لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۲ دلو ۱۳۹۹ کابل ۱۱:۵۸

اشرف غنی: بخش‌های زیاد توافقِ امریکا-طالبان مبهم است و نیاز به وضاحت دارد


محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان

رئیس جمهور افغانستان بخش‌های زیادی از آن توافقنامه را مبهم خواند که میان واشنگتن و طالبان در دوحۀ قطر امضا شده.

محمد اشرف غنی در سخنرانی خود در مورد اعمار صلح که یک بخشی آن دیشب (سه‌شنبه، ۲۳ جدی) از تلویزیون دولتی این کشور نشر شد گفت، در مورد مبهم بودن این توافقنامه با زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان هم صحبت کرده است.

آقای غنی می‌گوید: "موافقتنامه امریکا با طالبان یک ابهام سرتاسری دارد، به داکتر صاحب خلیل‌زاد که خدا داشته باشد اش، صد دفعه برایش گفتم که این ابهام باید وضاحت داشته باشد. اما آن‌ها تاکید داشتند که آن‌ها با همه دنیا موافقه کرده‌اند، بنابر این موافقه روی روند سیاسی بخش اول و کلیدی است."

امضای توافقنامه صلح میان نمایندگان امریکا و طالبان در قطر
امضای توافقنامه صلح میان نمایندگان امریکا و طالبان در قطر

توافقنامه صلح میان امریکا و گروه طالبان در ۲۹ فبروری ۲۰۲ در قطر امضا شد.

براساس این توافقنامه بیش از پنج هزار زندانی گروه طالبان از زندان آزاد شدند و همچنان زمینه برای آغاز گفتگوهای صلح میان افغان‌ها مساعد شد.

پیش از این سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان هم این توافقنامه را مورد انتقاد قرار داده و گفته بود که افغانستان در قبال این توافقنامه هیچ نوع مسئولیت ندارد زیرا به گفتۀ او این توافقنامه میان واشنگتن و طالبان امضا شده است.

گروه طالبان هم چندی پیش از جو بایدن رئیس جمهور منتخب امریکا خواست که به این توافقنامه متعهد باقی بماند.

براساس این توافقنامه، طالبان همچنان تعهد کرده‌اند که بالای شهرهای بزرگ افغانستان حمله نکنند، اما مقام‌ها می‌گویند که طالبان این تعهد شان را عملی نکرده‌اند.

با افزایش خشونت‌ها در دو ماه اخیر در افغانستان، طالبان به تخطی از این توافقنامه متهم شدند.

مقام‌های امریکایی در اوایل ماه جنوری ۲۰۲۱ گفتند که طالبان باید از هدف قرار دادن مقام‌های حکومتی، فعالان مدنی و خبرنگاران دست بکشند.

آرشیف، انفجار در کابل
آرشیف، انفجار در کابل

سنی لگیت سخنگوی نیروهای امریکایی در افغانستان این اظهارات را زمانی ابراز کرد که گروه طالبان امریکا را به بمباری‌ها بالای اهداف این گروه در ننگرهار، کندهار و هلمند متهم کرد و گفت، واشنگتن از توافقنامه با طالبان تخطی می‌کند.

لگیت این اتهام‌های طالبان را بی بنیاد خوانده و گفته که امریکا در پاسخ به حمله‌های طالبان، از نیروهای افغان دفاع می‌کند.

XS
SM
MD
LG