لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۶ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۵۷

پلوسی: اگر مایک پنس وظیفه‌اش را انجام ندهد، ترمپ را استیضاح می‌کنم


کانگرس امریکا

مجلس نمایندگان ایالات متحده امروز چهارشنبه (۱۳ جنوری) برای استیضاح رئیس جمهور دونالد ترمپ گام می‌بردارد.

نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده گفته که اگر مایک پنس معاون رئیس جمهور ترمپ وظیفه‌اش را انجام ندهد، او در اولین لحظات روز چهارشنبه دونالد ترمپ را استیضاح می‌کند.

مایک پنس دیروز دوازدهم ماه جنوری در نامه‌ای در پاسخ گفت که تنها هشت روز به پایان کار ریاست جمهوری ترمپ مانده و شما نانسی پلوسی و دموکرات‌ها خواهان استفاده از متمم ۲۵ برای برکناری دونالد ترمپ هستید.

مایک پنس، معاون رئیس جمهور ترمپ
مایک پنس، معاون رئیس جمهور ترمپ

پنس در این نامه افزود، باور ندارد، این اقدام به منفعت ملت باشد یا با قانون اساسی سازگار.

دموکرات‌ها در نظر دارند که رئیس جمهور را استیضاح کنند.

بر دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا به خاطر نقش‌اش برای تحریک حمله آشوبگرانه بر کانگرس اتهام وارد شده، حمله‌ای که مردم امریکا را تکان داد و در نتیجه آن ۵ نفر به شمول یک افسر پولیس کشته شد.

اما کیوین مک کارتی رهبر اقلیت‌های جمهوریخوا در مجلس نمایندگان امریکا با استیضاح رئیس جمهور ترمپ مخالفت کرد.

او که متحد دونالد ترمپ در مجلس نمایندگان است با جمع دیگر ی این سخنان ترمپ را تکرار می‌کنند که گفته: استیضاح در این زمان در متحد ساختن کشور نتیجهٔ معکوس خواهد داد.

توقع می‌رود که استیضاح رئیس جمهور حمایت بیش از ۱۲ عضو حزب جمهوریخوا به شمول لیز چینی شخص درجه سوم در مجلس نمایندگان را با خود داشته باشد

اگر چه استیضاح دونالد ترمپ در مجلس نمایندگان قطعی است، اما انتظار نمی‌رود که تایید دو ثلث مجلس سنا را با خود داشته باشد.

روزنامه نیویارک تایمز به نقل از نزدیکان میچ مکانل رهبر جمهوریخوا در مجلس سنای امریکا گفته که دونالد ترمپ سزاوار استیضاح بوده، از اقدام دموکرات‌ها حمایت می‌کند.

میچ مکانل، رهبر جمهوریخواه در مجلس سنای امریکا
میچ مکانل، رهبر جمهوریخواه در مجلس سنای امریکا

در این میان دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا دیروز سه‌شنبه (۱۲ جنوری) نقش‌اش را در خشونت هفتهٔ گذشته رد کرده.

در میان نگرانی‌ها در ارتباط به بُروز خشونت در روز تحلیف جو بایدن به حیث رئیس جمهور جدید، رهبران نظامی امریکا یادداشتی را به همه اعضای خدمات نظامی صادر کرده که در آن آشوب در کانگرس را عمل ضد دموکراتیک و جنایی دانسته، گفتند که آزادی بیان به هیچ کسی حق خشونت را نمی‌دهد.

مراسم تحلیف رئیس جمهور منتخب امریکا در ۲۰ ماه جنوری برگزار می‌شود.

XS
SM
MD
LG