لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۰ حوت ۱۳۹۹ کابل ۰۳:۲۲

شمار قربانیان ویروس کرونا در جهان از مرز ۲ میلیون تن گذشت


آرشیف:‌ مراسم ‌خاک‌سپاری یکی از قربانیان کووید-۱۹

تعداد قربانیان ویروس کرونا در جهان از مرز دو میلیون تن گذشت.

تعداد قربانیان ویروس کرونا در جهان از ۲ میلیون گذشته و میلیون‌ها نفر دیگر در قرنطین به‌سر می‌برند.

هرچند استفاده از واکسین ضد کرونا ماه گذشته آغاز شد، اما سرعت شیوع این ویروس وضیعت عاجل را حکمفرما کرده است.

به اساس ارقام  پوهنتون جانز هاپکینز امریکا  تعداد تلفات این ویروس در تمام جهان به دو ملیون ۹۰۵ نفر رسیده

بر اساس ارقام پوهنتون جانز هاپکینز امریکا تعداد تلفات این ویروس در تمام جهان به دو میلیون ۹۰۵ نفر رسیده و از آغاز شیوع این ویروس، تعداد مبتلا شده‌گان آن بیش از ۹۳ میلیون و ۴۱۸ هزار می‌باشد.

در ارقام این پوهنتون همچنان دیده می‌شود که سرایت یا شیوع این ویروس بعد از عید میلاد مسیح و سال نو میلادی در بسیار کشورها یک نواخت است.

با افزایش این ویروس در بسیار مناطق جهان، تدروس ادهانوم گبریسوس رییس سازمان جهانی صحت گفت که می‌‌خواهد کمپاین واکسین ضد ویروس کرونا در ظرف ۱۰۰ روز آینده در تمام کشورهای جهان آغاز شود.

تدروس ادهانوم گبریسوس
تدروس ادهانوم گبریسوس

او روز جمعه ۱۵ جنوری در یک کنفرانس خبری در ژنیو گفت که می‌خواهد کارمندان صحی و افراد آسیب پذیر در قدم اول واکسین شوند.

سرمنشی سازمان ملل متحد انتونیو گوتیرش در مراسم بزرگداشت از قربانیان ویروس کرونا به این ارقام اشاره نموده و آن را تکان دهنده خواند.

او گفت: «جهانِ ما به یک نقطه عطف دلخراش رسیده. وبای کووید-۱۹ زنده‌گی بیش از دو میلیون نفر را گرفته است. در عقب این ارقام سرسام کننده، نام‌ها و چهره‌ها نهفته اند که تبسم آنها به خاطره تبدیل شده، انعکاس صدای آنها در اطاق‌ها خاموش شده و چوکی آنها در دور میزِ نان خانواده‌ها خالی است.»

انتونیو گوتیرش
انتونیو گوتیرش

انتونیو گوتیرش گفت متاسفانه تاثیر کشنده این وبا در نبود هماهنگی تلاشهای جهانی بدتر شده. او افزود برای بزرگداشت از روح دو میلیون انسان، جهان باید با همبستگی بیشتر کار کند و همین حالا زمان آن است.

سازمان ملل متحد کشورهای جهان را تشویق می‌کند که تلاش را برای بزرگترین کمپاین واکسین در تاریخ جهان آغاز کنند.

به گفته سرمنشی ملل متحد واکسین محفوظ و موثر کووید-۱۹ بیرون برآمد و سازمان ملل متحد کشورهای جهان را تشویق می‌کند که تلاش را برای بزرگترین کمپاین واکسین در تاریخ جهان آغاز کنند.

او گفت متعهد هستند که این واکسین همچون یک پدیده مردمی یعنی واکسین مردم بدسترس مردم جهان قرار گیرد.

همـــــزمان با این ارشدتریـــن دانشمـــــند ســـــازمان جهــــــانی صـــحت سومیا سوامی ناتان می‌گوید اولین بسته‌های واکسین ویروس کرونا به‌سمت کشورهای بی‌بضاعت در حرکت است و بخش‌هایی از آن در سه ماه اول سال نو میلادی به این کشورها می‌رسند.

معاون رییس سازمان صحی جهان مارین انگیلا سیماو اظهار داشت از جمله ۴۶ کشوری که واکسین را شروع کرده اند ۳۸ کشور آن کشورهای پردرآمد اقتصادی می‌باشند، در حالی که باید ضمانت شود تمام مردم جهان به واکسین محفوظ و موثر دسترسی دارند.

XS
SM
MD
LG