لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۸ جدی ۱۳۹۹ کابل ۰۳:۵۳

مسیر: دور دوم گفتگوهای صلح مشکل و طولانی خواهد بود


روزنامه‌های کابل

روزنامه‌های چاپ امروز کابل سه‌شنبه (۱۶ جدی) بیشتر به بررسی آغاز دور دوم مذاکرات صلح افغانستان در دوحه و افزایش آلودگی هوا پرداخته‌اند.

  • مسیر

روزنامه مسیر با اشاره به مذاکرات صلح پیش‌بینی کرده است که این بار هم گفتگوها مانند گذشته مشکل و طولانی خواهد بود.

به نظر روزنامه، دولت و طالبان در حالی مذاکرات را آغاز می‌کنند که به اساس تفاهم میان امریکا و طالبان برای خروج نیروهای امریکایی از افغانستان پنج ماه مانده است.

قرار است هیئت‌های مذاکره‌کننده دولت افغانستان و گروه طالبان امروز در شهر دوحه، پایتخت قطر، مرحله دوم مذاکرات صلح را آغاز کنند. نمایندگان دولت امروز کابل را به قصد دوحه ترک می‌کنند.

سرمقاله‌نویس مسیر در پاسخ به این پرسش که اگر در این پنج ماه دولت و طالبان به توافق نرسند، چه اتفاق می‌افتد، این احتمال را مطرح کرده که ممکن است جنگ شدت بگیرد و مذاکرات صلح جنجالی شود.

به باور نویسنده، در این صورت ممکن است گروه طالبان به پیروزی نظامی بیشتر بیندیشد، امریکایی‌ها فشار بر برقراری صلح را کاهش دهند، برخی متحدان محمداشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان از جمله هند و ایران در کنار حکومت او بایستند و جنگ خونین دیگری در افغانستان جاری شود.

  • هیواد

روزنامه دولتی هیواد با اشاره به آغاز دور دوم مذاکرات صلح افغانستان نوشته است که این گفتگوها در حالی آغاز می‌شود که قتل‌های هدفمند خبرنگاران، فعالان مدنی، حقوق بشر و علمای دینی در افغانستان شدت گرفته است.

سرمقاله‌نویس هیواد به نقل از سانی لگیت، سخنگوی نیروهای امریکایی در افغانستان نوشته است که این نیروها از طالبان خواسته‌اند که حمله‌ها بدون اعلام مسئولیت علیه فعالان مدنی، خبرنگاران و افراد غیرنظامی را متوقف کنند.

نویسنده هیواد افزوده است که در اصل امریکا آماده شده که برای پیروزی روند صلح باید فشار بیاورد، یعنی اگر طالبان جنگ یا حمله می‌کنند، باید پاسخگو باشند و در مقابل، امریکا به حمایت از نیروهای امنیتی افغان ادامه می‌دهد.

این روزنامه دولتی همچنین تاکید کرده که با توجه به وضعیت جاری، نیاز است که مذاکرات صلح به نتیجه برسد.

به نظر هیواد، به همین دلیل هر دو طرف مذاکرات به جای انتقاد از یکدیگر، به اقناعت یکدیگر بپردازند تا زمینه برای برقراری صلح پایدار در کشور فراهم شود.

  • هشت صبح

و روزنامه هشت صبح با اشاره به افزایش آلودگی هوا و بیماری‌های ناشی از آن نوشته که با توجه به تعهدات پارسال مقام‌ها، انتظار می‌رفت که امسال آلودگی هوا کاهش یابد، اما حالا روشن است که این تعهدات عملی نشده و هوای کابل آلوده‌تر و کشنده‌تر شده است.

سرمقاله‌نویس هشت صبح معتقد است که در حال حاضر بیماری‌های تنفسی در پایتخت رو به افزایش است.

روزنامه هشدار داده است که اگر به این امر توجه نشود، وضعیت جاری در کابل قربانیان بیشتری خواهد گرفت.

XS
SM
MD
LG