لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۲ دلو ۱۳۹۹ کابل ۰۱:۳۵

هشت صبح به تلاش‌های پاکستان برای تسلط بر روند صلح افغانستان پرداخته است


روزنامه‌های کابل

تلاش‌های پاکستان برای تسلط بر روند صلح افغانستان و بیرون شدن نیروهای امریکایی از افغانستان از موضوع‌های اصلی مورد بحث در سرمقاله‌ها و مطالب تحلیلی روزنامه‌های چاپ امروز چهارشنبه (۲۴ جدی) کابل است.

  • هشت صبح

روزنامهٔ هشت صبح نوشته است پاکستان با جوانب مختلف در تماس است تا روند صلح افغانستان را به تمام معنا تحت تسلط خود داشته باشد و از آن به نفع خود استفاده کند.

در سرمقاله آمده است، پاکستان در این روند باحکومت افغانستان، گروه‌های طالبان، کشورهای قوی منطقه‌یی و برخی چهره‌های مطرح افغان در تماس است تا روند صلح افغانستان را به سود خود بچرخاند.

نویسنده هشت صبح نوشته است پاکستان می‌خواهد پس از صلح در افغانستان هم برخی گروه‌ها را در این کشور داشته باشد تا برضد هند از آنان استفاده کند.

اما نویسنده تاکید می‌کند که وعده پاکستان برای سران احزاب و چهره‌های سیاسی افغانستان مبنی بر ایجاد حکومت موقت سازنده نیست.

نویسنده نگاشته است که تامین صلح دایمی به نفع پاکستان هم است که در آن ارزش‌های جمهوریت مصون باشد.

  • افغانستان

روزنامه افغانستان با این جمله‌ها سرمقاله اش‌را آغاز کرده است: "با موجودیت نظام دموکراتیک صلح و ثبات سیاسی!"

در سرمقاله آمده است، صلح آرمان هر افغان است اما به گفته نویسنده افغانان چنین صلح را نمی‌خواهند که دستاوردهای گذشته از بین برود.

نویسنده افزوده است مردم افغانستان از روند صلح خواست‌های مشخص هم دارند که آن متوقف کردن قتل‌ها، عدالت اجتماعی در نظام دموکراتیک و سیاسی و مصونیت حقوق تمام مردم این کشور می‌باشد که باید به آن توجه شود.

نویسنده ایجاد یک میکانیزم منظم برای صلح را یک نیاز دانسته و تاکید کرده است که بدون ان صلح ناممکن است.

  • هیواد

و روزنامه دولتی هیواد با اشاره به جنجال‌ها روی کاهش نیروهای امریکایی در افغانستان نوشته است، پلان غیر مسوولانه خروج نیروهای امریکایی از این کشور یک اقدام غیر قانونی و یک خطر بزرگ است که امریکایی‌ها و اروپایی‌ها به هیچ وجه حاضر به قبول آن نیستند.

نویسنده نوشته است، خروج زود هنگام نیروهای امریکایی راه را برای یک حمله دیگر هراس افگنی بر امریکا باز می‌کند زیرا موجودیت شبکه القاعده و ده‌ها گروهای دیگر هراس افگن در پاکستان نه تنها برای افغانستان و هند یک تهدید است بلکه منطقه و جهان هم از آن در آمان نمی‌باشند.

نویسنده هیواد تاکید می‌کند، افغانستان از اداره جو بایدن رئیس جمهور جدید امریکا می‌خواهد تا منافع امنیتی در افغانستان و منطقه تعریف شود و بخاطر پایان دادن به جنگ تحمیلی و ثبات آینده افغانستان یک تضمین منطقوی و بین‌المللی را ایجاد کند.

XS
SM
MD
LG