لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۳ دلو ۱۳۹۹ کابل ۰۸:۰۶

فرار بخاطر ادامه قتل‌های هدفمند از افغانستان


الیاس داعی خبرنگار رادیو آزادی در هلمند در اثر انفجار ماین مقناطیسی بر موترش جان باخت.

یک فعال مدنی و فعال رسانه‌های اجتماعی که خواست نامش گرفته نشود به رادیوآزادی می‌گوید به علت تهدیدهای اخیر برای یک مدت کوتاه کشور را ترک کرده است: "من خود به نهادهای امنیتی مراجعه کردم و در مورد مشکل خود برایشان گفتم، کسی صدایم را نشنید. من هم تصمیم گرفتم که برای چند هفته کشور را ترک کنم اما اراده پناهنده شدن را ندارم."

این فعال مدنی می‌گوید امیدواری وجود دارد که حالت دوباره به شکل عادی برگردد.

زلما خروتی گوینده پیشین تلویزیون و فعال مدنی دیگری است که هم اکنون در خارج از کشور به‌سر می‌برد، می‌گوید تهدیدات امنیتی او را مجبور به فرار از کشور کرده است: "برای دختران پشتون در رسانه‌ها و در کل برای زنان مشکلات زیاد وجود دارد. زمانی‌که من با تلویزیون کار می‌کردم، دوستانم برایم می‌گفتند که برای تو خطر زیاد است برو من هم ناچار کشور را ترک کردم."

بانو خروتی در صحبت با رادیو آزادی گفت که افغانستان دیگر برای او جای امن نیست.

با وجود این همه نگرانی‌ها از دو روز به این طرف یک فهرست ۱۰۰ نفری در رسانه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود که نام شماری از فعالان مدنی سیاسی، اجتماعی و خبرنگاران در آن به چشم می‌خورد که گویا مورد تهدید هستند.

در قسمت بالای این فهرست نوشته شده است که لست قتل‌های هدفی و زنجیره‌یی کاروان ابوعبیده.

هر چند موثق بودن این لست تا حال نه رد و نه هم تایید شده است اما امرالله صالح معاون نخست ریاست جمهوری افغانستان در صفحهٔ فیسبوکش از این فهرست اظهار باخبری کرده است.

رضوان مراد رئیس دفتر روابط عامه و استراتژیک این معاونیت به رادیوآزادی می‌گوید که حکومت به تمام معنا تلاش می‌کند و جلو کشتارهای هدفی را می‌گیرد: "من نمی‌توانم تایید کنم لستی‌ را که در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده که موثق است یا جعلی است معلومات شخصی من اینست که شاید موثق نباشد طالبان حالا تمام جنگ خود را به کابل متمرکز کرده است. کشتارهای هدفی و قتل‌ها همه نتیجه همین جنگ است اما برای جلوگیری از آن اقدامات صورت گرفته است. شدت جنگ هم بر خلاف برگزاری جلسات شش و نیم است."

رضوان مراد رئیس دفتر روابط عامه و استراتژیک معاونیت اول ریاست جمهوری افغانستان
رضوان مراد رئیس دفتر روابط عامه و استراتژیک معاونیت اول ریاست جمهوری افغانستان

آقای مراد کشتارهای هدفی را به طالبان نسبت می‌دهد و می‌گوید که نیروهای امریکایی نیز طالبان را در این قتل‌های هدفی دخیل دانسته است.

رئیس عمومی امنیت ملی نشر این لست را در شبکه‌های اجتماعی نادرست خوانده است.

هر چند طالبان بارها این ادعا‌ها را رد کرده اند اما به تاز‌گی‌ سنی لگیت سخنگوی نیروهای امریکایی در افغانستان طالبان را عامل این کشتارهای هدفمند دانست و از این گروه خواست که به این کار ‌شان پایان دهد.

با این همه تهدید‌ها و نگرانی‌ها، وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان بخاطر حفاظت از جان خبرنگاران و نمایندگان رسانه‌ها برخی شماره‌های تماس را اعلام کرده است.

در اعلامیه این وزارت آمده است که هر خبرنگار و یا مسئول رسانه که تهدید می‌شود با وزارت اطلاعات و فرهنگ در تماس شود.

XS
SM
MD
LG