لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۷ دلو ۱۳۹۹ کابل ۰۶:۵۸

غنی: طرح تغییر رئیس‌ها و ولسوال‌های ننگرهار باید در یک ماه آماده شود


سفر رییس جمهور محمد اشرف غنی به شهر جلال آباد

رئیس جمهور افغانستان به منظور بررسی عمومی وضعیت ننگرهار به آن ولایت سفر کرد.

با آن‌که وعده‌های سال قبل رئیس جمهور غنی برای مردم ننگرهار سر جایش باقی مانده، امروز در دیدارش با مردم این ولایت تعهد سپرد که در بخش تأمین امنیت، برق، توسعه، تجارت و بخش‌های دیگر اقدامات جدی خواهد کرد.

آقای غنی بر اصلاحات در اداره‌های ملکی و نظامی ننگرهار تأکید کرد و از مردم محل خواست که طرحی اصلاحاتی شان را به وی ارائه کنند.

رییس جمهور محمد اشرف غنی در شهر جلالال آباد
رییس جمهور محمد اشرف غنی در شهر جلالال آباد

آقای غنی گفت: "والی صاحب یک ماه وقت دارید که طرح تغییر رئیس‌ها و ولسوال‌ها را به من بدهید. جامعه مدنی، بزرگان، زنان و علمای کرام تمام تان طرح اصلاحی ننگرهار را بیاورید، اگر من قبول نکردم من ملامت هستم."

رئیس جمهور غنی همچنین در کنار تعهد ایجاد ۴ هزار بست آموزگاری در جهت رفع کمبود آموزگاران این ولایت از اجرای پروژه های توسعه ای خبر داد.

آقای غنی با تأکید بر تطبیق آتش‌بس و جمهوریت در دور دوم گفت‌وگوهای صلح گفت که در این گفت‌وگوها از تمام حقوق شهروندان حفاظت خواهد شد.

این در حالیست که رئیس جمهور سال قبل نیز در سفرش به ننگرهار گفته بود حق مردم ننگرهار است که هر سال تقاضای تطبیق چهار پروژۀ بزرگ را دارند.

او در آن زمان وعده داده بود که در گام نخست برق ننگرهار، لین دوم جادۀ تورخم ـ جلال آباد و جلال آباد ـ کابل و مشکلات میدان هوایی ملکی جلال آباد را حل خواهدکرد، اما هیچ یک از این وعده های رئیس جمهور عملی نشده اند.

امروز ذبیح‌الله زمری، منشی پیشین شورای ولایتی ننگرهار در نشست امروز با رئیس جمهور از وی بخاطر عملی نکردن وعده‌های سال قبل‌اش انتقاد کرد.

او گفت: "ما با آمدن شما خوشحال هستیم، با آمدن دیگر بزرگان هم خوشحال هستیم، اما اگر اینجا کار صورت نگیرد به خداوند سوگند که ناراحت می‌شویم. رئیس صاحب دیگر به جای وعده و خبرهای نمایشی و تشریفاتی باید اجراات صورت گیرد. ما مشکلات زیادی داریم."

در کنار این برخی شهریان جلال آباد نیز این‌گونه سفرها را نمایشی می‌دانند و می‌گویند که بازار تمام روز بخاطر سفر رئیس جمهور بسته بود و کارهایشان متوقف شده بود.

احمد فرید، یک تن از شهریان جلال آباد گفت: "این دومین سفر رئیس جمهور به جلال آباد است، سال گذشته هم آمده بود و این وعده ها را کرده بود و امسال هم. همه اش وعده های نمایشی می‌کنند و در عمل چیزی نیست."

با آن که رئیس جمهور این بار بر عملی کردن وعده هایش تأکید کرد، اما دیده شود که این وعده‌های رئیس جمهور تطبیق خواهد شد یا نه.

XS
SM
MD
LG