لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۹ کابل ۰۰:۵۴

گروه بین‌المللی بحران: روند صلح افغانستان در انتظار سیاست‌های بایدن است


جو بایدن

گروه "بین‌المللی بحران" می‌گوید روند صلح افغانستان در انتظار سیاست‌های رئیس جمهور تازه ایالات متحده است.

بخش آسیای گروه بحران در گزارش تازه خود از رئیس جمهور منتخب امریکا می‌خواهد تا از بهر پایان به جنگ در افغانستان به حل‌و‌فصل سیاسی میان حکومت افغانستان و طالبان ادامه دهد.

در گزارشی که روز چهارشنبه از سویی این نهاد منتشر شده آمده که جوبایدن باید خروج نیروهای امریکایی از افغانستان و توافق‌نامه ۲۹ فبروری میان ایالات متحده امریکا و طالبان در دوحه را جدی بگیرد.

در این گزارش گفته شده که دولت بایدن باید تمرکز خود را بر ضد هراس‌افگنی بیش‌تر کند.

هم‌چنین در بخشی از این گزارش با اشاره به درگیری‌ها در افغانستان آمده در حالی که گفت‌وگوهای صلح افغانستان جریان دارد، درگیری‌ها در بخش‌های گونه‌گون این کشور گسترش یافته‌است.

براساس گزارش گروه بحران، با آغاز کار حکومت بایدن، طرف‌های دخیل در روند صلح افغانستان این روند را بطی کرده‌اند.

ادعایی که وزارت دولت در امور صلح افغانستان آن را رد می‌کند.

ناجیه انوری سخن‌گوی وزارت دولت در امور صلح به رادیو آزادی گفت که ابتکار عمل در روند صلح تنها از صلاحیت حکومت افغانستان است.

ناجیه انوری سخن‌گوی وزارت دولت در امور صلح
ناجیه انوری سخن‌گوی وزارت دولت در امور صلح

بانو انوری گفت: "تلاش زیادی می‌شود تا نه تنها کیفیت بلکه سرعت روند نیز در نظر گرفته شود تا روند کار در اسرع وقت نتیجه مثبتی داشته‌باشد. حضور شرکای بین‌المللی ما در روند صلح افغانستان تاثیرگذار است. ابتکار عمل در این زمینه در دست جمهوری اسلامی افغانستان است و از این نظر کاملاً آماده، مصمم و مستقل است."

بانو انوری افزود که برای این هدف، هیئتی از دولت افغانستان به موقع وارد دوحه شد و گفت‌وگوهای رسمی را با طالبان در دور دوم مذاکرات صلح آغاز کرد.

محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، در پیوند به گزارش اداره بین‌المللی بحران به رادیو آزادی گفت که کار آنان به گونه منظم به پیش می‌رود و به گفته او به رفت و بازگشت یک شخص ارتباط ندارد.

گزارش گروه بین‌المللی بحران هم‌چنین به اعلام حکومت ترامپ که گفته بود ۱۴ ماه پس از توافق با طالبان سربازان‌اش را از افغانستان برون می‌کند نیز اشاره کرده.

این گزارش تأکید می‌کند که بایدن در مصاحبه‌های خود تنها گفته که منافع ایالات متحده برایش مهم است، اما او باید سربازان‌اش را با به‌گونه مسئولانه از افغانستان برون کند، آن‌چه ترمپ وعده داده بود.

این گزارش در حالی منتشر می‌شود که هیئت‌های حکومت افغانستان و طالبان در حال گفت‌وگو بر سر آجندای دور دوم گفت‌وگوها در دوحه پایتخت قطر هستند.‌

XS
SM
MD
LG