لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۲۳ ثور ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۴۱

یورواشیا ریویو: طالبان رئیس جمهور اشرف غنی را مانع صلح می‌دانند


Generic – Newspapers
  • یورواشیا ریویو

نشریه یورواشیا ریویو مطلبی را تحت عنوان «طالبان رئیس جمهور اشرف غنی را مانع صلح می‌دانند» به نشر رسانده است.

نشریه در ادامه این مطلب به روند صلح افغانستان اشاره کرده می‌نویسد، طالبان روز شنبه هشدار دادند که تصمیم رئیس جمهور اشرف غنی در ارتباط به اینکه تا پایان دورهٔ ریاست جمهوری اش در قدرت باقی می‌ماند، به مذاکرات جاری صلح در دوحهٔ قطر صدمه می‌زند.

هشدار طالبان برابر بود با روزی که اعضای تیم‌های مذاکره کننده دولت افغانستان و طالبان در دوحه پایتخت قطر مرحله جدید گفتگوها را آغاز کردند.

رئیس جمهور غنی به تازگی در مصاحبه با شبکهٔ تلویزیونی سی‌ان‌ان که روز جمعه منتشر شد، گفت که هدف اصلی‌اش این است، مطابق به ارادهٔ مردم قدرت را به جانشین منتخب خود بسپارد.

اما طالبان در یک تبصرهٔ گفته اند که اصرار اشرف غنی به ادامهٔ قدرت در افغانستان می‌تواند، راه حل برای پایان جنگ جاری طولانی در این‌کشور را از طریق مذاکره ببندد.

هرچند، هیئت مذاکره کنندهٔ دولت افغانستان گفته که در این مرحلهٔ مذاکرات برای آنها کاهش خشونت و برقراری آتش بس اولویت دارد، اما جانب مقابل، موضوع نظام آینده را مطرح کرده.

به نوشته یورواشیا ریویو تشکیل حکومت‌های موقت در افغانستان مسالهٔ تازه نیست و نظام کنونی این کشور هم بر بنیاد حکومت موقت در سال ۲۰۰۱ میلادی ایجاد شده.

در مطلب می‌خوانیم که رئیس جمهور اشرف غنی آشکارا با طرح حکومت مؤقت مخالفت کرده.

باید دستارودهای زنان افغان در نزدیک به بیست سال حفظ شود، عنوان بحثی روز پنجشنبه شورای اتلانتیک است.

نشست شورای اتلانتیک زیر این نام برگزار شده بود: دستاوردهای زنان افغان و حمایت از فرصت‌های اقتصادی شان، عامل عمده ای صلح و امنیت دانسته می‌شود.

اشتراک کنندگان نشست شورای اتلانتیک در بارهٔ دستاوردهای زنان افغان در نزدیک به ۲۰ سال گذشته، اهمیت نقش گسترده زنان در صلح و امنیت و نقش بازیگران امریکایی در توانمندسازی زنان افغان، بحث و گفتگو کردند.

همزمان با پیشرفت مذاکرات صلح در بسیاری از جلسه‌های بین‌المللی علاوه بر اهمیت نقش زنان در مذاکرات صلح، تاکید شده که پیشرفت زنان در زمینۀ حقوق شان در افغانستان نباید قربانی شود.

XS
SM
MD
LG