مسیر اوکراین به اروپا می‌رساند.

با وجود تهدید تحریم‌های امریکا و مخالفت حامیان محیط زیست، اداره فدرالی جرمنی که مسئول آبهای بحری می‌باشد اجازه ساخت ‌و ساز این پایپلاین را صادر کرد.

ایالات متحده و بعضی از کشورهای اتحادیه اروپا می‌خواهند مانع عملی شدن این پروژه گردند زیرا آنها به این باور اند که ساختمان این پایپلاین تاثیر انرژی روسیه را در اروپا بیشتر می‌سازد و نقش اوکراین را به حیث مسیر ترانزیت گاز روسیه از بین می‌برد.

موضوع ساختمان این پایپلاین یک نکته شدید اختلاف بین واشنگتن و برلین می‌باشد.

اما هایکو ماس وزیر خارجه جرمنی دیروز ۱۵جنوری گفت امیدوار است که با اداره نو رییس جمهور منتخب امریکا جو بایدن در این مورد مذاکره نماید.

اقامه دعوا بر علیه این تصمیم اداره مسئول آبهای بحر در آلمان، هنوز ممکن است.

خبرنگاران بدون سرحد: جلو کمپاین «نفرت و افترا» علیه دو رسانهٔ بریتانیایی در پاکستان گرفته شود

آرشیف، لوگوی بی‌بی‌سی

خبرنگاران بدون سرحد از حکومت پاکستان خواسته که جلو "کمپاین نفرت و افترا" علیه دو رسانه بریتانیایی را گرفته و کسانی را که خبرنگاران این دو رسانه تهدید کرده‌اند، مورد پیگرد قانونی قرار دهد.

دیدبان رسانه‌های آزاد مستقر در پاریس دیروز ۱۴ جنوری گفت، در دو هفته گذشته هزاران کاربر انترنت در پاکستان خواهان تحریم سرویس خبری اردو زبان بی‌بی‌سی و روزنامه اندپیندنت شده‌اند و خبرنگاران این دو رسانه را تهدید کرده‌اند.

دانیل باستارت رئیس بخش آسیا پاسفیک در سازمان خبرنگاران بدون سرحد می‌گوید، کمپاین آنلاین که به دستور فرماندهی عالی اردوی پاکستان علیه دو رسانه بریتانیایی صورت می‌گیرد، نه تنها آزادی بیان را تهدید می‌کند بلکه برای زندگی خبرنگاران هم بسیار خطرناک است.

او گفت که تهدید خبرنگاران به هدف ترساندن و خاموش کردن آن‌ها از سوی مقام‌ها کاملا غیرقابل قبول است.

پاکستان در شاخص آزادی مطبوعات جهان از سوی سازمان خبرنگاران بدون سرحد از بین ۱۸۰ کشور در ردیف ۱۴۵ قرار گرفته است.

نهادهای حامی رسانه‌ها در پاکستان و خارج از این کشور می‌گویند، پس از روی کار آمدن حکومت صدراعظم عمران خان در ۲۰۱۸ رسانه‌ها و خبرنگاران پاکستانی با آزار و اذیت روبرو اند.

گزارش‌ها قبلا ادعا کرده‌اند که عمران خان براساس دخالت گسترده اردوی پاکستان در انتخابات پارلمانی این کشور به قدرت رسید.

کوریای شمالی راکت‌های جدید بالستیک با قابلیت شلیک از زیردریایی را به نمایش گذاشت

راکت‌های جدید به نمایش گذاشته شده توسط کوریای شمالی

کوریای شمالی شام دیروز پنج‌شنبه (۱۴ جنوری) در جریان یک رژه نظامی راکت‌های جدید بالستیک با قابلیت شلیک از زیردریایی را به نمایش گذاشت.

خبرگزاری رسمی این کشور از نمایش این راکت‌ها خبر داده است.

تصویرهای نشر شده نشان می‌دهد که کیم جونگ اون رهبر کوریای شمالی برای نظارت از مراسم رژه نظامی در میدان کیم ایل سونگ در پیویانگ پایتخت این کشور حضور دارد و به نیروهای این کشور دست تکان می‌دهد.

در این رژه نظامی صف‌های از سربازان در حال راهپیمایی، تانک‌ها، راکت اندازها و به گفتۀ تحلیلگران انواع جدید راکت‌های بالستیک کوتاه بُرد که از سوی رسانه‌های دولتی قوی‌ترین سلاح جهان توصیف شده، نشان داده شده است.

اما در این رژه نظامی بزرگ‌ترین راکت بالستیک قاره پیمای کوریای شمالی به نمایش گذاشته نشده بود که در ماه اکتوبر از سوی اردوی این کشور رونمایی شده بود.

کوریای شمالی تاکنون چندین بار دست به آزمایش راکت‌های بالستیک از زیردریایی زده است.

وقوع زلزله در اندونیزیا ۳۴ کشته برجا گذاشت

خسارت‌های برجا مانده از زلزله در اندونیزیا

در نتیجه وقوع زلزله شدید در اندونیزیا حداقل ۳۴ نفر کشته و صدها نفر دیگر زخمی شدند.

جزیره سولاوسی مرکز این زلزله خوانده شده است.

اداره زمین شناسی ایالات متحده اعلام کرد که زلزله به مقیاس ۶.۲ درجه ریشتر امروز جمعه (۱۵ جنوری) جنوب جزیره سولاوسی را شدیداً تکان داد که منجر به فرار هزارها نفر از خانه‌های‌شان شد.

