لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۲ دلو ۱۳۹۹ کابل ۱۲:۳۰

پیام غنی به‌طالبان: به‌خواست مردم تن در دهید


محمداشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان

رئیس جمهور افغانستان در مراسم گشایش ۳ پروژۀ مشترک افغانستان و ترکمنستان یکبار دیگر از طالبان خواست که به خواست مردم افغانستان آتش بس کنند.

محمداشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان در مراسم گشایش پروژه‌های خط آهن آقینه اندخوی و انتقال لین برق و فایبرنوری از ترکمنستان به افغانستان خطاب به طالبان گفت که اجماع مردم افغانستان به صلح و ختم خشونت‌ها است و از طالبان خواست که به این خواست مردم افغانستان تن در دهند.

او گفت: "پیام من به طالبان این است که نبض مردم افغانستان را بخوانید. مردم ما روی صلح اجماع کرده اند و ادامۀ خشونت‌ها خلاف این اجماع مردم است. این سبب خواهد شد که مردم بیش از پیش علیۀ شما (طالبان) بسیج شوند. حال جنگ و خونریزی را قطع کنید و آتش بس کنید."

اما محمدنعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در واکنش به این سخنان رئیس جمهور غنی به رادیوی آزادی می‌گوید که خواست ملت استقلال کشور و بيرون شدن نیروهای خارجی و يک نظام اسلامي و پاک از فساد‌های مختلف می باشد

او در ادامه افزود که در چهل سال به ویژه بیست سال گذشته ملت برای همین اهداف قربانی داده و این روند جریان دارد.

رئیس جمهور افغانستان همچنین از تلاش‌های ترکمنستان به منظور ایفای نقش فعال در روند صلح افغانستان یاد کرد.

او گفت که ترکمنستان از سال ۲۰۱۳ به این سو در تلاش آن است تا یک دور گفت‌وگوهای صلح افغانستان شهر عشق آباد این کشور برگزار شود.

آرشیف، مراسم گشایش گفتگوهای صلح در قطر
آرشیف، مراسم گشایش گفتگوهای صلح در قطر

رئیس جمهور غنی همچنین از توافق علمای ترکمنستان با علمای افغانستان برای برگزاری نشستی در پیوند به صلح افغانستان استقبال کرد و گفت که این نشست روند صلح افغانستان را تقویت خواهد کرد.

این در حالیست که دور دوم گفت‌وگوهای صلح افغانستان که به تاریخ پنجم جنوری از سر گرفته شده بود، از ۴ روز به این سو به تاخیر افتاده است.

شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان دلیل تأخیر این گفت‌وگوها را مشوره‌های درونی عنوان کرده است.

اعلام آتش بس و چگونگی نظام آینده از اولویت‌های این دور گفت‌وگوهای صلح خوانده شده است.

XS
SM
MD
LG