لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۹ حوت ۱۳۹۹ کابل ۰۱:۵۹

"از کار در خیابان‌ تا نقش‌آفرینی در فلم و ادامهٔ تحصیل در امریکا"


فواد محمدی از هنرپیشه‌گان فلم "پسران بزکشی" -فلمی که‌ در سال ۲۰۱۳ نامزد جایزه اسکار شد

فواد محمدی از هنرپیشه‌گان فلم "پسران بزکشی" -فلمی که‌ در سال ۲۰۱۳ نامزد جایزه اسکار شد- با زندگی پر خم‌وپیچی که سپری کرده، حالا از راه یافتن به چندین بورسیه تحصیلی حکایت می‌کند.

فواد محمدی جوان ۲۱ ساله‌، با این که تلخی‌های زیاد روزگار را دیده اما دست از تلاش نبرداشته.

او‌ که ۵ برادر و یک خواهر دارد، روزگاری را گذشتانده، هم‌مانند افسانه‌ای که خیلی‌ها آن را ویژه فلم می‌دانند.

از فروش نقشه و دست‌فروشی‌ در کوچه مرغ‌‌فروشی شهر کابل تا نقش در فلمی که نامزد جایزه‌ اسکار شد، تجربه‌هایی که فواد محمدی‌ کسب‌ کرده!

محمدی می‌گوید: "من بسیار خرد بودم، تقریبا ۵ یا ۶ سال سن داشتم که پدر خود را از دست دادم نظر به مریضی که داشت، بعد از آن‌ من کار کردن در کوچه مرغ‌فروشی یا (chicken street) را شروع کردم و ۸ - ۹ سال متواتر آن‌جا کار کردم‌، کار کردن در روی سرک بسیار مشکل است اما من خوش‌بخت در این بودم که در آن کوچه بیش‌تر خارجی‌ها می‌آمد و رابطه خوبی باهم‌ داشتیم."

فواد محمدی (راست) با جوانمرد پاییز (چپ) هنرپیشگان فلم بچه‌های بزکشی
فواد محمدی (راست) با جوانمرد پاییز (چپ) هنرپیشگان فلم بچه‌های بزکشی

می‌گوید درس‌اش را در هفت سالگی از مکتب دولتی آغاز کرد و سرانجام در مکتب افغان-ترک به‌ پایان رسانید‌.

محمدی پس از آن‌ در رشته کمپیوتر ساینس پوهنتون کابل راه یافت. پشت‌کار فواد باعث شد تا در دو پوهنتون‌ خارجی و دو بورسیه‌ تحصیلی نیز راه یابد.

محمدی گفت: "خوش‌بختانه از پوهنتون‌های که اپلای کرده بودم، دو دانه در لیست انتظار است که امکان قبولی در او هم بود در آن قبول شدم و دو دانه دیگر اسکالرشیپ گرفتم و قبول شدم یکی آن نیویارک سیتی است به‌نام هووارد انولیم اسمیت کالج و دیگرش در اوهایو به‌نام اوولین کالج است که از میان‌شان من‌ اوولین کالج را انتخاب کردم."

فواد محمدی از هنرپیشه‌گان فلم "پسران بزکشی" -فلمی که‌ در سال ۲۰۱۳ نامزد جایزه اسکار شد
فواد محمدی از هنرپیشه‌گان فلم "پسران بزکشی" -فلمی که‌ در سال ۲۰۱۳ نامزد جایزه اسکار شد

او در دو فلم‌ نقش داشته، ۷ سال داشت که در فلم "بچه کابلی" و ۱۳ ساله بود که در فلم "پسران بزکشی" نقش بازی کرد.

"پسران بزکشی" که به کارگردانی سام فرینچ فلم‌ساز امریکایی ساخته شد، فلمی‌ست که زندگی او را دگرگون کرد. این فلم به زبان فارسی دری و زیرنویس انگلیسی و با هزینه ۲۰۰‌ ‌‌هزار دالر در سال ۲۰۰۱ ساخته شد.

فلم کوتاه "پسران بزکشی" از آرزوهای دو پسر در خیابان‌های کابل حکایت می‌کند که می‌خواهند چاپ‌انداز شوند، فواد محمدی در نقش پسری که در کورهٔ آهن‌گری پدرش کار می‌کند و جوان‌مرد پاییز هنرپیشه دیگر افغان در نقش کودک خیابانی که از طریق دود کردن اسپند پول در‌می‌یا‌بد، درخشیده‌اند.

فلم‌ "پسران‌ بزکشی" در سال ۲۰۱۳ با چهار فلم‌ کوتاه‌ دیگر در رقابت گذاشته و نامزد اسکار شد، اما از میان این ۵‌ فلم‌ نامزد شده "خاموشی در شب" ساخته شاون کریستیان جایزه کسب کرد.

فلم بچه‌ کابلی، نخستین فلمی‌ که فواد محمدی در آن نقش داشته،‌ او در آغاز این فلم بر فراز کوه‌یی بالا می‌رود و از آن‌جا دو دست‌اش را دوربین ساخته و چهارسوی شهر را نظاره می‌کند.

هرچند نقش فواد در این فلم خیلی کوتاه‌است، اما برمک اکرم کارگردان این فلم آن نقش را خیلی مهم می‌داند.

این فلم در سال ۲۰۰۷ تهیه شده‌است.

به گفته فواد محمدی، آقای اکرم شخص تاثیرگذار در زندگی‌اش بوده است.

آقای اکرم اکنون با خانواده‌اش در فرانسه زندگی می‌کند؛ دو فلم داستانی بلند و بیش از ۱۵ فلم مستند تهیه کرده‌.

قسمتی از فلم پسران بزکشی
قسمتی از فلم پسران بزکشی

او در مورد فواد محمدی ‌می‌گوید: "در رابطه به فواد محمدی‌ می‌خواهم اضافه کنم که بعد از فلم‌برداری بچه کابلی همیشه من با او در تماس بودم، به این کار خود اکتفا نکرد و همیشه درس خود را مکررا خواند، بسیار بچه باهوش و زحمت‌کش است و در مکتب ترک‌ها درس خواند و همین‌ باعث شده که حالا در پوهنتون امریکا قبول شده."

آمارها نشان می‌دهد که در افغانستان بیش از ۱ میلیون کودک در خیابان‌ها مشغول کار اند، هرچند سرنوشت خیلی‌های آنان روشن نیست، اما در این میان هستند شماری‌ها هم‌مانند فواد، که با پشت‌کار و تلاش سرنوشت خود را دگرگون رقم می‌زنند.

XS
SM
MD
LG