مقام‌ها گفته اند که زلزله و پس لرزه‌های آن باعث شد تا برق قطع شده و پل‌ها تخریب شوند. در این زلزله از تخریب ۶۰ خانه مسکونی هم خبر داده شده است.

زلزله به مقیاس ۵.۹ درجه ریشتر روز گذشته هم همین جزیزه را لرزاند اما تلفات جانی درپی نداشت.

دیروز هم از تخریب چندین خانه در این زلزله خبر داده شده بود.

اندونیزیا با ۲۶۰ میلیون جمعیت همواره شاهد زلزله‌ها و آتشفشان‌ها بوده که منجر به سونامی هم شده است.

از دهمین سالگرد قیام دموکراسی در تونس مختصراً بزرگداشت شد

آرشیف، بیرق تونس

از دهمین سالگرد قیام طرفدار دموکراسی در تونس، به دلیل محدودیت‌ها به خاطر جلوگیری از همه‌گیری ویروس کرونا دیروز(پنجشنبه ۱۴ جنوری) بطور مختصر بزرگداشت شد.

این قیام به سرنگونی زورمندان این کشور و آغاز موجی از ناآرامی‌ها در جهان عرب، منجر شد.

از دیروز به این‌سو قیود چهار روزه در تونس وضع و تظاهرات ممنوع شده است.

ده سال قبل، بعد از اعتراضات گسترده، زین العابدین بن علی رئیس جمهور تونس از قدرت برکنار شد. او در سال ۲۰۰۵ میلادی در تبعید درگذشت.

این اعتراض‌ها در تونس بعد از آن آغاز شد که یک جوان به دلیل خشونت پولیس خودش را به آتش کشید.

سازمان ملل: ۲۰۲۰ گرم‌ترین سال در یک دهه گذشته بود

آرشیف، آتشسوزی در جنگل‌ها

سازمان ملل متحد می‌گوید که سال ۲۰۲۰ پس از ۲۰۱۶ یکی از گرم‌ترین سال‌های این دهه بوده.

این سازمان هشدار داد که جهان امسال با افزایش "فاجعه بار" درجه حرارت روبرو خواهد بود.

گزارش این سازمان که دیروز ۱۴ جنوری نشر شد در مورد افزایش قابل ملاحظه درجه حرارت در سال پیشرو هشدار داد و گفت که این گرما می‌تواند حتی در برخی نقاط زندگی مردم را با خطر روبرو کند.

در گزارش این سازمان گفته شده که سال ۲۰۱۶ گرم‌ترین سال از زمانی بود که انسان آغاز به ثبت درجه حرارت کرد.

انتونیو گوترش منشی عمومی سازمان ملل با اعلام این گزارش گفت، بشر در این قرن به سمت افزایش فاجعه‌بار درجه حرارت بین ۳ تا ۵ درجه سانتی در حال حرکت است.

در گزارش این سازمان آمده که سال گذشته دمای کره زمین در حد اوسط به ۱۴.۹ درجه سانتی رسید که ۱.۲ درجه سانتی بلندترین درجه سطح ثبت شده در عصر صنعتی در ۱۸۵۰ میلادی بوده است.

سه سرباز پاکستانی در وزیرستان شمالی کشته شدند

نقشه وزیرستان شمالی

سه سرباز پاکستانی در درگیری با شورشیان کشته شدند.

اردوی پاکستان می‌گوید، این سربازان دیروز ۱۴ جنوری در درگیری با شورشیان در منطقه قبایلی وزیرستان شمالی واقع در نزدیک سرحد با افغانستان کشته شدند.

اردوی پاکستان در اعلامیۀ همچنان گفت، سه شورشی هم در دو عملیات جداگانه نیروهای پاکستانی کشته شدند.

مقام‌های محلی به رادیو آزادی گفتند که درگیری در منطقه دته خیل وزیرستان شمالی رخ داد.

این درگیری دو روز پس از آن صورت گرفت که دو سرباز پاکستانی در حمله شورشیان بر پوسته امنیتی آن‌ها در وزیرستان شمالی کشته شدند در این رویداد از زخمی شدن سه سرباز دیگر هم خبر داده شده است.

اردوی پاکستان در ۲۰۱۶ میلادی ادعا کرد که پس از عملیات سه ماهه پایگاه شورشیان را در وزیرستان از بین برده است.

وزیران خارجه روسیه و سعودی روی امنیت منطقه صحبت کردند

ملاقات سرگی لاوروف (راست) با فیصل بن فرحان

وزیران خارجه روسیه و عربستان سعودی روز گذشته ۱۴ جنوری در مورد امنیت منطقه به ویژه روابط ایران با کشورهای خلیج صحبت کردند.

ملاقات میان سرگی لاوروف و فیصل بن فرحان در مسکو انجام شد.

لاوروف پس از این ملاقات در یک نشست خبری مشترک گفت: "مشتاق استیم تا شاهد باشیم که ایران و کشورهای خلیج فارس گفتگوها را آغاز کرده و توافقنامه‌های را برای ایجاد اعتماد و شفافیت در امور نظامی امضا کنند و در کُل با هم همکار باشند. پیشنهاد ما برای توسعه یک تفاهم امنیتی برای خلیج فارس دقیقا روی همین هدف است."

براساس خبرگزاری رویترز، فیصل بن فرحان وزیر خارجه عربستان سعودی، در دیدار با همتایی روسی خود خواهان توقف به گفتۀ او " مداخله ایران" در آسیای میانه شده است.

او گفته که گروه‌‌های شبه نظامی نیابتی ایران مانع رسیدن به یک راه حل برای جنگ سوریه اند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG