لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۵ دلو ۱۳۹۹ کابل ۰۵:۱۳

واکنش کمیسیون حقوق بشر به کشته و زخمی شدن غیرنظامیان در هلمند


آرشیف

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می‌گوید که آسیب‌رساندن به غیر نظامیان پذیرفتنی نیست.

این کمیسیون امروز جمعه در صفحه تویتترش نگاشته که یافته‌های ابتدایی آنان نشان می‌هد که در حمله هوایی بر گروه طالبان در ۱۷ جدی یک بمب به منزل مسکونی در شهر لشکرگاه برخورد کرده‌است.

این کمیسیون می‌افزاید که در این انفجار ۵ عضو یک خانواده به شمول ۳ کودک جان باخته و ۵ تن دیگر این خانواده به شمول ۴ زن زخمی شده اند.

‏کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می‌گوید که حفظ جان غیرنظامیان باید هدف نخست طرف‌های درگیر باشد و آسیب‌رساندن به آنان پذیرفتنی نیست.

این کمیسیون از طرف‌های درگیر می‌خواهد که هر چه زودتر آتش‌بس کنند.

پیش از این وزارت دفاع با پخش اعلامیه‌ای گفته بود که در حمله بر طالبان در شهر لشکرگاه ولایت هلمند به طالبان تلفات وارد شده، در اعلامیه آمده که ادعاهای آسیب رسیدن به غیر نظامیان در این حمله را بررسی می‌کنند.

با این همه وزارت امور داخله می‌گوید که عامل کشتار غیر نظامیان طالبان اند و می‌افزاید که طالبان در منزل‌های مسکونی مردم پناه می‌برند.

به گفته این وزارت نیروهای امنیتی تلاش می‌کنند تا در عملیات‌های‌شان به غیر نظامیان آسیب نرسد.

طارق آرین سخنگوی وزارت داخله افغانستان
طارق آرین سخنگوی وزارت داخله افغانستان

طارق آرین سخنگوی این وزارت روز جمعه به رادیو آزادی گفت: "طالبان متاسفانه باز هم عاملش می‌باشند، در اماکن مسکونی از خانه‌های مردم به عنوان پناه گاه استفاده می‌کنند. بسیار جاهایی بوده که نیروهای امنیتی افغانستان بنابر اینکه طالبان از پوشش‌های آن استفاده کردند ما آنجا عملیات انجام ندادیم. ولی شک نیست که در کل تلفات ملکی در افغانستان مسئولش طالبان است."

از سوی دیگر طالبان اما بار دوش کشتار غیر نظامیان را بر حکومت می‌اندازد.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی این گروه روز جمعه در پیام صوتی به رادیو آزادی گفت که آنان در پیوند به حفظ جان غیر نظامیان محتاطانه برخورد می‌کنند و عامل قتل غیر نظامیان بیشتر نیروهای امنیتی است.

پیش از این نیز نهادهای گونه گون همواره از طرف‌های درگیر خواسته اند تا آتش‌بس کنند و غیر نظامیان را هدف قرار ندهند.

آگاهان می‌گویند بار سنگین نبردها را همیش غیر نظامیان به دوش می‌کشند و در طول چند دهه هر از گاهی قربانی آتش جنگ شده اند.

XS
SM
MD
LG